کد خبر 76615

بورس قفل در صف خرید

در بورس امروز افزایش تقاضا برای خرید سهام در اولین روز هفته و در تمامی گروه‌ها پس از یک هفته پرتنش دیده شد. افزایش برای خرید در برخی نمادها به قدری بالا بود که حتی معاملات در آن‌ها به اندازه حجم مبنا نرسید.

 

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، هرچند کشور هم‌چنان در گیر و دار اخبار ناگوار است و خبرهای رسیده در صبح امروز مبنی بر روی دادن خطای انسانی در سقوط هواپیمای اوکراینی ملت ایران را متاثر کرده است؛ اما سایه ریسک سیاسی از سر بازار سهام دور شده است و امروز شاهد تشکیل صف‌های پرقدرت خرید در تمامی نمادهای بازار بودیم.

در پایان معاملات روز جاری شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش  5999 واحدی بر روی رقم 359,807 واحد متوقف شد.

شاخص کل هم‌وزن 1800 واحد رشد کرد و با رسیدن به رقم 109,974 واحد به کار خود پایان داد.

شاخص کل فرابورس نیز افزایش 119  واحدی و رسیدن به رقم 4,678 واحد را نشان داد.

بیشترین ارزش معاملات امروز متعلق به فملی، شاراک و ولساپا بود؛ پر حجم‌ترین صف خرید نیز به وبملت و خودرو تعلق داشت.

با توجه به اینکه فردا دامنه نوسان قیمت نمادها به 5 درصد بازمی‌گردد، انتظار برای یک صعود دیگر شاخص کل بورس طی معاملات روز یکشنبه 22 دی وجود دارد.

برنده ریزش‌های هفته گذشته بورس چه کسانی بودند؟

در معاملات هفته گذشته حمایت چند هزار میلیارد تومانی حقوقی‌ها در خرید سهام برای بسیاری خوشایند بود و باید گفت که به صورت قابل ملاحظه از تب فروش سهام به خصوص در نمادهای بزرگ و با اثرگذاری بیشتر بر شاخص کل و جو عمومی بازار کاست.

اما امروز در خصوص میزان مشارکت حقوقی‌ها در سمت خرید سهام نسبت حجم خرید حقوقی‌ها به کل حجم معاملات در «شغدیر» بالغ بر 98 درصد، «دسینا» 88 درصد، «کگهر» 79 درصد است. در نمادهایی که در هفته گذشته بیشترین حمایت حقوقی‌ها را داشتند مانند «وبملت» این نسبت حدود 8 درصد، «وبصادر» حدود 9 درصد، در «وتجارت» تنها دو درصد و در «فملی» نیز حدود 12 درصد از کل حجم خرید به حقوقی‌ها اختصاص داشته است.

برقراری آرامش منطقه‌ای و کاهش ریسک‌های ژئوپولیتیک عامل اصلی بازگشت تقاضاهای فراری از بورس به شمار می‌آید اما عدم عرضه بسیاری از صف‌های خرید و قفل شدن تقاضا در کنار تداوم اعمال محدودیت 2 درصدی نوسان روزانه رشد بازار را محدود کرد.

 

ارسال نظر

تازه ها