کد خبر 71757

گزارش‌ فعالیت شرکت‌های بورسی در آبان نشان از دو جبهه متفاوت دارد در برخی از آن‌ها شاهد رسیدن به یک نقطه تعادل و در برخی دیگر شاهد عملکرد ضعیف‌تری هستیم از این رو می‌توان اظهار داشت در بهترین حالت بازار بورس می تواند به نرخ دلار واکنش نشان دهد و همین امر یک جهش تورمی در بورس ایجاد کند.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، بازار سهام در روز جاری با رشد 1166 واحدی شاخص کل بورس اوراق بهادار، رشد 904 واحدی شاخص هم‌وزن و افزایش 45 واحدی شاخص فرابورس به کار خود پایان داد تا به ترتیب شاخص‌های نامبرده به ارقام 309,643  - 92,373 و 4,044 برسند.

ارزش کل معاملات خرد در بازار امروز 1963 میلیارد تومان بود که نسبت به معاملات روز گذشته رشد 9 درصدی را نشان می‌دهد.

با توجه به انتشار گزارش فعالیت‌های آبان می‌توان گفت در رابطه با اکثر صنایع و در نگاه کلی شاهد رسیدن به تعادل هستیم. از دیگر سو این بار به نظر می‌رسد بازار واکنش آنی به کیفیت گزارش‌ها را در دستور کار قرار داده است. در روزهای ابتدایی آبان، توجهی به گزارش‌های عملکرد مهر در میان فعالان بازار دیده نمی‌شد؛ اما در روزهای جاری شرکت‌هایی که توانسته‌اند عملکردی فراتر از انتظارات و سایر شرکت‌های هم‌گروه به ثبت برسانند جذب تقاضا را به دنبال داشته‌اند.

از میان صنایع مختلف بورسی، عملکرد دو گروه قند و شکر و همچنین سیمان‌سازان از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. گروه قند و شکر عملا فصل تولید شکر از چغندر بهاره را آغاز کرده‌اند و عملکرد این شرکت‌ها طی 3 ماه پیش رو می‌تواند تا حدود زیادی وضعیت سودآوری در کل سال مالی را تعیین کند. به علاوه آن که مجوز افزایش نرخ شکر رفته‌رفته اثرات خود را در گزارش این شرکت‌ها نشان می‌دهد.

در رابطه با سیمان‌سازان نیز باید در نظر داشت که با رسیدن به میانه نیمه سرد سال، به صورت معمول انتظار می رود این شرکت‌ها از حجم فعالیت خود بکاهند و این مساله در بسیاری از موارد به کاهش سود این دسته از شرکت‌ها منجر می‌شود. به این ترتیب عملکرد ماهانه این شرکت‌ها از آبان تا پایان بهمن وضعیت ویژه‌ای دارد و به شدت باید مورد رصد قرار گیرد. عمده شرکت‌های سیمانی توانسته‌اند سطوح تولید در مهر را همچنان در آبان حفظ کنند و این موضوع می‌تواند اثر مثبتی بر سودآوری این دسته از شرکت‌ها داشته باشد. با این وجود رویه قیمتی سهام این شرکت‌ها در قیاس با وضعیت سودآوری مساله‌ دیگری است که باید به صورت جداگانه به آن پرداخت.

ارسال نظر

تازه ها