کد خبر 62282

به منظور جلوگیری از خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده ؛

به منظور جلوگیری از خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده صادرات سنگ‌آهن از مهرماه سال جاری مشمول عوارض 25 درصدی می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد به نقل از وزارت صمت، سیف الله امیری مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت ،‌معدن و تجارت گفت: برای جلوگیری از خام فروشی وضع عوارض بر صادرات مواد معدنی و سنگ آهن بر حسب کد تعرفه چهار رقمی اعمال می شود که برای امسال 25 درصد پیشنهاد دادیم و در صورت تصویب از مهرماه اجرایی می شود.

وی با اشاره به عدم نیاز واحدهای تولیدی داخل به سنگ آهن هماتیت، تصریح کرد : البته خودمان در این زمینه مدیریت خواهیم کرد و اگر سنگ آهن هماتیت در کشور مصرفی نداشته باشد تصمیم دیگری می‌گیریم.

امیری تاکید کرد: هدف از وضع عوارض صادرات جلوگیری از خام فروشی , ایجاد ارزش افزوده بیشتر و تامین نیاز واحدهای داخل کشور است که مقام معظم رهبری و معاون اول رییس جمهورهم بر آن تاکید کرده اند و تا اکنون توانستیم این مساله را پیگیری کرده و نتیجه بگیریم .

این مقام مسوول در ادامه اعلام کرد : با این تصمیم خام فروشی سنگ اهن به زیر 5 میلیون تن خواهد رسید و این در حالی است که سال گذشته 8.5 میلیون تن سنگ آهن صادر شد .

امیری یادآور شد : طی 5ماهه ابتدای سال جاری ، صادرات محصولات سنگ آهن 2.2 میلیون تن به ارزش 542 میلیون دلار بوده است که نشان از کاهش حدود 30 تا 40 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد.

به گفته وی در سال 97 صادرات کنسانتره 5.5 میلیون تن ، گندله 2.8 میلیون تن ، آهن اسفنجی حدود 534 هزارتن ، شمش 5.4 میلیون تن و محصولات فولادی 3 میلیون تن بوده است.

 

ارسال نظر

تازه ها