کد خبر 72617

پایان دومین هفته آذرماه

شاخص کل بورس اوراق بهادار امروز چهارشنبه 13 آذرماه با رشد 1713 واحدی به کار خود پایان داد تا شاخص در دومین هفته آذر افزایش 3.6 درصدی را از خود به جای گذارد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، شاخص کل بورس اوراق بهادار در آخرین روز کاری هفته جاری با رشد 1713 واحدی به روی رقم 322,528 متوقف شد تا شاخص بار دیگر با فاصله‌گیری بیشتر از 320 هزار واحد امیدواری فعالان برای رسیدن به رکورد قبلی که کانال 326 هزار واحد بود را تقویت کند.

شاخص هم‌وزن امروز با 1837 واحد افزایش و رسیدن به 99,312 به رشد پرشتاب خود ادامه داد تا ثابت کند صنایع کوچک هنوز در دور استقبال بازار می‌چرخند. 

بسیاری از رشدهای قیمتی سهام در شرایط کنونی، پیش‌خور شدن وضعیت آتی است. در چنین شرایطی یا باید در انتظار تورمی سنگین بود تا افزایش ارزش اسمی دارایی و نرخ فروش محصولات شرکت‌ها ارزش بازار سهام آن‌ها را توجیه کند یا این‌که باید در انتظار تحولی عظیم بود که به واسطه شکوفایی اقتصادی ارزش کنونی سهام را توجیه کند. در سال‌های نه‌چندان دور بورس چنین وضعیتی را تجربه کرد و نتیجه آن هیچ یک از این موارد نبود. فضای بیمار اقتصاد کشور با مرهم‌های موقت به کار خود ادامه داد و این موضوع حباب قیمتی سهام را در مسیر تخلیه قرار داد، تا این‌که دوباره با اوج‌گیری تورم در اقتصاد فضا برای رالی دوباره سهام فراهم آمد. بر این اساس همچنان باید در خصوص انتظارات از آینده و به خصوص متغیرهای اقتصادی تامل بیشتری داشت چرا که در شرایط کنونی جز تورم هیچ مولفه اقتصادی بنیادی برای توجیه قیمت‌های کنونی وجود ندارد. 

خرید سهم‌های بی بنیاد هم‌چنان در صدر تقاضا

شاخص کل بورس تهران در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم رشد 3.6 درصدی را تجربه کرد. اگر به دنبال محرکی برای صعود باشیم می‌توان از دلار نام برد. اما در کل همان‌طور که در بالا مطرح شد پیش از این‌که محرکی در میان باشد نوسان سهام گنگ و مبهم است. این وضعیت گنگ بهانه‌ای حتی کوچک را می‌طلبد که به آن واکنش هیجانی نشان دهد و به دنبال آن ریزش سهام را شاهد باشیم. اما در میان موارد منفی که مورد اشاره است همچنان می‌توان سهام شرکت‌هایی را پیدا کرد که از نظر بنیادی و با نگاهی به آینده ارزنده هستند؛ سهم‌هایی از صنایع بزرگ که در وضعیت خریدهای هیجانی فعلا در حاشیه هستند و آنگونه که باید افزایش قیمت را تجربه نکرده‌اند. همچنان می‌توان سهام شرکت‌هایی را پیدا کرد که بهانه‌هایی در آن حضور دارند که گرچه از نظر بنیادی چندان اصالتی ندارند اما همیشه برای بازار جذاب بوده‌اند. 

 

ارسال نظر

تازه ها