کد خبر 55830

رییس هیات مدیره کارخانجات شیشه دارویی رازی مطرح کرد

بحران جدی صنعت دارویی کشور در سال ۹۶، شرکت های زیرمجموعه صنعت مانند تولیدکنندگان شیشه دارویی را نیز با چالش های بسیاری مواجه کرد. کارخانجات شیشه دارویی رازی که در سال های اخیر به بازار سرمایه پیوسته و به اصطلاح بورسی شده است، در سال ۹۶ به دلیل رکود در تولید، همراه با افزایش هزینه ها با کاهش میزان فروش و در نتیجه کاهش سود مواجه شد.

به دنبال اتفاقات بیان شده، مدیران کرازی برای برون رفت از این چالش ها، تغییر رویکرد در ساختار تولید و حتی ساختار مدیریتی را در دستور کار قرار دادند. این تغییرات موجب شد تا کرازی سال مالی 97 را با افزایش بیش از 50 درصدی در مبلغ فروش، پشت سر بگذارد و با خرید و ادغام شرکت شیشه بسته بندی تاکستان( شرکت فرعی در کارخانجات شیشه دارویی رازی)، به مبلغ فروش 153 میلیارد و 224 میلییون 600 هزار تومانی و سود خالص نزدیک به 36 میلیارد تومانی در سال مالی 97، دست یابد. به گفته محمد صنعتی، رییس هیات مدیره و یکی از سهامداران بزرگ کرازی، در تغییر استراتژی این شرکت، تولید و صادرات شیشه های غیر دارویی گسترش می یابد و شیشه های دارویی نیز به بسته بندی های جدید تتراپک تغییر می کند.

در همین زمینه، گفت وگوی خبرنگار «با اقتصاد» را با محمد صنعتی می خوانید.

گزارش ماهانه کرازی از ابتدای سال 98 تاکنون نشان می دهد که این شرکت هر ماه با افزایش نرخ فروش محصولات مواجه بوده است. فعالان اقتصادی بازار سرمایه این موضوع را به عنوان یک عامل بنیادی قوی برای افزایش درآمد و سودآوری شرکت در سال 98 می دانند. این افزایش نرخ از چه عامل یا عواملی نشات می گیرد؟

افزایش نرخ محصولات از ابتدای امسال به چند عامل مربوط می شود؛ در سال گذشته، زمانی که تحریم ها افزایش یافت قیمت بسته بندی های تتراپک و پت در صنعت دارویی هم با افزایش بسیاری مواجه شد، در نتیجه شاهد هجوم تقاضا برای بسته بندی های شیشه ای بودیم. در همین بازه زمانی و با رشد نرخ دلار در کشور، صادرات به صرفه تر شد و سودآوری مناسبی را نصیب شرکت های تولیدکننده که صادرات هم داشتند، کرد.

چه میزان از محصولات کرازی صادر می شود و مقصد صادراتی تان کدام کشورها هستند؟

بیش از 40 درصد محصولات ما به عراق و ترکیه صادر می شود که ارزی آوری بسیار خوبی را در پی دارد. با توجه به حجم افزایش تقاضاها در همین مدت، نرخ فروش هم روند افزایشی گرفته است و در نتیجه عملکرد خوبی را برای شرکت متصور هستیم.

باتوجه به تحریم ها، در پروسه صادرات و انتقال ارز با مشکل مواجه نیستید؟

همان گونه که گفتم، صادرات ما به کشورهای همسایه مانند عراق و ترکیه انجام می شود که خوشبختانه مانع صادراتی نداریم. ضمن این که محصولات ما در فهرست غذا و دارو قرار دارد و از تحریم ها معاف است.

بنابراین تحریم ها تاثیری بر فعالیت های شما نگذاشته است؟!

در بخش صادرات با مشکلی مواجه نیستیم اما در جذب سرمایه گذاری های خارجی با چالش هایی روبرو شدیم. قرار بود با یکی از شرکت های بزرگ آلمانی سرمایه گذاری مشترکی انجام دهیم که وضع تحریم های جدید باعث شد تا این همکاری به سرانجام نرسد. ایران یکی از کشورهای توانمند منطقه در تولید شیشه است که هم تکنولوژی و هم توان تولید با هزینه های پایین و رقابتی را دارد.

مبلغ فروش بطری های غیر دارویی کرازی نسبت به شیشه های دارویی در سال 98، افزایش یافته است. این روند تا پایان سال هم ادامه خواهد داشت؟ آیا برنامه ای برای تغییر روند تولید از شیشه های دارویی به غیر دارویی دارید؟ توضیح بفرمایید.

بله. فروش بطری های غیر دارویی تا پایان سال هم ادامه دارد و با ادغام کارخانه شیشه تاکستان و افزایش حجم تولید و صادرات بطری های نوشیدنی مانند ماالشعیر هم افزایش می یابد. از سوی دیگر؛ تقاضا برای تولید شیشه های دارویی هم با کاهش روبروست و بازار به سمت بسته بندی های پلاستیکی دارویی سوق می یابد. بسته بندی شیشه ای داروها در سایر کشورها منسوخ شده است و اگر تحریم ها اجازه بدهند با تکنولوژی هایی که داریم، بسته بندی دارویی در کرازی تغییر می کند و تولید ما هم به سمت شیشه های غیر دارویی بیشتر می شود.

با این تفاسیر سال 98 را برای کرازی چگونه پیش بینی می کنید؟

ما پس از 20 سال تولید و فعالیت خانوادگی در شرکت شیشه دارویی رازی، سرانجام سهامداران را به حضور در بورس راضی کردیم و ارکان و ساختار مدیریت شرکت را تغییر دادیم. ادغام کرازی با شیشه تاکستان هم در راستای سیاست های جدید شرکت بوده است. در مجموع پیش بینی می کنم، در سال 98 با همه موانع و چالش هایی که برای تولید وجود دارد، رشد و پیشرفت خوبی را در شرکت شاهد باشیم. هر شرکت و یا مجموعه ای اگر تن به تغییر و توسعه ندهد، محکوم به شکست است اما شرکت ها با ادغام و توسعه می توانند بزرگ تر شوند و گردش مالی بالاتری را داشته باشند.

در صحبت هایی که در مجمع سالانه کرازی داشتید، نسبت به برخی قوانین و زیرساخت های بورس در ایران معترض بودید. چه راهکاری در این زمینه دارید؟

ابزار توسعه در بورس ایران بسیار کم است و برخی قوانین آن قدیمی شده است و باید تغییر کند، به همین دلیل حتی قابل مقایسه با یکی از بورس های خارجی نیست. برای نمونه، سرمایه گذاری 5 شرکت امازون، اپل، گوگل، مایکروسافت و اینتل بیش از 72 میلیارد دلار تنها برای توسعه بخش تحقیقات( R&D ) هزینه کرده اند که دو برابر درآمد نفت ایران در بهترین حالت صادراتی است! اما در خصوص راهکارها هم باید بگویم که در نشست ها و دیدارهایی که با مسئولان بورس داریم، موارد را به اطلاع آنها می رسانیم. گرچه سازمان بورس هم موانع و مشکلاتی دارد اما تغییر بسیار دشوار است و نیاز به زیرساخت ها و اهرم های مناسب دارد. یکی از راهکارهای من برای شرکت های بورسی است که سهامداران خُرد را افزایش دهند تا گردش مالی بالاتری داشته باشند. هرچه شرکت بزرگ تر شود، حجم سرمایه گذاری ها و سود افزایش می یابد. در این صورت بورس بازان دیگر توان بالا و پایین کردن ارزش سهام شرکت ها را نخواهند داشت مانند اپل که همیشه سهامداران زیر تاثیر سیاست های این شرکت هستند و بورس بازان نمی توانند در ارزش سهم این شرکت دخالت و تغییری ایجاد کنند.

 

گفت وگو: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها