کد خبر 56109

علی رحمانی، عضوکمیته برنامه‌ریزی و گسترش وزارت علوم:

"صورت‌های مالی به تنهایی در ارزیابی یک شرکت و داده‎های آن کافی نیست و اگر شرکت قصد دارد در بلند مدت فعالیت داشته باشد باید مسایل دیگری را نیز درنظر بگیرد. موضوعاتی از قبیل میزان پرداخت حقوق به کارمندان، پرداخت بیمه تکمیلی، ... و به طور کلی رضایت کارمندان از مجموعه، از جمله ریسک‎های یک شرکت است." این بخشی از گفت و گوی علی رحمانی، عضو کمیته برنامه‎ریزی و گسترش وزارت علوم و فعال بازارسرمایه با پایگاه خبری "بااقتصاد" است. به گفته وی گزارشگری پایداری و یکپارچه برای ارزیابی یک شرکت ضروری است و سازمان بورس و اوراق بهادار با تعامل بیش از پیش با دانشگاه‎ها در زمینه پژوهش و تحلیل بنیادی شرکت‎ها، می‌تواند اطلاعات دقیق‌تری از تحلیل صورت‌های مالی شرکت‎ها به معامله‌‎گران ارائه دهد.

درباره ارتباط دانشگاه با بازرسرمایه شما معتقدید باید بین این دو حوزه تعامل بیشتری باشد؛ دراینباره بیشتر توضیح دهید، چه راهکاری پیشنهاد می‎دهید.

از سازمان بورس و اوراق بهادار انتظار می‌رود تعامل و همکاری دانشگاه با بازارسرمایه را ارتقا دهد. برای رشته‎های مختلف دانشگاهی مرتبط با بازارسرمایه، فرصت‌های مطالعاتی تعریف شود و از طرح‎های پژوهشی اعضای هیات علمی استقبال کرده و فرآیند بررسی و تصویب را تسریع کند و حمایت مالی مناسبی داشته باشد. اگر بازارسرمایه را یک بازار بلندمدت و با ثبات می‌خواهیم تصمیم‌گیری‌های آن باید مبتنی بر کار کارشناسی و پژوهش‌های عمیق باشد که دانشگاه‌ها می‌توانند در انجام آن نقش موثری ایفا کنند. همچنین نتایج تصمیم‌گیری‌های بازار را از طریق کارهای پژوهشی ارزیابی و بازخورد بی‌طرفانه و منصفانه‌ای به سازمان ارائه کنند.

بحث برسر این است که در ارزیابی شرکت و داده‎های آن، صورت‌های مالی به تنهایی کافی نیست و اگر شرکت قصد فعالیت در بلندمدت را داشته باشد باید مسایل دیگری را نیز درنظر بگیرد. اینکه یک شرکت چقدر به کارمندانش حقوق پرداخت می‎کند، آیا بیمه تکمیلی دارد یا نه، چند نفر زیرخط فقراند یا به طور کلی رضایت کارمندان از مجموعه، ازجمله ریسک‎های یک شرکت بحساب می‎آیند و باید مورد ارزیابی و تحلیل قرار گیرند و مباحثی مثل مصرف انرژی، آب و ده‌ها موضوع دیگر را پوشش می‌دهد.

از تجربه خود به عنوان یکی از مدیران عامل پیشین شرکت بورس بگویید و اینکه چه راهکارهایی را برای اعمال حاکمیت شرکتی ارائه دادید.

زمان تصدی من در شرکت بورس تهران، حاکمیت و راهبری شرکتی را ابتدا برای بورس تهران نوشتیم و خودمان عمل کردیم تا ابتدا مشکلات را بررسی  و الگویی ارائه دهیم. پیش از این درباره چگونگی راهبری شرکت بورس تهران نیز دستورالعمل  نوشته شده است.

در حال حاضر، چه پیشنهادی برای اجرای بهتر گزارشگری مالی دارید.

در حال حاضر گزارشگری مالی مرسوم است اما به اطلاعات بیشتری دراینباره نیاز داریم. پیشنهاد می‌کنم، به عنوان مثال 10 دانشگاه پیشرو را انتخاب کنیم تا چند صنعت را تحلیل کنند و اطلاعاتش را در اختیار بازار قرار دهند، به این دلیل که برخی از معامله‌گران بازار  اطلاعات و تحلیل کافی از یک شرکت ندارند و هزینه‎‌های تحلیل هم گران است. در کشور مالزی بخشی از هزینه‎های تحلیل را بورس پرداخت می‎‌کند. از آنجا که وضعیت درآمدی سازمان بورس و اوراق بهادار ایران هم از نظر مالی خوب است، پیشنهاد می‎کنم به هر دانشگاه بین 150 تا 200 میلیون تومان پول بدهد تا برای یک سال، صنعتی را تحلیل و در سایت شرکت‎ها اخبار را پوشش دهند. اغلب دانشگاه‌های خارج از کشور، یک مرکز پژوهشی صنعت دارند که تحلیل چند صنعت را بررسی کرده و اطلاعات را منتشر می‎کنند، ضمن اینکه به طور دائم به  دانشجویان کار می‎دهند که منجر به افزایش مهارت آنها می‌شود. اگر لیگ ستارگان بخواهد عقبه‎ای داشته و مطالعات دقیق‌تری داشته باشد، باید فرصت‎های مطالعاتی تعریف کرده و به مربیان نیز آموزش اصولی داده شود تا با فرهنگ‌سازی، دانشجویان را علاقمند کنند. در حال حاضر در کمیته برنامه‌ریزی و گسترش وزارت علوم، 10 واحد درسی بازارسرمایه ارائه شده است تا دانشجویان بتوانند وارد بازار شوند. باتوجه به حجم بازار، فرض مثال با اختصاص 5 میلیارد تومان، این ایده را می‌‎توان پوشش داد. در دانشگاه با وجود افراد تراز اول بازارسرمایه، آمادگی راه‎اندازی مرکز پژوهشی تحلیل بنیادی را داریم البته به هیچ عنوان قصد نداریم کسب و کار تحلیلگران را به مخاطره بیندازیم.

 

خبرنگار: مهکامه علیقلی 

 

 

ارسال نظر

تازه ها