کد خبر 57246

گروه تحلیلی "با اقتصاد"، "سهامدار" و "بورس فوری" بررسی می کند

هفته‌نامه سهامدار در جدیدترین شماره خود به بررسی بنیادی گروه کاشی و سرامیک و شرکت‌های بورسی این صنعت پرداخته که در ادامه آورده شده است.

سرامیک از اصلی‌ترین و قدیمی‌ترین مصنوعات ساخت بشر است که همواره، نقشی تعیین‌کننده در رشد فرهنگ و زندگی آدمی ایفا کرده است. اهمیت این دستاورد به اندازه‌ای است که امروزه حضور سرامیک‌های پیشرفته در عرصههای مختلف صنعت و تکنولوژی، همچنان در صدر علوم مهندسی مواد قرار گرفته است.

نگاهی به صنعت کاشی و سرامیک به ویژه کاشی‌های سرامیکی به صورت صنعتی در ایران، نشان می‌دهد که فعالیت این صنعت از سال 1339 آغاز شده و طی 50 سال گذشته هم‌چنان با رشدی چشمگیر رو به رو بوده است.

کاشی و سرامیک در میان هفت صنعت منتخب

7 رشته فعالیت‌های صنعتی دارای اولویت در سند چشم‌انداز برنامه راهبردی 1404به چشم می‌خورد که عبارتند از: خودرو، فولاد، نساجی و پوشاک، سیمان، تایر و تیوب، لوازم خانگی و کاشی و سرامیک.

حضور کاشی و سرامیک در کنار صنایع دیگری مثل فولاد و خودروسازی نشان از اهمیت به این صنعت در سند چشم‌انداز 1404 دارد.

برنامه راهبردی صنعت کاشی و سرامیک

کسب جایگاه چهارم در جهان با ظرفیت تولید سالانه 700 میلیون مترمربع و 2 میلیارد دلار صادرات را می‌توان برنامه در نظر گرفته شده برای این بخش با 8 هدف کلی دانست. افزایش سهم صادرات کشور در بازارهای جهانی، استخراج معادن و تولید محصولات کاشی و سرامیکی در مقیاس اقتصادی از جمله اهداف این صنعت هستند.

آمار صادرات کاشی و سرامیک

آمار موجود در بخش صادرات بر اساس آنچه انجمن صنفی کاشی و سرامیک منتشر کرده است نشان می‌دهد از سال 1391 تا 1397 مقدار صادرات با شیب ملایمی در مسیر افزایشی قرار دارد در حالی که ارزش دلاری صادرات کاهش یافته است. این موضوع می‌تواند سه دلیل داشته باشد، اول آنکه متولیان این امر برای حفظ بازار صادراتی خود حاضر به فروش ارزان‌تر شده‌اند یا اینکه کاشی‌هایی  که قیمت ارزان‌تر دارند را صادر کرده‌اند و یا بنا به دلیل دیگر کاشی‌های درجه دو، سه و چهار خود را برای صادرات در نظر گرفته‌ و از صادرات کاشی درجه یک امتناع کرده‌اند. 

1

عوامل تاثیرگذار بر صنعت کاشی و سرامیک

رکود ساخت و ساز، چالش‌های موجود در ارتباط با صادرات، نوسانات نرخ ارز، نرخ تورم، کاهش نقدینگی، نرخ تسهیلات بانکی، عدم انطباق بازار مصرف داخلی با ظرفیت تولیدی موجود در کشور، رقابت تولیدکنندگان از طریق عدم افزایش نرخ فروش و افزایش دوره وصول مطالبات اثر مهمی بر صنعت کاشی و سرامیک داشته است و به دلیل شرایط مذکور، بسیاری از واحدهای صنعتی اقدام به توقف واحدهای تولید و یا استفاده بخشی از ظرفیت تولیدی نموده‌اند.

رکود حاکم بر ساخت و ساز از اصلی‌ترین عوامل عدم رونق اقتصادی در بازار صنعت کاشی و سرامیک و کاهش تقاضا در بازارهای هدف است.

افزایش نرخ در سال 97 به کاشی و سرامیک هم رسید

در سال گذشته با توجه به نوسانات شدید اقتصادی که کشور با آن دست و پنجه نرم کرد افزایش قیمت در تمامی صنایع و کالاها را شاهد بودیم. این افزایش قیمت در نهایت به گروه کاشی و سرامیک هم رسید و منجر به بالا رفتن قیمت محصولات شد. در پی افزایش قیمت محصولات نهایی ، مواد اولیه و بهای تمام شده محصولات بالا رفته که بسته به تغییرات درآمد و بهای تمام شده، حاشیه سود شرکت‌های گروه کاشی و سرامیک تغییر کرده است.

مقایسه درآمدی شرکت‌ها

بررسی درآمد 6 شرکت گروه کاشی و سرامیک در بازار بورس نشان می‌دهد، درآمد کلیه شرکت‌ها در سال 97 به دلیل افزایش نرخ فروش محصولات افزایش یافته است اما بیشترین درصد افزایش درآمد مربوط به کحافظ است. درآمد کحافظ از 6 میلیارد تومان در سال 96 با رشد 228 درصدی به 21 میلیارد تومان در سال 97 رسیده است. البته این شرکت در سال 96 زیان خالص 19 میلیارد تومانی شناسایی کرده است که در سال 97 به دلیل افزایش درآمد، زیان خالص شرکت با کاهش 40 درصدی همراه بوده و به 11 میلیارد تومان رسیده است.

کمترین میزان افزایش درآمد نیز مربوط به کلوند بوده که  از 120 میلیارد تومان در سال 96 به 161 میلیارد تومان در سال 97 افزایش 34 درصدی داشته، سود خالص کلوند از 8 میلیارد تومان در سال 96 با رشد 157 درصدی به 21 میلیارد تومان رشد پیدا کرده است.

2

بالا رفتن حاشیه سود خالص  با افزایش نرخ محصولات

با توجه به تغییرات درآمد و سود خالص شرکت‌ها و تغییرات بهای تمام شده شرکت‌های کاشی و سرامیک، تغییرات حاشیه سود خالص نیز قابل توجه است. بررسی حاشیه سود خالص شرکت‌های گروه کاشی و سرامیک نشان می‌دهد، همراه با افزایش درآمدها و افزایش سود خالص شرکت‌های این گروه، حاشیه سود شرکت‌ها نیز افزایش یافته است.

3

شرکت تولیدی کاشی تکسرام (کترام)

شرکت تولیدی کاشی تکسرام در شهر اصفهان واقع شده است. فعالیت اصلی این شرکت تولید انواع کاشی‌های گرانیتی کف و دیواری (مات و براق) است. کترام با سابقه بیش از بیست سال فعالیت در صنعت کاشی و سرامیک دارای جایگاه تقریبا مناسب اما کوچکی در بازار رقابتی این صنعت است. سهامداران عمده این شرکت را افراد حقیقی تشکیل داده‌اند و وابستگی به نهاد یا شرکتی خاص در آن به چشم نمی‌خورد.

نتایج عملکرد شرکت

در سال مالی 97 کترام توانسته است با افزایش 65 درصدی درآمدهای عملیاتی و بهای تمام شده هم‌سو با یکدیگر سود ناخالص را به میزان 62 درصد افزایش دهد. در سال مالی 96 کترام زیان خالص 2 میلیارد تومانی گزارش کرده بود که این رقم با توجه به افزایش درآمدهای عملیاتی که عمدتا ناشی از افزایش نرخ فروش محصولات بوده به سود 1 میلیادر تومانی تبدیل شده است. بدین ترتیب زیان خالص 74 ریالی هر سهم به سود خالص 36 ریالی رسیده است.

عملکرد شرکت در دوره مالی منتهی به اسفند 1397به دلیل دستیابی به مقادیر تولید و فروش پیش‌بینی شده منجر به سود گردیده است و در این ارتباط شرکت اقدام به تنوع در تولید کاشی ‌های تزیینی جهت ورود به بازار فروش کاشی دیوار نموده است با تداوم این امر می‌توان به سودآوری این شرکت هم‌چنان امید داشت.

4

5

کاشی و سرامیک حافط (کحافظ)

شرکت کاشی و سرامیک حافظ یکی از برندهای قدیمی و معتبر صنعت کاشی و سرامیک است.

شرکت سرمایه گستر آریا با 95.44 درصد سهم بیشترین مالکیت این شرکت را دارد و سایر سهامداران آن به شرح ذیل هستند:

6

نتایج عملکرد شرکت

کحافظ در گزارش تفسیری مربوط به سال 97 مدعی شده است با توجه به فعالیت‌های بازاریابی و بازارسازی انجام شده در بازارهای هدف، پیش‌بینی می‌گردد نرخ فروش محصولات شرکت در سال 98 نسبت به سال 97 افزایش 100 درصدی داشته باشد.

با توجه به افزایش بهای تمام شده و کاهش حاشیه سود خالص در صنعت کاشی، مدیریت شرکت تلاش کرده در جهت کنترل هزینه‌ها از جمله بهینه‌سازی مصرف مواد اولیه، انرژِی و سایر هزینه‌های ثابت برآید.

7

8

کاشی و سرامیک سعدی (کسعدی)

شرکت کارخانجات کاشی و سرامیک سعدی از جمله واحدهای تابعه تامین اجتماعی است که فعالیت اصلی آن طراحی و تولید انواع کاشی و سرامیک است سهامداران عمده‌ آن به شرح ذیل است:

9

نتایج عملکرد شرکت

کسعدی در سال مالی گذشته توانسته است درآمدهای عملیاتی را 129 درصد افزایش دهد و از 28 میلیارد تومان به 65 میلیارد تومان برساند. با افزایش درآمدها بهای تمام شده نیز افزایش 113 درصدی داشته و از 27 میلیارد تومان به 58 میلیارد تومان رسیده است.

سود ناخالص با 528 درصد افزایش از 1 میلیارد تومان به 7 میلیارد تومان، زیان عملیاتی در سال مالی 96 از 1 میلیارد و 700 میلیون تومان به سود عملیاتی 3 میلیارد تومانی در سال مالی 97 و زیان خالص 2 میلیارد تومانی در سال 96 به سود خالص 6 میلیارد تومانی در سال 97 افزایش پیدا کرده است.

10

11

کاشی و سرامیک الوند (کلوند)

شرکت کاشی و سرامیک الوند تولید انواع کاشی، ظروف چینی و سرامیکی، انواع لعاب و فرآورده‌های مشابه و وابسته را محوریت اصلی کار خود قرار داده و در کنار آن به موضوعات فرعی دیگری نیز می‌پردازد.

سهامدار عمده کلوند شرکت سرمایه‌گذاری صدرتامین با 87.63 درصد از مالکیت است در نتیجه این شرکت هم از وابسته‌های تامین اجتماعی به شمار می‌رود.

نتایج عملکرد شرکت

صنایع کاشی و سرامیک الوند در سال مالی 97 درآمدهای عملیاتی را 34 درصد افزایش داده و از 120 میلیارد تومان به 161 میلیارد تومان رسانده است. بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی از 93 میلیارد تومان با 28 درصد رشد به 120 میلیارد تومان رسیده و سود ناخالص، عملیاتی و خالص به ترتیب 54، 80 و 157 درصد افزایش داشته‌اند.

12

13

شرکت کاشی و سرامیک سینا (کساوه)

شرکت صنایع کاشی و سرامیک سینا در سال 1367 با نام «کاشی ساوه» به ثبت رسید و در سال 1379 به شرکت «کاشی و سرامیک سینا» تغییر نام داد و از سال 1388 تحت پوشش هلدینگ گسترش پایا صنعت سینا قرار گرفت.

نتایج عملکرد شرکت

در سال مالی 97 کساوه 290 میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته است که در مقایسه با سال مالی 96 و مبلغ 177 میلیارد تومان افزایش 64 درصدی را نشان می‌دهد.  بهای تمام شده در سال مالی 97 حدود 207 میلیارد تومان بوده و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که 141 میلیارد تومان بود از افزایش 47 درصدی حکایت می‌کند.

سود ناخالص 134 درصد، سود عملیاتی 271 درصد و سود خالص 548 درصد از سال 96 تا 97 افزایش داشته و اعداد آن به ترتیب 83 میلیارد تومان، 47 میلیارد تومان و 38 میلیارد تومان در سال انتهای سال مالی 97 گزارش شده است.

14

15

کاشی پارس(کپارس)

کاشی پارس را می‌توان به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های کاشی سینا درنظر گرفت چرا که بالغ بر 53 درصد از سهام کپارس متعلق به کساوه است.

کاشی پارس از جهت تکنولوژی و سخت‌افزار نصب شده در وضعیت مناسبی قرار دارد و با توجه به تلاش‌های صورت گرفته از نظر تولید محصولات پرسلانی در ردیف بهترین تولیدکنندگان این محصول قرار گرفته است.

نتایج عملکرد شرکت

درامدهای عملیاتی کاشی پارس در سال مالی 97 حدود 100 میلیارد تومان بوده که نسبت به رقم 57 میلیارد تومانی سال 96 از افزایش 75 درصدی حکایت می‌کند. بهای تمام شده در سال 97 با 67 درصد افزایش از 44 میلیارد تومان به 74 میلیارد تومان رسیده و سود ناخالص 25 میلیارد تومانی با 101 درصد افزایش را در پی داشته است. سود عملیاتی 279 درصد رشد کرده و از 4 میلیارد تومان به 16 میلیارد تومان رسیده و سود خالص نیز با جهش 427 درصدی از 3 میلیارد تومان به 15 میلیارد تومان رسیده است.

کپارس در سال مالی 97 افزایش سرمایه 42 درصدی داشته و سرمایه 8 میلیارد و 775 میلیون تومانی آن به 12 میلیارد و 460 میلیون و 500 هزار تومان رسیده است.

16

17

جمع‌بندی

اثرات افزایش نرخ فروش محصولات در گروه کاشی و سرامیک مثبت ارزیابی می‌شود و همان‌گونه که از اطلاعات آورده شده برمی‌آید افزایش حاشیه سود خالص شرکت‌ها را در پی داشته است. امید به بهبود و رونق اقتصادی کشور و افزایش ساخت و ساز می‌تواند زمینه‌های بالا رفتن فروش مقداری شرکت‌ها و افزایش درآمد را به وجود آورد. هم‌چنین با توجه به شرایط ساخت و ساز در کشورهای همسایه همچون عراق و سوریه می‌توان به افزایش صادرات امید داشت؛ در این میان سیاست‌های وارداتی و تعرفه‌ای کشورهای مقصد در میزان صادرات اثرگذار است.

برای دریافت مطالب فوق به صورت پی دی اف فایل ذیل را دانلود نمایید. 

 

 

 

دانلود فایل
ارسال نظر

تازه ها