کد خبر 53576

تاثیر مذاکرات نخست وزیر ژاپن با مقامات ایران در بازاربورس؛

به گزارش بااقتصاد، وضعیت بازار این روزها نشان می‎دهد، مذاکرات سیاسی تاثیری در روند فعالیت بازار ندارد.

مرتضی عباد، در گفت و گو با پایگاه خبری بااقتصاد، گفت: به طور معمول، رایزنی‎های سیاسی از همان روز اول به نتیجه نمی‎رسند آنچه که در خبرها است با آنچه در پشت پرده اتفاق می‌افتد ممکن است متفاوت باشد. به ویژه اینکه این مذاکرات در سطح بین‎الملل باشد؛ طبیعی است گفت و گوهایی در حال انجام است اما از حجم پولی که درحال ورود به بازار است، می‎توان استنباط کرد  بازار طی این مدت نشان داده است که از وابستگی به اخبار سیاسی خود را رها کرده است.

وی درباره اینکه رفتار بازار در برابر اخبار سیاسی هوشمندانه شده است، گفت: نمی‎توان گفت رفتار هوشمندانه، این عکس‎العمل بازار به این دلیل است که پول جایی ندارد برود. بازارهای ما غیر از دلار، ارز و طلا خیلی با هم همپوشانی ندارند و رفتار خاص خودشان را دارند. به این معنی که کسی که در کار ملک و مسکن است، وارد بورس نمی‌شود و البته برعکس آن هم دیده می‌شود.

وی افزود: اندازه بازارها هم مهم است، آنچه که همه این بازارها را تغذیه می‎کند منابع بانکی است. در این یک سال اخیر بالاترین سرخوردگی برای منابع بانکی بود و هرچه در این سال‌ها ذخیره کرده بودند از دست دادند و به نوعی به دلیل تورم ضرر کردند. بنابراین طبیعی است که بخشی از این پول وارد بازار دیگری شده و جایگزینی برای خود پیدا کند.

عباد تصریح کرد: بازار بورس خیلی کوچکتر است به طوری که تنها 5- 6 درصد از منابع بانکی می‎تواند بورس را تا 6 ماه مثبت کند؛ حالا درنظر بگیرید که 20-30 درصد منابع بانکی از بانک‎ها خارج شود و وارد بازارهای دیگر شود و بخشی از آن و در حد 4-5 درصد منابع بانکی کل، به سمت بورس بیاید، ببینید چه اتفاقی می‎افتد. به دلیل تفاوت اندازه بازارها نسبت به هم، حتی کمترین میزان منابعی که از سمت سایر بازارها به سمت بورس بیاید، مثبت می‎شود. دلیلش هم تنها سرگردانی نقدینگی است و بحث هوشیاری مطرح نیست. تا وقتی دولت توان دارد، کنترل این بازارها را هم کم و بیش می‎تواند انجام دهد. بارها دیده‎ایم که این نوسان‎ها برای دولت قابل کنترل بوده است.

 

ارسال نظر

تازه ها