کد خبر 63636

مدیرعامل قهکمت:

دولت برای تنظیم بازار شکر، پس از واردات شکر خام آن را در اختیار صنایع قرار می دهد تا به صورت دستمزدی شکر سفید تولید کنند، بدون اینکه در فروش آن نقشی داشته باشند. این یک اجبار است و به نوعی صنایع قند و شکر حق العملکار دولت شده اند.

تولید قند و شکر با استفاده از شکر خام نسبت به چغندر قند برای صنایع، حاشیه سود کمتری را درپی دارد. تصمیم های نادرست و نابه هنگام دولت در سال گذشته برای تعیین نرخ چغندر قند، این محصول استراتژیک را با کاهش بیش از 50 درصدی مواجه کرد که موجب شد، واردات شکر خام به کشور افزایش یابد. این در حالی است که صاحبان صنایع به دلیل حاشیه سود اندک تولید شکر از شکر خام، معترض هستند اما دولت نه تنها وقَعی نمی نهد، بلکه بخش زیادی از واردات شکر خام را خودش انجام می دهد و پس از تحویل به صنایع و تبدیل به شکر سفید، پروسه فروش را نیز در چرخه تنظیم بازار با نرخ گذاری دستوری، خودش بر عهده می گیرد. عباس صبوحی، مدیر عامل قند هکمتان، با انتقاد از این موضوع، می گوید: «دولت برای تنظیم بازار شکر، پس از واردات شکر خام آن را در اختیار صنایع قرار می دهد تا به صورت دستمزدی شکر سفید تولید کنند، بدون اینکه در فروش آن نقشی داشته باشند.»

وی ضمن ابراز ناخرسندی از این موضوع، تصریح می کند: « البته این یک اجبار است و به نوعی صنایع قند و شکر حق العملکار دولت شده اند.» صبوحی در گفت وگو با خبرنگار بااقتصاد، برخی ابهام هایی که در صورت مالی این شرکت مشاهده شده است را شفاف سازی کرد و پاسخ داد. این گفت وگو را می خوانید.

 

-بررسی میزان تولید و فروش قهکمت نشان می دهد، تولید شرکت در سال جاری نسبت به سال مالی قبل رشد داشته اما با وجود افزایش تولید، فروش شرکت کاهش یافته است. لطفا دلیل آن را توضیح دهید.

کاهش فروش قهکمت از ابتدای سال 98 تاکنون به این دلیل است که دولت شکر خام وارداتی را برای تصفیه و تبدیل به شکر سفید به صورت دستمزدی و حق العملکاری در اختیار ما می گذارد و خودش به بازار عرضه می کند. بنابراین صنایع در فروش شکر تولید شده نقشی ندارند و علت کاهش فروش به رغم افزایش تولید، نیز همین است.

 

-اگر کارخانجات شکر تولید شده از شکر خام را خودشان عرضه کنند، حاشیه سود چگونه است؟

اگر صنایع شکر خام را تصفیه کنند و خودشان بفروشند نیز سود چندانی نصیب شان نمی شود و حاشیه سود نسبت به تولید شکر از چغندر قند بسیار پایین تر است. به همین دلیل چغندر قند به عنوان بهترین ماده اولیه صنایع قند و شکر به شمار می رود. شکر خام را تصفیه خانه ها هم می توانند تبدیل کنند اما متاسفانه کار صنایع تولیدی به جایی رسیده است که به جای تولید، تصفیه می کنند و دستمزد بگیر و حق العملکار دولت شده اند. این موضوع در میزان فروش کارخانه ها تاثیر منفی می گذارد چنانچه در صورت های مالی قهکمت هم مشاهده کرده اید، کاهش فروش از ابتدای امسال به خوبی مشهود است.  

 

چرا کاهش فروش قهکمت از ابتدای سال 98 شدت بیشتری پیدا کرده است؟

در جریان سیل بهار امسال در استان خوزستان -که قطب تولید چغندر قند کشور است-با کاهش تولید بیش از 700 هزار تنی چغندر قند مواجه شدیم و برای جبران کمبود ماده اولیه، چاره ای جز افزایش واردات شکر خام نبود. از آنجایی که واردات شکر خام و فروش محصول نهایی (شکر) نیز بر عهده دولت است، صنایع جز دریافت دستمزد، نقشی در فروش و سود حاصل ندارند. بنابراین، کاهش تولید چغندر قند ارتباط مستقیمی با میزان فروش صنایع دارد.

 

در قبال این همکاری اجباری، دولت چه خدمات و یا تعهداتی به صنایع قند و شکر می دهد؟

دولت ملزم به تعهدات خاصی نیست اما امسال برای جبران بخشی از مشکلات صنایع، سهمیه واردات 400 هزار تنی شکر خام را با ارز یارانه ای 4200 تومانی به کارخانجات قند و شکر اختصاص داد. قهکمت از این سهمیه واردات با ارز یارانه ای، فعلا 27 هزار تن از هند و برزیل شکر خام خریده که در راه است.

 

-دستمزد یا حق العمل صنایع برای تصفیه هر کیلوگرم شکر خام چه میزان است و از ابتدای امسال چقدر شکر برای دولت شکر تصفیه کرده اید؟

برای تصفیه هر کیلوگرم شکر خام، تنها 217 تومان دستمزد می گیریم. قهکمت از ابتدای سال تاکنون 40 هزار تن شکر خام را برای دولت تصفیه کرده که در چرخه تنظیم بازار قرار گرفته است.

 

-چالش های دیگر تولید چیست؟ لطفا اگر راهکارهایی هم دارید، بیان کنید.

کار صنایع از چالش گذشته است و در مجموع بخش تولید در چاله ای افتاده که از یک سو با هزینه های سرسام آور تولید روبروست و از سوی دیگر به دلیل نبود مکانیسم عرضه و تقاضا، مشکلات فروش و عرضه را هم پیش رو دارد. برای نمونه با اینکه امسال نرخ شکر افزایش یافته و به 4050 تومان رسیده اما با هزینه های گزاف، تولید دیگر مقرون به صرفه نیست. صنایع قند و شکر ماده اولیه (چغندر قند) را که توسط دولت نرخ گذاری می شود، گران می خرند اما در تعیین نرخ فروش محصول نهایی شان هیچ نقشی ندارند و با هر قیمتی که دولت اعلام کند، باید بفروشند. این یک چالش و نقص بزرگ در پروسه تولید و فروش محصولات است که باید برطرف شود.

 

گفت وگو: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها