کد خبر 56879

بااقتصاد بررسی می‌کند

زیان خالص بانک صادرات از سه هزار و 588 میلیارد تومان در سال 1396 با کاهش دو هزار و 821 میلیارد تومانی به 767 میلیارد تومان در سال 1397 رسیده است، که کاهش 79 درصدی را نشان می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی "با اقتصاد"، بانک‌ها در بازار پولی نقش واسط مالی را ایفا کرده و از محل دریافت سپره‌ها و تخصیص این سپرده‌ها کسب سود می‌نمایند. حال در شرایطی که هر یک از این نقش‌ها به درستی انجام نگیرد و یا با چالش مواجه گردد، بانک‌ها متحمل زیان می‌شوند. در طرف جذب سپرده‌ها برای بانک‌ها تهدیدهای جدی وجود دارد. وجود بازارهای موازی همچون دلار، سکه، مسکن، سرمایه‌گذاری در بورس و غیره. البته ماهیت سرمایه‌گذاری در هر یک از این بازارها متفاوت بوده و در نهایت می‌تواند اثرات متفاوتی را بر اقتصاد اعمال کند. به طور مثال بازار بورس رقیب بانک به شمار می‌رود اما ماهیت سرمایه‌گذاری در این بازار شرایط را برای رونق اقتصادی فراهم کرده و به تقویت چرخه اقتصادی و در نهایت به پویایی بازار پولی و بانکی کمک کرده و منجر به افزایش درآمد بانک می‌شود اما در قدم اول به عنوان رقیبی برای منابع و سپرده‌ها به شمار می‌رود.

علاوه بر رقبا در بازارهای موازی شکل‌گیری موسسات غیرمجاز و پرداخت سودهای نامتعارف و خارج از ضوابط بانک مرکزی موجب شده است سپرده‌ها به سمت این موسسات سرازیر شده و شرایط را برای دیگر بانک‌ها سخت‌تر نماید. بنابراین به طور کلی بانک‌ها در معرض تهدیدهای جدی برای جذب منابع قرار دارند.

از سوی دیگر در طرف تخصیص منابع و اعطای تسهیلات بانک‌ها با کفایت منابع و ریسک‌های اعتباری مواجه می‌باشند که این موضوع برای بانک‌ها هزینه بر می‌باشد. چرا که کمبود منابع که در بخش قبل بیان شد می‌تواند منجر به کاهش درآمد بانک شود، از سوی دیگر ریسک‌های اعتباری درآمد حاصل از اعطای تسهیلات را در معرض خطر قرار می‌دهد. در سال 97 به دلیل افزایش التهاب در اقتصاد ایران شاهد خروج نقدینگی از بانک‌ها و ورود این نقدینگی‌ها به بازارهای موازی بوده‌ایم. از سوی دیگر ورود نقدینگی به بازارهایی همچون دلار و سکه و مسکن موجب افزایش سطح عمومی قیمت‌ها و افزایش هزینه تولید شرکت‌ها و کاهش توان مالی خانواده‌ها شده است که نتیجه این چرخه مخرب افزایش ریسک اعتباری بانک‌ها می‌باشد.

روند رو به رشد تراز درآمدی بانک صادرات

بررسی درآمد و هزینه بانک صادرات از محل دریافت سپرده و پرداخت تسهیلات در سال 96 و 97 نشان می‌دهد، تراز درآمدی بانک در مدار صعودی قرار گرفته است. این موضوع در حالی است که در سال 97 به دلیل ملتهب شده فضای اقتصادی کشور و قدرت گرفتن بازارهای غیرمولد موازی، خروج نقدینگی از بانک‌ها افزایش یافته است. تراز درآمدی ماهانه بانک صادرات از منفی 207 میلیارد تومان در ابتدای 96 با رشد قابل توجه در اسفند 97 به مثبت 226 میلیارد تومان رسید. روند کلی تراز درآمدی (نقطه چین قرمز در نمودار) بانک صادرات حاکی از روند رو به رشد افزایش درآمدها نسبت به هزینه‌ها می‌باشد. به این ترتیب می‌توان انتظار داشت تراز درآمدی بانک صادرات به طور کلی از محدوده منفی خارج شده و وارد محدوده مثبت گردد.

افزایش درآمدهای کارمزدی بانک صادرات

تراز درآمدی بانک صادرات از محل دریافت منایع و تخصیص آن در حال ورود به منطقه مثبت می‌باشد. اما علاوه بر درآمدهای مشاع که از محل سپرده‌ها تامین می‌شود بانک‌ها دارای درآمدهای غیرمشاع می‌باشند. در جامعه فعلی، تغییر الگوی معاملات در بازار و شرایط پرداخت‌‌ها و خدمات اینترنتی و کاهش معاملات نقدی و استفاده از خدمات‌های اعتباری، ساز و کار بازارهای پولی را تغییر داده است، در این شرایط بانکی که بتواند در این زمینه نفوذ بیشتری داشته باشد، قدرت کسب درآمد بالاتر را دارد. افزایش دستگاه‌های خودپرداز، دستگاه‌های پوز، اپلیکیشن‌های موبایلی، تلفن بانک و هر یک از ابزارهای نوین بانکی که بتواند به کاربر دسترسی آسان‌تر و خدمات به روزتر ارائه دهد، می‌تواند به افزایش درآمد حاصل از خدمات نوین بانکی و کارزمدی بانک کمک کند.

درآمد کارمزدی بانک صادرات در سال 95 مبلغ 819 میلیارد تومان است که در سال 96 به هزار و 141 میلیارد تومان و در سال 97 به هزار و 277 میلیارد تومان رسیده است. بنابراین شاهد رشد قابل توجه درامدهای کارمزدی بانک طی سه سال اخیر بوده‌ایم. بانک صادرات در گرازش تفسیری سال 97 خود به موضوع طرح‌ها و برنامه‌های بانک در زمینه افزایش درامدهای کارمزدی حاصل از ارائه خدمات نوین اشاره کرده است. امید می‌رود با توجه به اندازه بزرگ بانک، توسعه این خدمات در نهایت منجر به افزایش ضریب نفوذ در جامعه و افزایش درآمد از این محل گردد.

زیان خالص بانک صادرات 79 درصد کاهش یافت

در سال 97 شاهد افزایش سرمایه بانک صادرات از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها بوده‌ایم که این موضوع موجب خروج بانک از شمولیت ماده 141 قانون تجارت شده است اما برای بهره‌وری بالاتر و از بین رفتن زیان انباشته علاوه بر تجدید ارزیابی دارایی‌ها نیاز به افزایش درآمد و کاهش هزینه‌ها در بانک وجود دارد، که بررسی عملکرد بانک نشان داد، در بخش هزینه‌ها شاهد ثبات چشمگیر بوده‌ایم و در بخش درآمدها – در هر دو بخش مشاع و غیر مشاع- نیز رشد قابل توجه رقم خورده است. زیان خالص بانک صادرات از سه هزار و 588 میلیارد تومان با کاهش دو هزار و 821 میلیارد تومانی به 767 میلیارد تومان رسیده است، که کاهش 79 درصدی را نشان می‌دهد.

به این ترتیب با توجه به عملکرد بانک در ساخت درآمدها و طرح‌ها و برنامه‌های بانک جهت ارائه هر چه بیشتر خدمات نوین بانکی امید می‌رود بانک در ادامه از زیان انباشته به طور بنیادین خارج شده و به سوددهی برسد.

 

ارسال نظر

تازه ها