کد خبر 57614

در مجمع نوری چه گذشت؟

روز گذشته اولین مجمع عمومی عادی سالانه پتروشیمی نوری بعد از اولین عرضه سهام خود در بورس، برگزار شد. نوری برای سال مالی منتهی به 29اسفندماه 97به ازای هر سهم، 650 تومان سود تقسیم کرد. این سود از 20 مرداد ماه، با مراجعه به بانک تجارت و ارائه کارت ملی و کدبورسی برای سهامداران قابل دریافت است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری "بااقتصاد"، درآمدهای عملیاتی نوری، از 3224 میلیارد تومان با 82 درصد افزایش به 5862 میلیارد تومان و بهای تمام شده با 77درصد افزایش از  2989 به 5303 میلیارد تومان رسیده است.

سود ناخالص این شرکت در سه ماهه نخست امسال، با 138 درصد و سود خالص با 1467 درصد افزایش قابل توجه رو به رو بوده و به ترتیب 558 میلیاردتومان و 553 میلیارد تومان گزارش شده است.

سود عملیاتی تحت تاثیر افزایش 220 درصدی هزینه فروش و اداری و کاهش 81 درصدی سایر درآمدهای عملیاتی 10 درصد کاهش داشته و به 455 میلیارد تومان رسیده است.

سود خالص برای هر سهم در بهار سال جاری 1842 ریال محقق شده است. در حالی که در بهار 97 سود خالص برای هر سهم 118 ریال بوده است.

مبلغ حاصل از صادرات نوری در 3 ماهه 97 معادل 1926 میلیارد تومان برای فروش 671,013 تن محصول بوده است درحالی که دربهار امسال برای فروش 528,570 تن محصول درآمد 3040 میلیارد تومانی رقم خورده‌است.

تقی صانعی، مدیرعامل پتروشیمی نوری، در این مجمع با ارائه گزارش هیات مدیره، بااشاره به چشم‎انداز شرکت در افق  1404 گفت: با تلاش‌های انجام شده در پتروشیمی نوری توانستیم ۹۸ درصد برنامه تولید و ۹۵ درصد ظرفیت اسمی، تولید داشته باشیم.

وی از اجرای موفقیت آمیز پروژه ارتقای برج‌های جذب پارازایلین در کنار  افتتاح واحدهای جداسازی ترکیبات برش سنگین را، از جمله اقدامات موثر پتروشیمی نوری در سال 97 عنوان کرد.

صانعی با بیان اینکه، ارزش محصول پارازایلین دو برابر نفتا است، افزود: در تلاش هستیم تا بالاترین سطح تولید این محصول را در پتروشیمی نوری داشته باشیم. با توجه به تعمیرات اساسی که در سال گذشته داشتیم، تولید پارازایلین در پتروشیمی نوری به3برابر سال گذشته افزایش یافته است.

وی افزود: سال گذشته روزانه بیش از ۷۰۰ تن تولید پارازایلین داشتیم که این عدد برای سال جاری به  ۲۳۳۰ تن در روز افزایش یافته است.

 صانعی، با بیان اینکه ۶۰ درصد از فروش محصولات پتروشیمی نوری به صورت صادراتی است، تاکید کرد: برای تسهیل صادرات، دو‌ اسکله اختصاصی داریم. این شرکت در منطقه ویژه اقتصادی قرار دارد که از مزایای منطقه ویژه، معافیت از پرداخت ارزش افزوده است.

مدیرعامل نوری، با اشاره به ظرفیت 100 درصدی تولید در 3 ماهه ابتدای سال 98، گفت: با گذشت ۴ماه از سال به دلیل تعمیرات اساسی واحدهای تولیدی، محصولی نداشتیم اما برای سال ۹۸ برنامه‌ای برای‌ تعمیرات اساسی نخواهیم داشت.

وی نرخ خوراک این مجتمع تولیدی را، براساس ۹۵ درصد فوب صادراتی برابر با ۴۵۰ دلار اعلام کرد.

به گفته صانعی، ظرفیت اسمی پتروشیمی نوری ۴ میلیون و ۴۵۸ هزارتن محصول است که در سال ۹۷ حدود ۹۵ درصد ظرفیت اسمی تولید داشته و از نظر وزنی ۵۳ درصد صادر شده است. فروش شرکت نوری به 3 روش، صادراتی، بین مجتمعی و از طریق بورس کالا و انرژی است.

 

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها