کد خبر 62652

رئیس هیات مدیره کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار ایران تصریح کرد:

اگر سازمان بورس نتواند در جذب و نگه داشتن نقدینگی کشور موفق عمل کند، نقدینگی‌ها به سمت بازار مسکن خواهند رفت که ورود به این بازار با پول درشت امکان پذیر است و قطعا برای اقتصاد خطرناک است.

خبرنگار:مینا هرمزی 

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، حمیدرضا مهرآور رئیس هیات مدیره کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار ایران با بیان اینکه نقدینگی زیاد در کشور عمدتا به سمت بازاری می رود که کشش برای جذب منابع در آن وجود دارد گفت: در حال حاضر بانکها نمی توانند نرخ سود را افزایش دهند زیرا بازار با تبعات منفی روبرو خواهد شد به گونه ای که مجددا خلق پول اتفاق می افتد و هزینه های تولید افزایش می یابد.

وی در ادامه بیان داشت: بسیاری از شرکتها قسمتی از منابع خود را از طریق بانکها تهیه می کنند و افزایش نرخ سود باعث افزایش قیمتها در جامعه خواهد شد. بنابراین سازمان بورس باید همه توان خود را برای جذب و نگه داشتن سرمایه ها انجام دهد تا به اقتصاد کمک کند و اعتمادی که در حال حاضر به بازار سرمایه جلب شده، سلب نشود.

مهرآور اجرای دو روش برای نگه داشتن نقدینگی در بازار سرمایه را به سازمان بورس پیشنهاد داد و افزود: سازمان بورس می تواند با دوروش عمده در نگهداشت منابعی که اکنون وارد بورس شده اقدام کند.  روش اول این است که سازمان بورس باید شرکتهایی که در صف پذیرش هستند را سریعتر وارد بورس کند و از دولتمردان هم می خواهیم که شرکتهای بزرگ را برای ورود به بورس معرفی کنند. شرکتهایی که عرضه اولیه آنها با رقم قابله توجه ای صورت گیرد  تا سرمایه گذاران علاقمند به خرید این سهم شوند.

رئیس هیات مدیره کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار ایران به روش دوم اشاره کرد و خاطر نشان ساخت: در حال حاضر وضعیت برخی از  شرکتها از نظر سودآوری در شرایط خوبی قرار دارد بنابراین باید تلاش شود اطلاعاتی که شرکتها ارائه می کنند سریعتر صورت بگیرد تا علاقه مندان به سمت اینگونه شرکتهای بزرگ سوق داده شوند.

وی تصریح کرد: از طرف دیگر در تمام دنیا بورس به عنوان ضربه گیر اثر تورمی نقدینگی عمل می کند که در ایران هم رقم نقدینگی نسبت به کشورهای دیگر بالا است و رقم صعودی آن تندتر است و صاحبان منابع تمایل دارند در بازارهایی سرمایه گذاری کنند که بازدهی مناسبی دارد.

 حمیدرضا مهرآور عنوان کرد: بازده در بازار ارز در حال حاضر منفی است که به طبع آن بازار سکه و طلا هم از رشد زیادی برخوردار نیستند. در بازار مسکن هم روند قیمتها معقول بوده و رشد زیادی نداشته است بنابراین تنها بازار باقی مانده بازار سرمایه است که از وضعیت بسیار خوبی هم برخوردار است و قطعا سهامداران باید معقول در بازار سرمایه حرکت کنند. بنابراین بهتر است سرمایه گذاران وارد بورس شوند تا بتوانند تورم را پوشش دهند و جدای آن منبع درامدی هم برای زندگی آنها خواهد بود.

ارسال نظر

تازه ها