کد خبر 66556

گروه تحلیلی "با اقتصاد"، "سهامدار" و "بورس فوری" بررسی می کند

جدیدترین شماره هفته‌نامه دیجیتال سهامدار به بررسی گروه انبوه‌سازی، املاک و مستغلات اختصاص دارد، در این بررسی پرو‌ژه شرکت‌های انبوه‌سازی زیر ذره‌بین قرار گرفته تا ببینیم چند درصد از این پرو‌ژه‌ها به سرانجام رسیده است.

وابستگی بیش از 100 صنعت کشور به بخش مسکن سبب شده تا این بخش، یکی از کلیدی‌ترین حلقه‌های شکل‌گیری اقتصاد قلمداد شود.  بخش مسکن با توجه به ویژگی‌های پویایی که دارد می‌تواند به عنوان یکی از اصلی‌ترین موتورهای رشد اقتصادی کشور عمل کند. بیش از نیم قرن، بخش مسکن در کنار صنعت خودروسازی بالاترین سهم از اشتغال و بیشترین سهم از تولید ناخالص داخلی در اقتصاد کشور را  به خود اختصاص داده بود. اما به تدریج به ویژه در سال‌های اخیر این نقش به سمت کمرنگ شدن پیش رفت، به طوری که سهم بخش مسکن از تولید ناخالص داخلی از 12 درصد در سال 1389 به 8 درصد در سال 1391 و 7 درصد در سال 1395 رسید. بر اساس گزارش‌های منتشره از سوی بانک مرکزی میانگین سهم گروه ساختمان از رشد تولید ناخالص داخلی و ملی در سال 96 به ترتیب 1.2 و 0.1 درصد بوده است که این رقم در سه ماهه نخست سال 97 به 0.1 و صفر میل کرده است.

از اواسط سال 97 با بالا رفتن قیمت‌ها، مسکن وارد فاز رکودی شد. این وضعیت ادامه‌دار شد تا جایی که بر اساس آمار منتشر شده توسط بانک مرکزی، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در فروردین 32.2 درصد، در اردیبهشت 36.5 درصد، در خرداد 59.8 درصد، درتیر 64.6 درصد، در مرداد 72.6 درصد و در شهریور 73 درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است.  

1

گروه انبوه‌سازی، املاک و مستغلات شامل شرکت‌های فعال در زمینه ساخت و ساز است. در بررسی‌هایی که در ادامه آورده شده است از شرکت‌های سرمایه‌گذاری این گروه به دلیل تفاوت در ماهیت فعالیتشان چشم‌پوشی شده و مقایسه‌های انجام شده برای مابقی شرکت‌ها بوده است.

بررسی بازدهی و خریداران سهام این گروه

از اواخر اسفند 97 زمزمه‌های توجه به گروه‌ها و صنایع کوچک در سال 98 به گوش می‌رسید. با شروع سال 98 روند معاملات به سمتی که پیش‌بینی شده بود حرکت کرد؛ گروه‌های کوچک یکی پس از دیگری در مدار رشد قرار گرفتند، انبوه‌سازان نیز از این قاعده مستثنی نماند و همانگونه که تغییرات نمودار شاخص آن نشان می‌دهد از اول فروردین تا پایان شهریور بازدهی 134 درصدی را به نام خود ثبت کرد. 

2

با نگاهی به روند تغییر مالکیت‌ها درمی‌یابیم اشخاص حقیقی خریدار سهام در این گروه بودند و حقوقی‌ها در مقام عرضه‌کننده برآمده‌اند. 

3

خلاصه وضعیت

سرمایه و ارزش بازار شرکت‌های گروه انبوه‌سازی در جدول ذیل آورده شده است.

براساس داده‌های جمع‌آوری شده شرکت بین‌المللی توسعه ساختمان با سرمایه 600 میلیارد تومان و ارزش بازار 1556 میلیارد تومان بزرگ‌ترین شرکت گروه به شمار می‌رود.

4

 

بررسی فروش

با توجه به آنکه آخرین گزارشات منتشر شده از شرکت‌های مورد بررسی در گروه انبوه‌سازی، مربوط به دوره 9 ماهه منتهی به پایان خرداد است ، ثفارس با فروش 91 میلیارد تومانی بیشترین مبلغ درآمدی را داشته است.

5

وضعیت سودآوری

در سال‌های اخیر به دلیل عدم فروش پروژه‌های در دست اجرا شرکت‌های ساختمانی میزان سود حاصل شده برای آن‌ها ناچیز بوده و بعضا برخی از آن‌ها به زیان رسیده‌اند.

6

 

بالابودن حاشیه سود ناخالص برای این شرکت‌ها نیز نشان از عدم فروش بسیاری از پروژه‌ها دارد. شرکت‌هایی که در انتهای جدول قرار گرفته‌اند وضعیت بهتری در فروش پروژه‌های خود داشته‌اند. در ادامه به بررسی پروژه‌های ناتمام آن‌ها خواهیم پرداخت.

7

برای مشاهده بررسی جزییات هر شرکت فایل پی دی اف ذیل را دانلود نمایید. 

 

 

دانلود فایل
ارسال نظر

تازه ها