کد خبر 56551

اولین عرضه سهام پتروشیمی نوری

امروز 22 تیرماه همزمان با عرضه اولیه سهام پتروشیمی نوری نشست خبری با حضور مدیران این شرکت در محل بورس اوراق بهادار تهران برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، شرکت پتروشیمی نوری 10درصد از سهام خود را امروز عرضه کرد. در این عرضه، 562 هزار کد سهامداری مشارکت کردند.

تقی صانعی، مدیرعامل پتروشیمی نوری، روند درآمدهای این شرکت طی سال 98 را افزایشی برشمرد و گفت: درآمد پتروشیمی نوری امسال 20 هزار میلیارد تومان خواهد شد.

صانعی افزود: به چشم انداز 95 درصد ظرفیت اسمی تولید رسیده ایم. وی درباره درصد صادرات گفت: نزدیک به 60 درصد از تولیدات صادر شده است و از این میزان 35 درصد در داخل و 5 درصد در بورس کالا و انرژی عرضه شده است.

صانعی، سود خالص سال 97 را 2هزار و 100میلیارد تومان اعلام کرد. وی افزود: رمز موفقیت و سوددهی آروماتیک در  چند محصول از جمله  پارازایلن و  بنزن است.

در ادامه، محبی، مدیر مالی و بازرگانی هلدینگ خلیج فارس، گفت: 59درصد از تولید را صادر می کنیم و بیش از 90 درصد ارز حاصل از صادرات را به سامانه نیما می فروشیم. وی افزود: درصد اندکی را صرف خرید قطعات یدکی و مواد شیمیایی می کنیم. 

 محبی، درباره ارزش‌گذاری پتروشیمی نوری گفت: در سال 97 و 98 کل ظرفیت تولید را 90 درصد درنظر گرفته ایم با نگاهی به آمار 3 ماهه ابتدای سال متوجه می‌شوید که ارزشگذاری بیش از 104 درصد و سال بعد به 100درصد رسیده است. 

وی درباره ارزشگذاری نرخ ارز برای سال 99 گفت: امروز دلار 11600تومان معامله شده است. در 3ماهه ابتدای 98 ارز را بالای 11هزارتومان می فروشیم و برای سال بعد 11000تومان برآورد شده است. 

محبی، افزود: هر 1000تومان افزایش قیمت ارز، 600 هزار تومان به ارزش شرکت اضافه می کند.درحال حاضر از روند قیمت ارز عقب تر هستیم. قیمت ارز، خیلی محافظه کارانه درنظر گرفته شده است. به نظر ما سهم بیش از اینها ارزش داشت.

ربیعی در ادامه با اشاره به سه نکته درباره قیمت ارز برای شرکت های پتروشیمی، افزود: کل ارز حاصل از صادرات هلدینگ خلیج فارس و سایر پتروشیمی های کشور فقط در سامانه نیما عرضه می شود. نکته دوم اینکه، قیمت ارز دستوری نیست و شناور است. 

وی درباره مورد سوم گفت: براساس مجوز بانک مرکزی و وزارت نفت، شرکت های پتروشیمی می‌توانند بخشی از ارز حاصل از صادرات را صرف هزینه های خودشان کنند.

 ربیعی تاکید کرد: در شرکت های تابعه هلدینگ سقف مشخص شده که 30 درصد درآمدهایشان است را صرف خریدهای خود می‌کنند. وی افزود: اجازه نمی دهیم بیش از آن میزان مشخص شده را صرف هزینه های خودشان کنند.چه در خرید کاتالیست، مواداولیه، قطعات یدکی و هزینه های پروژه های درون شرکتی که باید برنامه ریزی شده عمل کنند.

ربیعی درمورد حاشیه سود شرکت های پتروشیمی گفت: حاشیه سود شرکت های پتروشیمی با خوراک مایع کمتر از شرکت های با خوراک گازی است. مصرف پتروشیمی نوری خوراک مایع است. اما از آنجا که حجم درآمدهای این شرکت ها زیاد است بنابراین حاشیه سود کم وقتی در عددبزرگ درآمدهای این شرکت ها ضرب می شود، سود سرشاری را نصیب این شرکت ها می کند.

ربیعی گفت: اگر حاشیه سود 9 درصدی را ضربدر 20 هزارمیلیارد تومان کنید 2 هزار میلیارد تومان سود می شود.وی افزود: نمی توان گفت به دلیل حاشیه سود کم، بنابراین سود کمی به سهامداران خواهند داد، اینطور نیست. 

بهنام توانا، مدیرمالی پتروشیمی نوری به خبرنگار هفته نامه سهامدار، درباره اینکه آیا 4 میلیون تن فروشی که برای امسال در صورت‌های مالی شرکت تعریف شده است، محقق می شود، گفت: برای امسال مانند سال گذشته، 90درصد ظرفیت، در بودجه پیش بینی شده است و در 3ماهه ابتدای امسال 100درصد پوشش داده شده است.

وی افزود: با برنامه ریزی هایی که انجام داده است و تعمیراتی که سال گذشته داشتیم، مشکلی در دریافت خوراک و فروش محصول نداشتیم. توانا تاکید کرد: از آنجا که در دریافت خوراک مشکل نداریم درمورد فروش هم تا الان مشکلی نداشتیم و 55درصد محصولات به خارج صادر می شود. 

وی افزود: محصولات اصلی، پارازایلن، اورتازایلن و بنزن است که بخشی از پارازایلن در داخل تحویل پتروشیمی تندگویان و مازاد آن صادر می شود.محصول دیگری هم که صادر می شود برش سنگین است.

 

ارسال نظر

تازه ها