کد خبر 66286

پایان هفته پر فراز و نشیب بورس

شاخص کل بورس کار خود در روز جاری را در شیب منفی آغاز کرد و در شروع معاملات با کاهش قیمتی که در نمادها رخ داد بیش از 4 هزار واحد فرو ریخت. اما در پایان با تقویت تقاضا روند مثبت به بازار بازگشت و شاهد بالا رفتن رقم شاخص بودیم.

 

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد،  شاخص کل بورس اوراق بهادار در اولین روز هفته جاری به بیشترین میزان خود معادل 327,305 رسید. از روز یکشنبه افزایش عرضه‌ها در بازار آغاز شد. یکشنبه و سه‌شنبه اوج ریزش بازار رقم خورد. امروز در ابتدای ساعت معاملات شاخص تحت تاثیر ریزش قیمت در نمادهای بازار بیش از 4 هزار واحد کاهش یافت اما در ساعت پایانی معاملات تقاضا در بازار تقویت شد و در پایان شاخص با کاهش 1420 واحدی به کار خود پایان داد، بدین ترتیب رقم شاخص به 313,048 رسید و در یک هفته 4 درصد از رقم شاخص کم شد.

ورود یک شرکت فولادی جدید

 طی روز جاری، شرکت تولیدی «فولاد سپید فراب کویر» به عنوان پانصد و سی و یکمین شرکت پذیرفته شده برای اولین بار پس از پذیرش و درج نام شرکت در فهرست شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران در بخش «ساخت فلزات اساسی» در فهرست نرخ‌های بازار دوم به شیوه ثبت سفارش جهت کشف قیمت عرضه شد.

در جریان این عرضه اولیه، سهم «کویر» به هر کد (نفر)، حداکثر ۲۷۵ سهم در قیمت ۶۲۵۰ ریال (سقف قیمت در حدود ۱۷۲.۶ هزار تومان)، تخصیص یافت.

صف‌های خرید و فروش بدون هیچ توجیه علمی 

در شرایطی که بازار اصلاح عمومی را تجربه می‌کند هر معامله‌گری ممکن است با  سبدی که تعداد نمادهای منفی در آن قابل‌توجه است مواجه شود. این مساله در بسیاری از سهامداران کم‌تجربه‌تر می‌تواند بیشتر باشد که سهام خود را عرضه کند و در صف یکی از معدود نمادهایی که رشد حداکثری قیمت را تجربه می‌کند قرار بگیرد.

شاید در نگاه اول نیز صف خرید یک نماد در شرایطی که بیش از 240 نماد دیگر صف فروش را تجربه می‌کنند این اطمینان را به دست دهد که انگیزه تقاضای منتظر در صفوف خرید کاملا محکم و قابل‌اتکاست، با این حال بر خلاف آن‌چه تصور می‌شود بسیاری از این صف‌‌های خرید بدون توجیهی قدرتمند و تنها بر پایه جریان‌های گروهی تشکیل شده‌اند. نگاهی به رویه معاملاتی دو روز اخیر می‌تواند روشن‌کننده باشد. تعداد قابل‌توجهی از نمادهایی که روز دوشنبه را با صف خرید پایدار سپری کردند روز سه‌شنبه به سرعت به صف فروش رسیدند. معاملات نمادهای «دارو» و «دی» نمونه‌هایی از این دسته معاملات است.

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها