کد خبر 65879

اصلاح شاخص ادامه‌دار شد

اصلاح شاخص کل بورس که از نیمه دوم روز گذشته آغاز شده بود امروز با شدت بیشتری دنبال شد در معاملات امروز شاهد عقب نشینی بیش از 7 هزار واحدی شاخص کل بودیم. در این میان نمادهای گروه بانک یکپارچه قرمز بودند و صف‌های فروش ایجاد شده در آن‌ها قابل توجه بود.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، طی نیمه دوم معاملات روز گذشته شاخص بورس وارد فاز اصلاح شد و نمادها در گروه‌های مختلف با افت قیمتی رو به رو شدند. کاهش قیمت سهام در روز جاری سرعت بیشتری گرفت و عرضه‌ها در بازار افزایش یافت.

در پایان معاملات امروز یکشنبه 14 مهرماه شاخص کل بورس اوراق بهادار ریزش 7093 واحدی را تجربه کرد و به روی رقم 320,212 ایستاد.

شاخص کل هم‌وزن نیز 1947 واحد از رقم روز گذشته خود فاصله گرفت و شاخص کل فرابورس ایران افت   67 واحدی و توقف به روی رقم 4187 را نشان داد.

بانک‌ها، مواد دارویی و فلزات اساسی گروه‌هایی بودند که بیشترین حجم و ارزش معاملات را به نام خود ثبت کردند.

خریدهای هیجانی وبملت به فروش‌های هیجانی رسید

سهامداران بانکی امروز درصدد فروش سهام خود برآمده بودند و در میان سیل عظیم عرضه‌ها در این گروه، وبملت نیز با موج فروش همراه شد و عده‌ای از خریداران هیجانی این سهم طی روز گذشته فروشنده شدند. بانکی‌ها تنها گروهی بودند که تمام نمادها درآن‌ها با کاهش قیمت مورد معامله قرار گرفتند.

صنایعی که بیشترین اصلاح را داشتند 

نگاهی به شاخص صنایع بورسی در معاملات امروز نشان می‌دهد که صنایع مطرح و سودآور بورسی در ماه‌های اخیر به اولویت‌های اصلی اصلاح تبدیل شده‌اند. گروه‌هایی چون زراعت، محصولات فلزی، مواد دارویی، بانک‌ها، لیزینگی‌ها و حمل و نقل ریزش بیش از 3 درصدی را تجربه کردند. 

گروه خودرویی نیز که طی ماه‌های اخیر در میان صنایع پرطرفدار بورسی به شمار می‌آمدند نیز با منفی شدن جو بازار فشار فروش بالایی را تجربه کردند. هرچند نمادهای این گروه جز برخی قطعه‌سازها رشدهای زیادی را از اول سال تجربه نکرده‌اند و همین امر میل به فروش بی‌محابا را کاهش می‌دهد. در مورد سهام گروه‌های یاد شده دیگر نیز رشدهای قیمتی، سهامداران زیادی را در موقعیت فروش قرار داده است که می‌تواند حتی با وجود اصلاح قیمت زیاد، باز هم آنها را در موقعیت فروش نگه دارد.

انبوه‌سازان گروهی که از هیجان منفی به دور ماندند

در میان چراغ قرمزهای روشن شده بازار طی روز جاری، سیر معاملات در گروه انبوه‌سازان جالب توجه بود نمادهای این گروه برخلاف سایرین مسیر افزایشی را پیمودند و شاهد شکل‌گیری صف‌های خرید در نمادهای این گروه از جمله «ثنوسا» و «ثمسکن» بودیم.

اصلاح دارویی پس از صعودهای پی در پی

در کنار تقاضاهای خریدی که برای «برکت»، «دارو»، «داوه»، «دشیمی» در گروه دارویی وجود داشت تعداد عرضه ‌ها و صف‌های فروش بیشتر خودنمایی میکرد بیش از نیمی از نمادهای این گروه صف فروش و اصلاح قیمتی قابل توجه را در معاملات امروز تجربه کردند تا رشد بی وقفه شاخص گروه دارو امروز با توقف رو به رو شود.

ارسال نظر

تازه ها