کد خبر 59748

آرامش بورس در نبود خبر سیاسی اثرگذار

در جریان معاملات مثبت امروز بازار سهام شاهد افزایش بیش از 1200 واحدی شاخص کل بودیم که سبب شد رقم شاخص مجددا وارد کانال 257هزار واحد شود. سهم‌ها از گروه‌های کوچک و بزرگ امروز با استقبال برای خرید مواجه بودند و ذوب و فاراک دو سهمی که مدت‌هاست سهامداران آن‌ها در انتظار تکان قیمتی هستند با صف خرید همراه شدند.

 

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، جو مثبت امروز در سراسر بازار به چشم می‌خورد و تمامی گروه‌ها از کوچک تا بزرگ با روندی مثبت معامله شدند. در پایان شاخص کل بورس اوراق بهادار 1221 واحد افزایش و به 257,097 رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز در بورس امروز 722 واحد رشد کرد و در رقم 67,165 آرام گرفت.

همراه، اخابر و فولاد سه سهم اول در افزایش رقم شاخص کل بورس بودند.

در فرابورس شاخص کل افزایش 28.80 واحدی و رسیدن به رقم 3,467 را نشان داد. هرمز، ذوب و بزاگرس سه نماد اول تاثیرگذار مثبت بر روی شاخص فرابورس بودند.

افزایش نقدینگی در بازار امروز به وضوح قابل مشاهده بود و مجموع ارزش معاملات در بورس و فرابورس پس از پایان ساعت معاملات معادل 2253 میلیارد تومان بود.

در گروه‌های کوچک چه خبر است؟

بازدهی بیش از 100 درصدی شاخص هم‌وزن از ابتدای سال تاکنون نشان می‌دهد تمایل سهامداران به خرید سهام شرکت‌های کوچک بیش از بزرگان و شاخص‌سازان است. این تمایل در معاملات امروز نیز ادامه پیدا کرد.

پر واضح است رشد سهم‌هایی که متعلق به شرکت‌های بزرگ هستند به عوامل کلان اقتصاد گره خورده است که از مهم‌ترین آن می‌توان به دلار اشاره کرد. با توجه به نوسانات کاهشی دلار طی هفته‌های اخیر و سخنان رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر کنترل بازار ارز، هم‌چنین گذشت زمان و کمرنگ شدن اثرات تحریمی سناریویی برای افزایش نرخ دلار تا پایان سال مطرح نیست.

امتیاز دیگری که برای توجه به سهام کوچک مطرح می‌شود شایعات حذف دلار 4200 است که تاکنون به وقوع نپیوسته اما انتظارات برای حذف ارز دولتی ادامه دارد و برخی با تکیه بر این امر به سمت خرید سهام صنایع کوچک کشیده شدند.

اوضاع با ثبات سیاسی و بهبود شرایط بزرگان در روز جاری 

وضعیت سیاسی کشور مدتی است در حالت با ثبات به سر می‌برد و خبر با اهمیتی شرایط را تهدید نمی‌کند از این رو به بزرگان امروز نگاهی دیگر شد و شرایط مثبت گروه فلزی گویای این امر بود. 

ذوب پس از مدت‌ها روی خوش خود را به سهامداران نشان داد و صف خرید 68 میلیونی آن برای فعالان بازار خوشایند بود. 

 

ارسال نظر

تازه ها