کد خبر 68719

تحلیلگر ارشد بازار سرمایه پیش بینی کرد:

معاملات بازار بورس ایران در یکی دو هفته اخیر روند کاهشی را در پیش گرفت. هرچند این روند در روزهای گذشته بهبود یافت و شاخص‌ها صعود 2 تا 3 هزار واحدی را هم تجربه کردند اما رشد شتابان شاخص‌های بورس از ابتدای سال 98 تا مهرماه، بی‌سابقه بوده است تا جایی که انتظار افت 10 هزار واحدی شاخص‌ها در یک روز بسیار دور از انتظار فعالان بازار سرمایه بود.

شاید به همین دلیل این روزها شاهد کاهش نقدینگی در بازار بورس ایران هستیم. دلایل این افت‌و‌خیزها را از حسین زمانی‌درمزاری، تحلیلگر و کارشناس ارشد بازار سرمایه در میان گذاشته‌ایم. وی که آینده بسیار مثبتی را برای بورس ایران متصور است، می‌گوید: «خبرهای سیاسی مانند استیضاح ترامپ و جایگزینی کلینتون در راس قدرت ایالات متحده، بسیاری از معادلات سیاسی و اقتصادی جهان را برهم می‌زند و به بازارهای جهانی و بازار بورس ایران پالس‌های مثبتی خواهد داد.» زمانی، در چنین صورتی شاخص‌های بورس ایران را با رشد شتابان تا 500 هزار واحد قابل دسترسی و به اصطلاح تاچ کردن می‌داند. متن کامل این گفت‌وگو را می‌خوانید.

-همان‌گونه که استحضار دارید حجم معاملات بورس در هفته‌های گذشته کاهش یافته است. لطفا دلایل آن را توضیح بفرمایید.

درست است، حجم معاملات کاهش یافت. شاخص‌ها بعد از محدوده 330 هزار واحد، مقاومت می‌کنند و به نوعی واگرایی منفی از خود نشان می‌دهند. در یک روز شاهد بوده‌ایم که کندل‌ها 10 هزار واحد ریزش داشته‌اند. البته ریزش‌ 10 هزار واحدی در یک روز باعث شد تا سهم ها تنها 5 درصد ریزش کنند. در حالی که اگر این ریزش 10 هزار واحدی در 10 روز پخش می‌شد، ممکن بود سهم‌های زیادی منفی شوند که زیبنده بازار سرمایه ایران نبود. اکنون محدوده حمایت‌های شاخص‌ها 290 هزار واحدی است که در همین محدوده نیز حمایت شده اما نسبت به یک ماه گذشته کاهش داشته است. عوامل مختلفی مانند: موضوع لایحه FATF، تجدید ارزیابی شرکت‌ها، انتشار گزارش‌های مالی 6 ماهه -که از سوی برخی شرکت‌ها بسیار خوب بود- بر کاهش حجم معاملات تاثیر گذاشت. مسیر شاخص‌ها هنوز منظم نیست و باید تا 330 هزار را لمس (تاچ) کند. در حال حاضر شاخص‌ها در یک مثلث متراکم قرار دارند و باید از این مثلث متراکم خارج شوند. 

-به نظر جناب‌عالی این روند تا کی ادامه خواهد داشت و بازار چه زمانی صعودی می‌شود؟

به نظر می‌رسد که بازار از یک ماه آینده، یعنی از آذرماه، روند صعودی را در پیش گیرد. 

-چه عامل یا عواملی را بر آن مترتب می‌دانید؟

خبرهای بسیار مهم سیاسی ازجمله، استیضاح ترامپ، پالس‌های مثبت رهبران عربستان و امارات برای تعامل با ایران و سیاست‌های جدید اسراییل مبنی بر ایجاد تعاملات سیاسی به جای رویکردهای جنگ‌افروزی با کشورهای منطقه، می‌تواند سیگنال های مثبتی را به بازار سرمایه بدهد. در این صورت، آینده بسیار خوبی را برای بورس متصور هستم. به نظر می‌رسد اگر استیضاح ترامپ با موفقیت انجام شود، طبق قانون امریکا، خانم کلینتون بر کرسی رییس جمهوری ایالات متحده می‌نشیند. با توجه به سیاست‌های ضد برجامی ترامپ، این می‌تواند یک خبر خوب برای اقتصاد ایران و بازار سرمایه و همچنین برداشته شدن تحریم‌ها و یا کاهش آنها باشد. در این صورت صنایع و شرکت‌های بزرگ حاضر در بورس مانند پتروشیمی‌ها، کامودیتی‌ها، صنایع معدنی و فلزی، بانک‌ها، لیزینگ‌ها و صنعت خودروسازی ایران که بیشترین ضربه‌ها و آسیب‌ها را از تحریم‌ها دیده‌اند، دوباره به روند افزایش تولید و رشد صادرات برمی‌گردند و برایند مثبتی در بازار بورس ثبت می‌کنند. هرچند نمی‌توان گفت که در صورت تغییر رییس‌جمهوری، سیاست‌های خارجی ایالات متحده هم دستخوش تغییر خواهد شد، اما استیضاح ترامپ اگر رای بیاورد، بسیاری از معادلات بازارهای جهانی و پیرو آن بازار سرمایه ایران را برهم می زند. با استیضاح ترامپ، حتی شعله‌های جنگ تجاری با چین نیز فروکش می‌کند و اوضاع سیاسی و اقتصادی جهان هم از آن متاثر می‌شود. همان‌گونه که مانند چهارشنبه سیاه که با آغاز ریاست جمهوری ترامپ، شاخص‌های بازار جهانی با ریزش‌های سنگین مواجه شدند، می‌توان در صورت استیضاح وی نیز صعود شارپی و مثبت بازارها را شاهد بود. شاخص بورس ایران نیز رشد بالای 500 هزار واحدی را تجربه خواهد کرد و این پیش‌بینی دور از ذهن و خارج از دسترس نخواهد بود. 

-چرا حجم نقدینگی در بورس با کاهش مواجه شده است؟

در حال حاضر بازار به نوعی گمراه بوده و حجم نقدینگی 2000 هزار میلیارد تومانی هنوز مسیر درست و دقیقی برای خود هدف‌یابی نکرده است. در شرایطی که نرخ بهره بانک‌ها 15درصد، نرخ اوراق و صندوق ها هم 23 تا 24 درصد بیشتر نیست، بازارهای ارز و طلا نیز به دلیل نظارت‌های شدید دولت بر خرید و فروش ارز، دیگر رونقی ندارند و بازار مسکن هم روند کاهشی را طی می‌کند، بنابراین؛ بهترین مسیر برای هدایت درست نقدینگی‌های سرگردان، ورود به بازار بورس است. با توجه به این فرایندها، باید منتظر باشیم که نقدینگی‌های بالا به سمت بورس برگردد و این انتظار طولانی نخواهد بود.

-در حال حاضر که بازار سرمایه بازتاب انتشار گزارش‌های مالی شرکت‌ها را به اصطلاح پیش‌خور کرده و واکنش‌ها را نشان داده است، چه محرک دیگری می‌توان برای رشد شاخص‌ها متصور بود؟

به نظر من برای 6 ماهه دوم در بازار سرمایه، خبرهای سیاسی و همچنین تجدید ارزیابی شرکت‌ها و معافیت مالیاتی می‌تواند محرک خوبی محسوب شود و ادغام این دو محرک با عوامل سیاسی که ذکر کردم، می‌توانند رشد صددرصدی شاخص‌ها به ویژه در صنایع خودروسازی، نفت و پتروشیمی، فلزات و معدنی‌ها را به همراه داشته باشد.

گفت‌وگو: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها