کد خبر 67107

پایان یک هفته پرتلاطم

امروز پس از دو ریزش سنگین 6 و 11 هزار واحدی شاخص کل بورس در مدار مثبت قرار گرفت و افزایش 668 واحدی را پشت سر گذاشت.

 

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، شاخص کل بورس تهران معاملات امروز را با افزایش 661 واحدی و رسیدن به رقم 309,640 به پایان رساند و این در حالی بود که شاخص کل هم‌وزن ریزش 2127 واحدی را به نام خود ثبت کرد.

اصلاح ادامه‌دار در کوچکترهای بازار

ریزش دسته جمعی در کوچکترهای بازار طی روز معاملاتی جاری کاملا مشهود بود. به طوری که حدود 200 نماد بورسی که اکثریت آن‌ها را شرکت‌های کوچک تشکیل می‌داد با افزایش عرضه صف فروش شده بودند. اما در میان عرضه‌های فراوانی که توسط حقیقی‌ها صورت می‌گرفت جمع‌آوری سهام توسط حقوقی‌های بازار به چشم می‌خورد اما به اندازه‌ای نبود که توانایی جمع‌آوری صف‌های فروش را داشته باشد.

تمرکز هیجان معاملاتی در نمادهای کوچک‌تر از ماه‌ها قبل قابل توجه بود. در این خصوص شاخص کل‌ هم‌وزن به عنوان نماگری که وضعیت نوسان کوچکترهای بازار را بهتر نشان می‌دهد از ابتدای سال تا 13 مهر و سقف تاریخی خود رشد 195 درصدی را تجربه کرد. از سقف یادشده تا به امروز این شاخص اصلاح 13 درصدی را نشان می‌دهد و با صف‌های فروش کنونی احتمال ادامه اصلاح وجود دارد.

شاخص کل از ابتدای سال تا 13 مهر و در سقف خود بازدهی 83 درصدی را تجربه کرده بود که طی روزهای گذشته بیش از 5 درصد اصلاح را تجربه کرده است. در چنین شرایطی شتاب بیشتر اصلاح در کوچکترهای بازار و به دنبال آن شاخص کل‌ هم‌وزن جالب توجه است.

با چنین شرایطی عملکرد نیمه نخست نقش مهمی را در نوسان قیمتی بزرگان بازار ایفا می‌کند. کوچکترهای بازار نیز احتمالا تا جمع شدن صف‌های فروش به اصلاح خود ادامه دهند؛ اما در این نمادها نیز برخی از خبرها یا عملکرد تابستان 98 می‌تواند در مسیر قیمتی آتی سهام موثر باشد.

 

ارسال نظر

تازه ها