کد خبر 74398

آنچه در بازار امروز گذشت

با رسیدن رقم شاخص بورس به 356,720 واحد بازدهی بورس تهران پس از پشت سر گذاشتن سه فصل در سال 98 به 100 درصد رسید.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، شاخص کل بورس اوراق بهادار در اولین روز زمستان با 2723 واحد رشد بر روی 356,720 متوقف شد. شاخص هم‌وزن در معاملات امروز 964 واحد رشد کرد و با رسیدن به رقم 112,855 به کار خود پایان داد. شاخص کل فرابورس ایران رشد 51 واحدی و توقف در رقم 4610 را نشان داد.

فارس، فولاد، کگل و کچاد بیشترین تاثیر مثبت بر رشد شاخص بورس و کگهر، زاگرس، مارون و ارفع بیشترین تاثیر افزاینده بر رشد شاخص فرابورس را داشتند. فلزی معدنی‌ها امروز به عنوان محرک‌های اصلی بازار سهام وارد عمل شدند.

فارس و فولاد رقابت تنگانگی در کسب جایگاه ارزش بازار دارنند؛ ارزش بازار فارس امروز وارد 70 هزار میلیارد تومان شد در حالی که فولاد بر روی رقم 69.7 هزار میلیارد تومان متوقف شد.

بورس هم‌چنان پربازده‌ترین بازار

شاخص کل بورس در پایان سال گذشته بر روی 178,659 واحد متوقف شد؛ با توجه به رقم توقف شاخص بورس در روز جاری بازدهی بورس به مرز 100 درصد رسیده است.

با توجه به بازدهی 100 درصدی بورس از ابتدای سال جاری، این بازار هم‌چنان در صدر جذابیت برای جذب نقدینگی قرار دارد و ادامه این روند صعودی با تزریق پول‌های بیشتر در ادامه دور از انتظار نیست.

خودرویی‌ها پرحجم‌ترین گروه معاملاتی امروز

در بازار امروز گروه خودرو و قطعات بیشترین حجم و ارزش معاملات را داشتند اما در دو نماد اصلی آن (خودرو و خساپا) اثری از صف‌های خرید و فروش به چشم نمی‌خورد و تمامی معاملات در دامنه متعادل سپری شد.

در زیرشاخه قطعه‌سازی نیز روند رو به رشد قیمتی در برخی سهام خاص به چشم می‌خورد که نمادهایی با رشد قیمت مناسب شاهد حجم بالای معاملات هستند. سطوح فعلی برای شاخص صنعت خودروسازی از منظر تعیین مسیر آینده می‌تواند سطوح مهمی به شمار بیاید.

پالایشی‌ها در حاشیه 

تداوم جابجایی‌های زیاد در گروه‌های سیمانی و مواد دارویی و عدم حضور صنعت فرآورده‌های نفتی در میان برترین صنایع بورسی حاکی از تمایل و تمرکز معامله‌گران در روزهای اخیر است. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که صنعت فرآورده‌های نفتی با حضور پررنگ پالایشگاه‌های بزرگ که این روزها بسیار پر خبر نیز هستند، پس از پشت سر گذاشتن معاملات پرحجم طی روزهای گذشته، بار دیگر از مدار توجه فعالان بورسی خارج شده‌اند و ترجیح سرمایه‌گذاران معطوف به سهامی‌ است که کنترل بیشتر خرید و فروش‌های آن در اختیار سهامداران حقیقی باشد.

 

ارسال نظر

تازه ها