کد خبر 69285

آنچه در بازار امروز گذشت

در روز جاری شاهد بازگشت آرامش به جو بازار بودیم. شاخص کل بورس امروز را با رشد بیش از 650 واحدی به پایان برد و آخرین روز معاملاتی هفته جاری را در مدار مثبت به پایان رساند.

 

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، جریان معاملات امروز نشان دهنده حاکم شدن آرامش پس از فروش‌های هیجانی و غیرمنطقی در دو روز گذشته بود. شاخص کل بورس اوراق بهادار در پایان معاملات امروز با 656 واحد افزایش به روی رقم 305,333 متوقف شد. شاخص فرابورس حرکت قابل توجهی نداشت و به افزایش اندک 0.74 واحد بسنده کرد.

وبملت پس از سه روز متوالی که صدرنشین منفی در کاهش رقم شاخص کل بورس بود با معاملات مثبت امروز تحت تاثیر خبر افزایش سرمایه 160 درصدی که بعدازظهر روز گذشته راهی کدال شد، بیشترین تاثیر مثبت به روی شاخص را داشت اما نام وپارس هم‌چنان در میان تاثیرگذاران شاخص که مانع از افزایش بیشتر بودند به چشم می‌خورد.

افزایش سرمایه بانک دی و پارسیان در هاله‌ای از ابهام

در حالی که امروز جو معاملات به سمت و سوی متعادل پیش‌ رفت، وپارس با بیشترین حجم عرضه صدرنشین صف‌های فروش اندک بازار بود. بانک پارسیان که یکی از اصلی‌ترین دارایی‌هایش در جهت تجدیدارزیابی سهام شرکت‌ ایران خودرو و زیر مجموعه‌های آن بود، بیش از سایر نمادهای بانکی تحت تاثیر مصوبه بانک مرکزی است و به همین جهت سهامداران آن رغبت بیشتری به فروش دارند.

در میان نمادهای بانکی، دی نیز وضعیتی مشابه بانک پارسیان دارد اما به جهت بسته بودن نماد در روزهای اخیر از سیل فروش بازار مصون مانده است.

نیروگاه دماوند با ارزش‌ترین دارایی بانک دی است که طی سال‌های اخیر بارها در مصاحبه‌های گوناگون مسئولان این بانک خبر از افزایش سرمایه از محل فروش نیروگاه دماوند را داده‌اند.

با توجه به مالکیت حدود 94 درصدی بانک دی در نیروگاه دماوند، افزایش سرمایه این بانک نیز در هاله‌ای از ابهام فرو می‌رود و تا زمان پاسخ‌گویی مسئولان مربوطه بانک دی تکلیف نامشخصی خواهد داشت.

خوش بینی به خودروسازان زیان ساز

معاملات امروز در نماد خودرو و خساپا شیب مثبت را پیمود اما در میان نمادهای خزامیا و خپارس افت قیمتی را نشان داد. خریداران این روزهای سهام خودرویی به روی آینده این شرکت‌ها و افزایش سرمایه و تجدید ارزیابی ان‌ها حساب ویژه‌ای باز می‌کنند. در صورتی که افزایش سرمایه در این گروه به وقوع نپیوندد می‌توان افت قابل توجهی را در این گروه شاهد بود اما با توجه به انتصاب مدیری به منظور نظارت به تجدید ارزیابی ایران خودرو در هفته گذشته به نظر می‌رسد آینده خوبی در انتظار سهام این گروه باشد.

کم لطفی به گروه‌های بزرگ 

علی رغم انتشار گزارش‌های ماهانه و صورت مالی شش ماهه بسیار خوب از سوی نمادهای فعال در صنایع فلزات اساسی، پتروشیمی و پالایشی، معاملات پر رونقی را در آن‌ها نمی‌بینیم و این موضوع نشات گرفته از کمبود سواد مالی و واکنش‌های هیجانی است. در صورتی که سهام این شرکت‌ها در بازه زمانی میان مدت و حتی بلندمدت می‌تواند از پربازده‌ترین نمادها باشد.

 

ارسال نظر

تازه ها