کد خبر 59410

هجرت در آستانه عرضه اولیه بررسی شد

شرکت پخش هجرت سومین شرکت بزرگ پخش دارو در ایران است که در دوره سه ماهه منتهی به خرداد 98 برای هر سهم سود 483 ریالی ساخته است.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی "با اقتصاد"، شرکت پخش هجرت در زمینه پخش دارو فعالیت دارد. براساس آمارنامه دارویی کل کشور در سال 1396، شرکت پخش هجرت با داشتن نزدیک به 10% سهم بازار، سومین پخش بزرگ دارویی ایران است. تعداد مشترین بخش خصوصی شرکت در سراسر کشور بیش از 11.200 داروخانه می‌باشد که با افزودن مراکز درمانی دولتی، دانشگاه علوم پزشکی، سازمان تأمین اجتماعی، آزمایشگاه‌ها، پلی کلینیک‌ها، انبارهای دارویی، تجهیزات پزشکی و مراکز ترک اعتیاد، این رقم به بیش از 12.490 مشتری رسید.

شرکت پخش هجرت با در اختیار داشتن بالغ بر 882 نفر نیروی انسانی و بیش از 48 هزار متر مربع انبار شامل انبار مرکزی تهران و 19 مرکز توزیع در سراسر کشور و همچنین برخورداری از 151 دستگاه خودروی حمل سنگین و نیمه سنگین، به عنوان یکی از بزرگترین و مجهزترین شرکتهای پخش کشور، بیش از 3,400  قلم داروی مورد نیاز داروخانه ها و مراکز درمانی را در سراسر کشور تامین می نماید.

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 30 میلیون تومان بوده که طی چند مرحله به 45 میلیارد تومان افزایش یافت. پخش هجرت چهار سهامدار عمده دارد که در این میان شرکت داروسازی فارابی با 160 میلیون سهم، عمده‌ترین سهامدار شرکت به حساب می‌آید.

1

بررسی آخرین صورت سود و زیان / هجرت برای هر سهم سود 48 تومانی شناسایی کرد

هجرت در دوره سه ماهه منتهی به خرداد 97 مبلغ 434 میلیارد تومان درآمد ساخته است که این مبلغ در دوره سه ماهه منتهی به خرداد 98 با رشد 48 درصدی (معادل 210 میلیارد تومان) به 644 میلیارد تومان رسیده است. بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی هجرت در همین دوره با رشد 49 درصدی (معادل 188 میلیارد تومان) به 572 میلیارد تومان رسیده است. بنابراین با توجه به افزایش درآمدهای عملیاتی، سود ناخالص هجرت از 50 میلیارد تومان در دوره سه ماهه منتهی به خرداد 97 با رشد 45 درصدی به 72 میلیارد تومان در دوره سه ماهه منتهی به خرداد 98 رسیده است. سود خالص هجرت به دلیل کاهش 27 درصدی (معادل 2 میلیارد تومان) هزینه مالی و رشد 549 درصدی (معادل 42 میلیون تومان) سایر درآمدهای غیرعملیاتی ، افزایش یافته است. سود خالص هجرت از 12 میلیارد تومان در دوره سه ماهه منتهی به خرداد 97 با رشد 79 درصدی (معادل 10 میلیارد تومان) به 22 میلیارد تومان در بهار 98 رسیده است. بنابراین شرکت در بهار 98 برای هر سهم سود 483 ریالی شناسایی کرده است که سود خالص هر سهم هجرت برای بهار 98 نسبت به دوره مشابه سال قبل کاهش 326 ریالی داشته است. که دلیل کاهش سود هر سهم، مشکلات عملیاتی نبوده و به دلیل افزایش سرمایه شرکت و افزایش تعداد سهام شرکت روی داده است.

2

 

مشکل مالی  یکی از چالش‌های هجرت

شرکت پخش هجرت جهت پیشرفت و رشد نیاز به توسعه فعالیت‌های خود از طریق سرمایه‌گذاری‌های جدید دارد. متعاقباً سرمایه‌گذاری جدید نیز نیازمند تامین منابع مالی و وجوه نقد مورد نیاز است و این در حالی است که شرکت در تامین این منابع معمولاً با محدودیت‌هایی رو به رو است. از جمله این محدودیت‌ها مشکلات نقدینگی، افزایش دوره وصول مطالبات، عدم دسترسی آسان به تسهیلات ارزان قیمت، تامین منابع بانکی با نرخ بهره بالا و متعاقباً تحمیل هزینه‌های مالی سنگین بر شرکت و محدودیت‌های موجود در زمینه افزایش سرمایه از طریق آورده نقدی می‌باشد. که در صورت افزایش درآمدهای عملیاتی و وصول مطالبات چالش مالی شرکت کاهش یافته و منابع در دسترس شرکت، شرایط را برایاجرای طرح‌های توسعه‌ای فراهم می‌نماید. همچنین موجب می‌شود هزینه مالی شرکت کاهش یابد.

اتفاقات اثرگذار آتی

وصول مطالبات: وصول مطالبات معوق و سنواتی از کلیه مشتریان ذیربط از جمله مشتریان خصوصی، دانشگاه‌های علوم پزشکی و مراکز درمانی دولتی به صورت نقد و اوراق مرابحه و اسناد خزانه اسلامی از تغییرات مهمی است که بر عملیات شرکت اثرگذار می‌باشد.

افزایش سرمایه: برنامه افزایش سرمایه از مبلغ 45 میلیارد تومان به 70 میلیارد تومان در دستور کار هیئت مدیره شرکت پخش هجرت وجود دارد که پس از تهیه طرح توجیهی و دریافت نظر حسابرس قانونی و تایید سازمان بورس اوراق بهادار اقدامات لازم به عمل خواهد آمد.

تغییرات نرخ ارز: افزایش نرخ ارز موجب کاهش ارزش ریال شده و موجب بالا رفتن هزینه‌های جاری شرکت خواهد شد که در صورت ثبات نرخ ارز می‌توان انتظار داشت که هزینه‌های جاری شرکت نیز با ثبات باشد.

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها