کد خبر 59880

آنچه در یک هفته گذشت

در جریان معاملات هفته جاری شاخص کل بورس اوراق بهادار از رقم 255,306 واحد در تاریخ 19 مرداد به رقم 261,391 در روز 23 مرداد رسید و بدین ترتیب بازدهی 3 درصدی داشت.

 

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، شروع هفته با عرضه اولیه شرکت پخش هجرت و رکوردشکنی در مشارکت عرضه اولیه همراه بود. همزمان با عضه اولیه هجرت، استقبال از سهام‌ در گروه‌های انبوه‌سازی و سرمایه‌گذاری در روز شنبه مورد توجه بود و از جمله نکات قابل توجه بازار به شمار می‌رفت.

در رز یکشنبه شاهد افزایش عرضه در سهام بزرگ بازار بودیم اما روند مثبت در گروه‌ها و سهام کوچک هم‌چنان ادامه داشت.

بعد از تعطیلی یک روزه و وقفه‌ای که در معاملات افتاد طی روز سه‌شنبه بازار کوچک‌ترها باز هم تقاضا برای خرید داشت و سهم‌هایی که مدت‌ها بود درجا می‌زدند حرکت کردند؛ ذوب و فاراک صف خرید شدند.

جریان معاملات در آخرین روز هفته جاری نیز با قدرت بیشتری مثبت دنبال شد و شاخص کل با افزایش 4294 واحدی به روی رقم 261,391 واحد متوقف شد. در روز چهارشنبه 23 مرداد فولاد دوباره به صدر نمادهای تاثیرگذار در شاخص بازگشت و پس از آن همراه، اخابر، کگل، فملی، شبندر و ومعادن نمادهایی بودند که بیشترین تاثیر در مثبت شدن شاخص کل را داشتند.

 انتظارات برای افزایش سرمایه شرکت‌ها از محل تجدید ارزیابی

همچنان معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی‌ شرکت‌ها‌ با ابهام نسبی همراه است. اما کاستی سوژه سبب شده تا شرکت‌هایی که از تمایل برای به‌روزرسانی ارزش دارایی‌ها سخن به میان آورده‌اند در این مقطع از دادوستدها به شدت مورد توجه قرار گیرند.  با نگاهی جزئی‌تر به روند دادوستدها مشخص می‌شود دو دسته از نمادها در روزهای اخیر مورد توجه اهالی بازار سهام هستند و این رویه در گروه‌های کوچک و بزرگ بازار قابل رصد است. دسته اول را گروه‌هایی تشکیل می‌دهند که روند سودآوری آنها همزمان با جهش تورمی رشد نکرده و از منظر صعود قیمتی سهم از دیگر گروه‌های بازار فاصله دارند و دسته دوم نمادهایی هستند که انتظار قطعی برای افزایش سرمایه آنها از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها وجود دارد یا دست‌کم‌ از پتانسیل‌ها و تمایل مدیران شرکت برای افزایش سرمایه رونمایی شده است.

چرا کوچک‌تر‌ها بیشتر مورد توجه‌اند؟

همان‌گونه که عنوان شد معیار سودآوری در روند قیمتی نمادهای بزرگ بورسی تا حدود زیادی به حاشیه رانده شده تا روند متغیرهای کلان‌تری همچون بازارهای جهانی سمت‌وسوی مشخص‌تری بگیرد. در رابطه با اکثر گروه‌های کوچک بازار نیز می‌توان سبقت قیمت‌ها از رشد سودآوری را تشخیص داد.  این در حالی است که همچنان حجم نقدینگی پرعطش در فضای معاملات سهام چشمگیر است و مقصد جذاب دیگری را برای سرمایه‌گذاری تشخیص نمی‌دهد.

 

ارسال نظر

تازه ها