کد خبر 62958

آنچه در آخرین روز معاملاتی هفته گذشت

شاخص کل بورس اوراق بهادار در آخرین روز معاملاتی هفته سوم شهریور پس از تعطیلی دو روزه در یک قدمی رسیدن به ابر کانال 300 هزار متوقف شد.

 

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، شاخص کل بورس اوراق بهادار امروز چهارشنبه 20 شهریور 98 با صعود 3198 واحدی به روی رقم 299,930  به کار خود پایان داد تا انتظارها برای رسیدن به رقم رویایی 300 هزار واحد در میان فعالان بازار سهام هم‌چنان ادامه یابد .

شاخص کل هم‌وزن امروز را با 1386 واحد افزایش و رسیدن به 83,499 به پایان برد و شاخص کل فرابورس ایران نیز 44 واحد رشد و ایستادن به روی 3884 واحد را در روز پایانی هفته نشان داد.

اگرچه وضعیت بازار سهام از ابتدای سال جاری همواره خوب بوده و بازدهی آن در مقابل بازارهای موازی زبانزد تحلیل‌گران قرار گرفته است اما خبر اخراج جان بولتن از کاخ توسط می‌تواند به عنوان یکی از عوامل کاهش ریسک سیاسی و بین‌المللی بازار برشمرده شود و چشم‌انداز امیدوارانه را برای کشور ترسیم کند. 

یکه‌تازی خودرویی‌ها

گروه خودرو یکه تاز بازار امروز بود. خساپا و خودرو لیدرهای گروه خودرو و قطعات با صف خرید وتقاضاهایی که پاسخ داده نشد به پایان بردند. علاوه بر دو خودروساز بزرگ سایر نمادهای حاضر در این گروه نیز تقاضای چشم گیری برای خرید داشتند و بیش از نیمی از نمادهای این گروه افزایش قیمت 5 درصدی در روز جاری را تجربه کردند.

برای تمامی فعالان بازار سهام و بورس‌بازان پوشیده نیست که خودروسازان وضعیت بنیادی مناسبی ندارند اما خبرهای پراکنده افزایش سرمایه آن‌‌ها هر از چندگاهی کشش قابل توجهی را در میان فعالان ایجاد می‌کند.

وضعیت بنیادی مناسب فملی و فولاد

در گروه فلزات اساسی وضعیت بنیادی مناسب سهام فولاد و فملی از بزرگان بازار سهام جالب توجه است. سهام ملی مس در آستانه سقف‌شکنی و ورود به 500 تومان قرار دارد. سایه رکود از بازار جهانی حذف نشده است اما رویه کم‌نوسان قیمت‌ فلزات در بازار جهانی و انتظار برای درخشش سودآوری نمادهای مزبور این نمادها را در کانون توجه بازار قرار داده است.   

چرا باید به پتروشیمی‌ها توجه کرد؟

در گروه شیمیایی گرچه افت محسوس قیمت محصولات پتروشیمی در بازار جهانی نگرانی زیادی را در قبال سودآوری ایجاد کرده است اما بعضا تحلیل‌گران به لزوم توجه به افت قیمت ماده اولیه مانند گاز طبیعی (به عنوان خوراک متانول‌سازان و اوره‌سازان) تاکید می‌کنند. حضور پرقدرت آمریکا در صنعت پتروشیمی با تقویت سمت عرضه در افت محسوس قیمت‌ها اثرگذار بوده است.

در گروه پتروشیمی همچنین یکی از مواردی که بیش از همه توجه را به خود جلب می‌کند طرح‌های در دست احداث است. برای مثال هلدینگ فارس چندین طرح پتروشیمی را در دست اقدام دارد که در شرایط تحریمی رویه پیشرفت به نظر کند شده است ولی به طور کلی چشم‌انداز راه‌اندازی این طرح‌های پتروشیمی می‌تواند اثر محسوسی بر سودآوری این هلدینگ داشته باشد.

در این گروه ستاره خلیج فارس «تاپیکو» به تولید در سه فاز کامل دست یافته است و در شرایطی که نمادهای پالایشی با انتظار برای بهبود کرک اسپرد و به دنبال آن رویه سودآوری مورد استقبال بازار قرار گرفته است «تاپیکو» به عنوان سهام‌دار عمده ستاره خلیج فارس چندان مورد توجه نیست. با این حال تحولات صنعت پالایشی در جهان، مانند ممنوعیت استفاده از سوخت با سولفور بالا، می‌تواند به نفع پالایشگاه‌های پیشرفته‌تر مانند ستاره خلیج فارس تمام شود.

 

ارسال نظر

تازه ها