کد خبر 53892

سامانه مدیریت ریسک کارگزاران از امروز اجرا شد. مدیریت نظارت بر کارگزاران سازمان بورس، 22 خردادماه در ابلاغیه‎ای گفته بود، قرار نیست اعتباردهی حذف شود یا تغییری پیدا کند؛ بلکه قرار است با راه‌اندازی سامانه مدیریت ریسک، اعتبار کارگزاران به مشتریان ثبت شود تا از بروز مشکلات ناشی از بدحسابی برخی سهامداران یا اشتباه معامله‌گران جلوگیری شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، فردین آقابزرگی، مدیرعامل کارگزاری بانک دی، در این خصوص گفت: به طور معمول، هرگونه تغییر خوشایند بازار نیست، اما در سطح کلان و در بازه زمانی میان و بلند مدت یکی از بزرگترین ریسک‎های بازارسرمایه و بخصوص کارگزاران با اجرایی شدن این سامانه برطرف خواهد شد. به عبارتی متقاضی لوریج ( leverage)  با افرادی که ناخودآگاه و بدلیل تکرار رویه و عرف گذشته قبل از واریز وجه یا فروش سهام اقدام به خرید می‎کردند در راستای صرفه و صلاح خودشان از گردونه معاملات خارج می‎شوند.

وی افزود: اما این موضوع به منزله حذف ایشان از دسترسی به این امکان نیست. تعاریف موجود در همین ابلاغیه و سامانه به وضوح مسئولیت انجام معاملات اعتباری را بر دوش کارگزاران گذاشته است و چنانچه مشکلی از بابت انجام معاملات اعتباری در شبکه کارگزاری بوجود بیاید، به طور مستقیم به حوزه مسئولیت کارگزاری برمی‌گردد و اعطای هرگونه اعتبار باید با ارزیابی ریسک مشتریان و تکمیل مستندات لازم انجام شود.

آقابزرگی با اشاره به جنبه مثبت این سامانه تاکید کرد: راه‌اندازی آن به مراتب از احتمال بوجود آوردن ریسک، بیشتر و با ارزشتر است. قانونمندتر شدن فرایند خرید اعتباری، بهره‎برداری قانونی از سامانه به منظور کاهش ریسک نکول مطالبات، التزام طرفین معاملات به پذیرش قواعد دریافت و پرداخت اعتبار، عدم انجام معاملات اعتباری ناخواسته، امکان وصول مطالبات مشکوک به وصول با هدف بازتر شدن چتر حمایتی قانون مدارانه؛ درمجموع نکات مثبت اجرایی شدن این سامانه است که آشکارا نسبت به ریسک تاثیر در حجم معاملات، برتری دارد.

 

 

ارسال نظر

تازه ها