کد خبر 53641

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در یازدهمین نشست بازارهای سرمایه اسلامی:

یازدهمین نشست بازارهای سرمایه اسلامی با حضور شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، مدیران ارشد بازار سرمایه کشور و نمایندگان کشورهای اسلامی امروز برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد،  محمدی، با بیان اینکه ما به همه اطمینان می دهیم تمام قوانین بازار سرمایه ایران منطبق با شریعت اسلام است، گفت: کمیته فقهی بازار سرمایه ایران کار خود را از سال ٢٠٠٧ میلادی آغاز کرد و از آن زمان تا کنون به صورت هفتگی تمام فعالیتهای بورس ایران را رصد میکند و ابزارهای مالی، بدون تایید این کمیته قابل بهرهبرداری نیست. سازمان بورس نیز در عرصه اجرا همه تلاش خود را به کار می‌گیرد که مسائل فقهی کاملا مورد توجه باشد.

وی ادامه داد: نحوه انجام معاملات(شامل فرآیند پیش از معاملات، هنگام معاملات و پس از معاملات) در  کمیته فقهی رصد میشود و در صورت هرگونه ابهام به آرای این کمیته رجوع میشود، بدین ترتیب ما چه در حوزه ابزارها و در بحث معاملات بازار سرمایه کاملا منطبق با شریعت عمل میکنیم.

رییس سازمان بورس با تاکید بر اینکه امروز در بازار سرمایه ایران ابزارهای مالی اسلامی متنوعی مانند صکوک استصناع، اوراق منفعت، اوراق وکالت، اوراق مرابحه، اوراق جعاله، اوراق اجاره و … در دسترس است، افزود: در کنار این ابزارها که دارای حدود مشخص و برخاسته از دین مبین اسلام است، امکان استفاده از سایر ابزارهای مرسوم دنیا همچون اختیار خرید و فروش، قردادهای آتی و غیره در کمیته فقهی بررسی شده و از نسخه منطبق با شریعت این ابزارها در بازار سرمایه ایران استفاده میشود.

وی ادامه داد: به تازگی نیز کمیته فقهی فروش تعهدی سهام را مورد بررسی قرار داده و این ابزار در واقع جایگزین فروش استقراضی است.

محمدی افزود: تقریبا تمامی ابزارهای مالی کلاسیک مرسوم دنیا در کمیته فقهی بازار سرمایه ایران بررسی شده و نسخه منطبق با شریعت آن در بورس ایران استفاده میشود. همچنین ابزارهای مالی  اسلامی نیز به صورت کامل در دسترس فعالان بازار سرمایه ایران قرار دارد. بنابراین میتوان گفت جعبه ابزارهای مالی حاضر در بازار سرمایه ایران چه با رویکرد کلاسیک و چه اسلامی تکمیل شده و لازم است.

وی با بیان اینکه علاوه بر ابزارهای اسلامی، نهادهای مالی نیز مورد توجه قرار گرفته است، افزود: تعداد صندوقهای مشترک سرمایهگذاری ما نیز به عدد ٢١١ رسیده، شرکتهای سرمایهگذاری در ایران توسعه خوبی را تجربه کردهاند و تامین سرمایهها و مشاوران حرفهای سرمایهگذاری، سبدگردانها و … نیز امروز در بازار سرمایه ما حضور فعال دارند و سهام بیش از ۶٠٠ شرکت در بورس و فرابورس داد و ستد می شود.

 محمدی خاطر نشان کرد: کمیته فقهی به حوزههای نوین از جمله ارزهای دیحیتال و بلاک چین نیز وارد شده و بررسیهای گستردهای در این زمینه انجام داده است.

سخنگوی شورایعالی بورس با تاکید بر اینکه ما مایل هستیم تجربیات خود را به سایر کشورها منتقل کنیم، افزود: همه اقدامات ما در قالب یک پکیج به زبان عربی ترجمه شده و در اختیار کشورهای اسلامی قرار گرفته است و تمایل داریم در بحث انتقال تجربه با سایر کشورها مشارکت داشته باشیم.

منبع: سنا

ارسال نظر

تازه ها