کد خبر 57503

گفت و گوی اختصاصی «با اقتصاد»

شرکت داده گستر عصر نوین( های وب)، به عنوان یکی از بزرگ ترین ارایه ‌دهندگان خدمات ارتباطی ثابت، هفته گذشته( 28 تیرماه) با شرکت ایرانسل، بزرگ ترین اپراتور دیتای ایران در زمینه توسعه پوشش مناطق روستایی و کمتر توسعه یافته و پوشش شبکه ‌های ارتباطی باند پهن ثابت کشور تفاهم نامه همکاری امضا کرد.

هدف این همکاری مشترک، بکارگیری ظرفیت ‌های دو شرکت مذکور در راستای توسعه پوشش شبکه مناطق روستایی و کمتر توسعه یافته و همچنین پوشش شبکه‌های ارتباطی باند پهن ثابت در کشور اعلام شده است. در همین زمینه خبرنگار با اقتصاد با ایمان امیری، مدیر عامل های وب، در حاشیه مجمع عمومی این شرکت گفت و گویی انجام داده است. وی ضمن ابراز خرسندی از همکاری مشترک با ایرانسل، می گوید:« تفاهم نامه خوبی که با ایرانسل امضا کرده ایم، تا یک ماه آینده منجر به قرارداد می شود و با نصب فناوری نسل 4 در روستاها، کاربران می توانند با هزینه های کمتر، سرویس های مورد نظرشان را دریافت کنند.» گرچه میری، میزان درآمد و سودآوری این پروژه مشترک را برای های وب، تا زمان انعقاد قراردادها، نامشخص اعلام می کند اما نسبت به آن خوشبین است و سال مالی 98 را برای سهامداران های وب، همراه با سودآوری بیشتر می داند. متن کامل این گفت وگو را می خوانید.

لطفا در مورد محورهای تفاهم نامه همکاری شرکت های وب با ایرانسل توضیح بفرمایید.

تفاهم نامه همکاری های وب با ایرانسل، بر دو محور؛ توسعه پوشش شبکه روستایی و  انتقال شبکه درون استانی و شهری بین سایت هاست. با توجه به اینکه های وب در این زمینه ها عملکرد مناسبی دارد و به بیش از 9 میلیون مشترک ایرانسل، خدمات ارایه می دهد، گستره این شبکه می تواند به مرور زمان توسعه یابد. به موجب این تفاهم نامه، در بخش توسعه پوشش شبکه روستایی، سایت های ایرانسل که از فناوری نسل 2 استفاده می کنند را با استقرار تجهیزات به فناوری نسل 4 ارتقا می دهیم و پوشش شبکه دوجانبه را به اشتراک  می گذاریم تا مردم سریع تر و با هزینه کمتر، سرویس های مورد نظر را دریافت کنند.

در خصوص محور دوم این تفاهم نامه هم توضیح بفرمایید.

این بخش از همکاری ها در حوزه 4G است و در حوزه ارتباطات ثابت هم تعاملاتی داریم. در بخش فیبر نوری، دو شرکت می توانند پوشش فیبر را توسعه دهند که هم به عنوان بک هال 5G و هم برای تسهیل دسترسی کاربران مورد استفاده قرار می گیرد. بخش دیگر این تفاهم نامه نیز مربوط به انتقال شبکه درون استانی و شهری بین سایت هاست که با توجه به مشارکت دوجانبه های وب و ایرانسل، برای ایجاد و توسعه این شبکه، همکاری های لازم انجام می شود.

تفاهم نامه در چه تاریخی به عقد قرارداد دوجانبه منجر می شود؟

همکاری های خوبی که میان دو شرکت های وب و ایرانسل صورت گرفته است تا یک ماه آینده منجر به عقد قرارداد دوجانبه خواهد شد. بر اساس این تفاهم نامه، در مدت زمان یک ماه برای تشکیل تیم های اجرایی که قرارداد را برای امضا آماده کنند، فرصت تعیین شده است تا پس از جمع بندی داده های تیم اجرایی، قرارداد یا قراردادها از سوی طرفین، امضا شود. مدت زمان همکاری در تفاهم نامه 2 سال است که در صورت تمایل و توافق طرفین می تواند تداوم یابد.

چه تمهیدات و برنامه هایی برای انجام این همکاری ها، در صورت انعقاد قرارداد، در نظر گرفته اید؟

در این تفاهم نامه، کمپین های مشترکی را برای ارزیابی تاثیر بازار و میزان استقبال مردم از اجرای پروژه، در دست اجرا داریم.

با توجه به محور اصلی همکاری های تان با ایرانسل در زمینه توسعه پوشش شبکه های روستایی، آیا مزیت رقابتی در این حوزه متصور هستید؟

بله. به دلیل گستردگی و پراکندگی زیاد در حوزه روستایی که مانند شهرها متراکم نیستند، اپراتورها تمایل چندانی به پوشش شبکه ای در این بخش ندارند. با توجه به اینکه بیش از 30 درصد از جمعیت کشور در روستاها مستقر و سیاست های کلان کشور مبنی بر جلوگیری از مهاجرت و سرمایه گذاری روی پروژه هایی مانند USO است، استراتژی های وب، انحصار در این حوزه می باشد. های وب در این بخش تمام تلاش خود را بر پوشش و توسعه شبکه های روستایی قرار داده است تا جمعیت روستایی بتواند با استفاده از موبایل از این شبکه ها بهره مند شود. این انحصار، در توسعه درآمدی و مزیت رقابتی های وب بسیار تاثیرگذار است. ما خوشبین هستیم که در حوزه های انحصاری، درآمدهای بهتری کسب می کنیم و مردم نیز با ارزش افزوده بیشتر از شبکه ها استفاده کنند. بر همین اساس، در مجمع امروز هم تکلیف شد که بیش از 50 درصد درآمدهای 3 سال آتی های وب را به سمت توسعه در بخش IT سوق دهیم تا از مزیت رقابتی استفاده کنیم. این انحصار و پوشش غالب با آخرین فناوری 4G که در ایران وجود دارد و از سوی های وب راه اندازی شده است، برای سهامداران امیدبخش است و سال مالی خوبی را رقم خواهد زد.

چه میزان سودآوری و درآمد برای های وب در این همکاری ها پیش بینی کرده اید؟

تا زمانی که قراردادها منعقد نشود، نمی توان نظر داد و سودآوری دقیقی را پیش بینی کرد. هر یک از موضوعات تفاهم نامه که به عقد قرارداد منجر شود، مطابق دستورالعمل افشای شرکت های بورسی، پیش بینی ها و تغییرات را در صورت های مالی کدال اعلام خواهیم کرد. بنابراین تا زمانی که موضوع توافق های مالی مشخص نشود، میزان درآمدها و هزینه های دو طرف نیز معلوم نیست و باید منتظر قراردادها ماند.

 

گفت و گو: مولود غلامی

 

 

ارسال نظر

تازه ها