کد خبر 65736

مدیر مالی شرکت قند پیرانشهر:

بدهی دولت به قپیرا در 3، 4 سال اخیر 10 میلیارد تومان است و زورمان به دولت نمی‌رسد. از این‌رو، با هماهنگی حسابرسان شرکت، مبلغ 10 میلیارد تومان طلب از محل یارانه‌ها را به عنوان مطالبات مشکوک الوصول در صورت مالی 98 لحاظ کردیم.

بدهی دولت به کارخانه‌های قند و شکر از سال 93 تا 96 بابت مابه‌التفاوت بهای قند و شکر 600 میلیارد تومان است. در بحبوهه کاهش نقدینگی و چالش های مالی که صنایع با آن مواجهند، این حجم از مطالبات برای کارخانه های قند و شکر رقم کوچکی نیست. البته بخشی از این مطالبات بابت بدهی کارخانه‌ها به چغندرکاران است. به بیانی دیگر؛ هزار میلیارد تومان از سرمایه و نقدینگی صنایع قند و شکر و چغندرکاران، در جیب مبارک دولت بلوکه شده است. این مساله هم برای کشاورزان و هم برای کارخانه‌داران مشکلاتی ایجاد می‌کند. برای نمونه، شرکت قند پیرانشهر در سال مالی منتهی به تیر 98 کاهش 10 میلیارد تومانی سایر هزینه‌های عملیاتی را اعلام کرده است. اردلان یوسفی، مدیر مالی قند پیرانشهر، در این زمینه به خبرنگار بااقتصاد می گوید: «بدهی دولت به قپیرا در 3، 4 سال اخیر 10 میلیارد تومان است و کارخانه‌ها هم زورشان به دولت نمی رسد. از این رو، با هماهنگی حسابرسان شرکت، مبلغ 10 میلیارد تومان طلب از محل یارانه‌ها را به عنوان مطالبات مشکوک الوصول در صورت مالی 98 لحاظ کردیم.» این گفت وگو را می خوانید.

 

- قند پیرانشهر در سال مالی منتهی به تیر 98 از کاهش 10 میلیاردتومانی سایر هزینه‌های عملیاتی شرکت خبر داده، منشا این میزان از کاهش چه عملیاتی است؟

مطالبات مشکوک الوصول قند پیرانشهر در 4-3 سال اخیر به ویژه بدهی های دولت از محل پرداخت یارانه ها برای کارخانه ها و صنایع قند و شکر افزایش یافته است و توان دریافت آن را از دولت نداریم. این مساله در صورت های مالی شرکت های بورسی به یک معضل تبدیل شده است. بنابراین با مشورت و نظر حسابرس های شرکت، بخشی از این مطالبات مشکوک الوصول را در صورت مالی 98 قپیرا لحاظ کرده ایم. این 10 میلیارد تومان، بخشی از مطالبات قپیرا در سال 94، کل مطالبات سال 95 و بخشی از مطالبات سال 96 از محل یارانه های تولید است که دولت تکلیف دارد آن را به صنایع بپردازد.

 

-با این وضعیت آیا پیش بینی درآمدی و سودی که برای قپیرا در سال مالی 98 کرده اید، دست یافتنی است؟

همان گونه که در صورت حساب های مالی افشا شده روی کدال نیز آمده است، در سال مالی 98 برای هر سهم 170 تومان سود شناسایی شده که ممکن است تا پایان سال مالی، با نظر حسابرسان اصلاحاتی انجام شود. مثلا تقاضای ذخیره بخشی از سود برای افزایش سرمایه و غیره.

 

-صنایع قند و شکر خبر از کاهش تولید چغندر قند در سال جاری می دهند، این مساله چه میزان روی عملکرد مالی و درآمدی قپیرا تاثیر می گذارد؟

همان گونه که صنایع از سال گذشته نیز این موضوع را پیش بینی کردند، سال 98 با کاهش تولید چغندر قند مواجه شده ایم. ما امسال نسبت به سال 97 بیش از 100 هزار تن کمبود چغندر قند داریم که روی درآمدها و سود شرکت تاثیرگذار می گذارد. البته اگر دولت شکر خام به صنایع بدهد این کاهش تا حدودی جبران می شود.

 

-سهمیه قپیرا برای واردات شکر خام با ارز یارانه ای در سال 98 چقدر است و تاکنون چه میزان از واردات را انجام داده اید؟

سهمیه واردات شکر خام با ارز یارانه ای برای شرکت قند پیرانشهر حدود 18 هزار تن است و تاکنون 10 هزار تن از سهمیه شکر خام را وارد کرده ایم. قرار است تا پایان امسال کل واردات 18 هزار تن، انجام شود.

 

-برای کارخانه های قند و شکر، استفاده از ماده اولیه چغندر قند مطلوب تر و به صرفه تر است یا شکر خام؟

برای صنایع، بهترین ماده اولیه در تولید قند و شکر، چغندر قند است. تصفیه شکر خام در صورتی می تواند برای صنایع سودآور باشد که فروش آن بر عهده خودشان باشد. این در حالی است که کارخانه ها برای دولت و به صورت کارمزدی شکر خام را تصفیه می کنند. فروش و بازاررسانی شکر بر عهده دولت است و صنایع نقشی در آن ندارند. این موضوع با هزینه های سرسام آور تولید در شرایط کنونی، همخوانی ندارد و صنایع قند و شکر سود چندانی از آن نمی برند.

گفت وگو: مولود غلامی

 

 

ارسال نظر

تازه ها