کد خبر 56234

پایان یک هفته بورسی

شاخص کل بورس اوراق بهادار در روز جاری چهارشنبه 19 تیرماه 98 با 950 واحد افزایش به کار خود پایان داد تا شنبه آماده پذیرایی از نوری باشد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، در آخرین روز معاملاتی هفته شاخص کل بورس اوراق بهادار با رشد 905 واحدی بر روی رقم 249 هزار و 621 واحد به کار خود پایان داد. «وامید»، «رمپنا» و «شخارک» از جمله‌ نمادهایی بودند که امروز از شاخص‌کل حمایت کردند.  این در حالی است که سایر نمادهای بزرگ در محدود منفی نزدیک به صفر تابلو معامله شدند. 

به نظر می‌رسد بار دیگر فعالان بازار نگاه خود را بر روی همه واقعیت‌ها بسته‌اند و با آمدن یک عرضه اولیه جذاب درصدد فروش سهام‌های بنیادی برآمده‌اند و از طرفی عطش خرید در سهم‌هایی که به نظر نمی‌رسد بنیه قوی برای رشد داشته باشند بالا گرفته است.  برای این دسته از معامله‌گران میان سهمی که با قیمت 100 تومان با همان سهم پس از 400 درصد رشد و رسیدن به قیمت 500 تومان تفاوتی وجود ندارد!

طی روزهای آتی انتظار برای انتشار گزارش عملکرد بهار 98 وجود دارد. صورت‌های مالی سه ماهه ابتدایی سال می‌تواند به عنوان یک تلنگر یا عامل قوی برای ادامه فعالیت بورس به شمار رود. هم‌چنین انتشار صورت‌های مالی شرکت‌های بزرگ در روزهای آینده می‌تواند نقش حمایتی مهمی را برای آن‌ها ایفا کند.

 

امید به بازگشت دوباره سیمانی‌ها در بهار

سهام شرکت‌های سیمانی طی روزهای اخیر مسیر اصلاحی را در پیش گرفته بودند. با وجود انتشار مجوز افزایش نرخ توسط این شرکت‌ها در سامانه «کدال»، اما افزایش هزینه‌های تولید در بهار نگرانی را از افت سودآوری این شرکت‌ها زیر فشار هزینه‌ها به خصوص در فصل نخست سال افزایش داده است. 

در چنین شرایطی انتظار برای انتشار صورت‌های مالی سه‌ماه نخست سیمانی‌ها به اوج خود رسیده است. در ادامه انتشار صورت‌های مالی نکته دیگر به افزایش نرخ سیمانی‌ها مرتبط است. تحلیل‌گران در خصوص امکان فروش سیمان با نرخ‌های جدید با توجه به مازاد ظرفیت داخلی تردید دارند.

در چنین شرایطی گزارش‌های ماهانه این صنعت نیز جالب توجه خواهد بود. با توجه به این‌که افزایش نرخ از 11 تیر اعمال شده است اما گزارش تیر نیز می‌تواند تا حدودی برآورد کلی از نرخ فروش جدید شرکت‌های سیمانی را ارائه دهد. 

نوری شنبه به طور رسمی وارد می‌شود

با پایان یافتن هفته جاری بازار در روز شنبه در حالی کار خود را آغاز می‌کند که سهام "نوری" برای نخستین بار پس از کش و قوس‌های فراوان عرضه می‌شود. 

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها