کد خبر 62522

گروه تحلیلی "با اقتصاد"، "سهامدار" و "بورس فوری" بررسی می کند

جدیدترین شماره هفته‌نامه سهامدار به بررسی شرکت‌های پرداخت الکترونیک که اختصارا به آن‌ها PSP گفته می‌شود اختصاص دارد که در آن وضعیت شرکت‌های به پرداخت ملت، آسان‌پرداخت پرشین، تجارت الکترونیک پارسیان، کارت اعتباری ایران کیش و پرداخت الکترونیک سامان کیش بررسی شده است.

 

گروه رایانه و خدمات وابسته به آن دو گروه از شرکت‌ها را در خود جای داده است؛ شرکت‌هایی که زمینه فعالیت آن‌ها پرداخت الکترونیک است که به آن‌ها پی اس پی گفته می‌شود و شرکت‌هایی که در زمینه داده‌پردازی فعالیت دارند.

در شماره پیشرو هفته‌نامه سهامدار، به بررسی وضعیت شرکت‌های پرداخت الکترونیک که شامل نمادهای آپ، رتاپ، پرداخت، سپ و رکیش می‌شود، پرداخته‌ایم.

در ابتدا تغییرات شاخص گروه رایانه از ابتدای فصل تابستان را مشاهده می‌کنید. گفتنی است بازدهی شاخص گروه رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن از ابتدای سال تاکنون 43 درصد بوده است.

1

بررسی عملکرد شرکت‌های PSP

سهم تعدادی و مبلغی هر یک از شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پرداخت حاضر در بورس از کل تراکنش‌های بازار خدمات پرداخت الکترونیک کارتی، بر اساس آمارهای ارائه شده توسط شاپرک به عنوان رگولاتور به شرح ذیل است.

به پرداخت ملت با سهم 21.77 درصدی ازتعداد تراکنش‌ها و سهم 23.97 درصدی از مبلغ آن‌ها همچنان بیشترین سهم را به خود اختصاص داده و در جایگاه نخست هر دو بازار قرار گرفته است.

 اختلاف سهم مبلغی نزدیک به 9 درصد بین دو شرکت نخست بازار، نقش شرکت به پرداخت ملت را در میزان ارزش ریالی تراکنش‌های پرداخت کارت به روشنی نشان می‌دهد. این درحالی است که شاخص فوق در مولفه تعدادی، رقمی کمتر از سه درصد است.

2

3

 از سهم شرکت‌هایPSP تعداد تراکنش‌های هر یک از ابزارهای پذیرش

بر اساس آمارهای اعلامی شاپرک در مرداد شرکت به پرداخت ملت هم‌چنان با پوشش 23.79 درصد از بازار تراکنش‌های کارتخوان فروشگاهی، بالاترین سهم را در اختیار دارد. در ماه جاری تراکنش‌های این ابزار در همه‌ی شرکت‌های ارائه دهنده خدمات رشد مثبت داشته است. آسان پرداخت پرشین با کسب 37.26 درصد از سهم بازار تراکنش‌های اینترنتی، به عنوان ارائه دهنده‌ی خدمات به بیشترین تعداد تراکنش‌های مذکور محسوب می‌شود. در این ماه شرکت پرداخت الکترونیک سامان با پوشش 28.92 درصد از سهم تعدادی تراکنش‌های مزبور به عنوان دارنده‌ی بالاترین سهم در بازار تراکنش‌های موبایلی شناخته می‌شود.

4

آسان پرداخت پرشین (آپ)

آسان پرداخت پرشین(آپ) با ارزش بازار 3819 میلیارد تومان و سرمایه 265 میلیارد تومان در مجمع سال مالی منتهی به پایان اسفند 97، 72.93 درصد از سود خالص معادل هر سهم 80 تومان، را میان سهامداران خود تقسیم کرد.

بررسی نسبت‌ها

نسبت‌های سودآوری آپ نشان می‌دهد در سال 97 نسبت به 96 شاهد کاهش در نسبت‌های مذکور بوده‌ایم و از آنجایی که شرکت‌های فعال در زمینه پرداخت الکترونیک خدمات محور هستند نسبت‌های سودآوری نقش تعیین کننده‌ای در تعیین میزان بازدهی آن‌ها دارد. چرا که نسبت‌های سودآوری مشخص می‌کند توانایی یک شرکت در کسب سود یا نرخ بازگشت مناسب در سرمایه‌گذاری‌ها چقدر است.

5

نسبت‌های نقدینگی بر خلاف نسبت‌های سودآوری روند مثبتی را طی سه سال گذشته پیموده است. کاهش در نسبت‌های سودآوری و افزایش در نسبت‌های نقدینگی می‌تواند ناشی از آن باشد که آپ قصد پرداخت بدهی‌های خود را دارد. 

6

بررسی عملکرد مالی

بررسی صورت‌های مالی آپ در سال مالی 97 و سه ماهه نخست سال 98 نشان می‌دهد آپ در دوره‌های مورد بررسی سودده بوده و درآمد و سودهای حاصل شده توسط این شرکت روند افزایشی داشته است اما افزایش و رشد آن آهسته و به صورت معقول رخ داده است نه به صورت نجومی.

7

درآمد آپ در 5 ماه گذشته سال 98

میانگین درآمدی آپ در هرماه از سال 97 معادل 398 میلیارد تومان بوده است. از ابتدای سال جاری درآمد این شرکت همواره بالاتر از 400 میلیارد تومان قرار داشته؛ در فروردین با رقم 414.5 میلیارد تومان کمترین درآمد برای آپ و در مرداد با رقم 436 میلیارد تومان بیشترین درآمد برای آپ حاصل شده است.

8

تجارت الکترونیک پارسیان (رتاپ)

تجارت الکترونیک پارسیان (رتاپ) با ارزش بازار تقریبی 1405 میلیارد تومان و سرمایه حدودی 364 میلیارد تومان در مجمع سال مالی منتهی به پایان اسفند 97، 82.26 درصد از سود خالص معادل هر سهم 32 تومان، را میان سهامداران خود تقسیم کرد.

بررسی نسبت‌ها

نسبت‌های سودآوری در رتاپ روند کاهشی را در سه سال گذشته نشان می‌دهد.

9

نسبت‌های نقدینگی رتاپ بر خلاف نسبت‌های سودآوری روند رو به رشد طی کرده است، در کنار روند مثبت نسبت‌های نقدینگی مجموع نسبت‌های اهرمی رتاپ نیز روند مثبت را نشان می‌دهد. از طرفی در صورت سود و زیان رتاپ 16 میلیارد تومان درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری ذکر شده است. از این رو می‌توان کاهش در نسبت‌های سودآوری را به دلیل سرمایه‌گذاری در بخش‌هایی در نظر گرفت که درآینده باعث بالا رفتن این نسبت‌ها خواهد شد.  

10

عملکرد مالی رتاپ

درآمدهای عملیاتی در سه ماهه نخست سال جاری افزایش 3 درصدی و بهای تمام شده کاهش 6 درصدی داشته است. اما سود ناخالص رتاپ با افزایش 37 درصدی و سود خالص متاثر از افزایش قابل توجه در درآمدهای سرمایه‌گذاری 94 درصد رشد کرده است.

11

درآمد رتاپ در 5 ماه گذشته سال 98

میانگین درآمدی برای هر ماه از سال 97 معادل 64 میلیارد تومان بوده است. به جز فروردین در 4 ماه گذشته از سال 98 درآمد رتاپ همواره بالاتر از میانگین سال 97 قرار داشته و در مرداد با رسیدن به رقم 80.7 میلیارد تومان بیشترین درآمد در سال جاری را به دست آورده است.

12

کارت اعتباری ایران کیش (رکیش)

کارت اعتباری ایران کیش(رکیش) با ارزش بازار 1172 میلیارد تومان و سرمایه 200 میلیارد تومانی در مجمع سال مالی منتهی به پایان اسفند 97، 29.95 درصد از سود خالص معادل هر سهم 165 ریال، را میان سهامداران خود تقسیم کرد.

بررسی نسبت‌ها

نسبت‌های سودآوری در رکیش طی سه سال گذشته نشان از روند کاهشی دارد.

13

درکنار کاهش نسبت‌های سودآوری نسبت‌های نقدینگی وضعیت بهتری داشته اما نکته منفی در نسبت‌های نقدینگی کاهش در سرمایه در گردش شرکت بوده است.

14

 

عملکرد مالی رکیش

در سال جاری رکیش افزایش سرمایه 30 درصدی را پشت سر گذاشته و سرمایه آن از 200 میلیارد تومان به 260 میلیاردتومان ارتقا پیدا کرده است. افزایش سرمایه شرکتی موجب کاهش 4 درصدی سود خالص در بهار امسال نسبت به سال گذشته و هم‌چنین افت 27 درصدی سود خالص هر سهم شده است.

15

درآمد رکیش در 5 ماه گذشته سال 98

میانگین درآمدی رکیش طی سال 97 معادل 35.8 میلیارد تومان بوده است. از ابتدای سال جاری روند کسب درآمد رکیش همواره بالاتر از سال 97 قرار داشته و در تیرماه با رقم 45 میلیارد تومان بیشترین درآمد توسط رکیش حاصل شده است.

16

به پرداخت ملت (پرداخت)

به پرداخت ملت (پرداخت) با ارزش بازار تقریبی 2393 میلیارد تومان و سرمایه 145 میلیارد تومان در مجمع سال مالی منتهی به پایان اسفند 97، 89,97 درصد از سود خالص معادل هر سهم 1355 ریال، را میان سهامداران خود تقسیم کرد.

بررسی نسبت‌ها

به پرداخت ملت نسبت‌های سودآوری قابل توجهی داشته است. برخلاف آنکه برآیند نسبت‌های سودآوری نشان از کاهش دارد، درصد بازده سرمایه نسبت یه سال 95 افزایشی و نسبت به سال 96 کاهشی بوده است.

17

در نسبت‌های نقدینگی شاهد کاهش قابل توجه سرمایه در گردش هستیم و این مورد می‌تواندبا توجه به روند کاهشی نسبت‌های سودآوری حائز اهمیت باشد. چرا که می‌تواند نشان‌دهنده افزایش بدهی‌های به پرداخت باشد.

18

 

عملکرد مالی پرداخت

بررسی صورت‌های مالی به پرداخت نشان از کاهش 9 درصدی سود خالص در دوره سه ماهه دارد.  درآمدهای عملیاتی طی دوره سه ماهه نخست سال 98 افزایش 14 درصدی داشته و رقم آن معادل 425.7 میلیارد تومان بوده است.

19

درآمد پرداخت در 5 ماه گذشته 98

میانگین درآمدی به پرداخت ملت در سال 97 برای هر ماه حدود 134 میلیارد تومان بود. در سال جاری کمترین درآمد این شرکت در اردیبهشت معادل 134 میلیارد تومان و بیشترین آن در تیرماه معادل 176 میلیارد تومان به دست آمده است. بنابراین در تمامی 5 ماه گذشته درآمد پرداخت همواره بالاتر از رقم درآمدی سال 97 بوده است.

20

پرداخت الکترونیک سامان(سپ)

پرداخت الکترونیک سامان(سپ) با ارزش بازار تقریبی 4186 میلیارد تومان و سرمایه 300 میلیارد تومان، در مجمع سال مالی منتهی به پایان آذر 97، 24.43 درصد از سود خالص معادل هر سهم 30 تومان، را میان سهامداران خود تقسیم کرد.

بررسی نسبت‌ها

برآیند نسبت‌های سودآوری در سپ مثبت ارزیابی می‌شود.

21

در نسبت‌های نقدینگی پرداخت الکترونیک سامان شاهد کاهش هستیم. نسبت‌های جاری و آنی هر دو در سال مالی منتهی به پایان اسفند به کمتر از 1 رسیده‌اند. رقم کمتر از 1 برای دو نسبت ذکر شده مناسب نیست و توانایی شرکت در پرداخت بدهی‌ها را زیرسوال می‌برد. از طرفی منفی بودن سرمایه در گردش نیز نکته منفی در نسبت‌های نقدینگی به شمار می‌رود.

22

عملکرد مالی سپ

سال مالی سپ منتهی به پایان آذرماه است. صورت‌های مالی 6 ماهه منتهی به پایان خرداد نشان از افزایش 25 درصدی در درآمدهای عملیاتی و رشد 27 درصدی در بهای تمام شده دارد. از این رو سود ناخالص با افزایش 15 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته رو به رو بوده است.

سپ طی 6 ماهه گذشته از شروع سال مالی منتهی به آذر 98  افزایش سرمایه 67 درصدی داشته است. کاهش 7 درصدی سود خالص در 6 ماه گذشته ناشی از افزایش سرمایه نامبرده بوده است.

23

درآمد پرداخت در 5 ماه گذشته 98

درآمد سپ از ابتدای سال جاری روند نسبتا ثابتی را طی کرده و به جز اردیبهشت که رقم آن به 120 میلیاردتومان رسیده در سایر ماه‌هادرآمد شرکت بالاتر از 135 میلیارد تومان بوده است.

24

برای دریافت تمامی مطالب فوق به صورت پی دی اف، فایل ذیل را دانلود نمایید. 

 

دانلود فایل
ارسال نظر

تازه ها