کد خبر 53216

آخر هفته تعیین کننده بازارهای مالی

مذاکرات نخست‌وزیر ژاپن با مقامات عالی رتبه کشورمان که قرار است در روزهای پایانی هفته جاری انجام شود و متعاقبا نتیجه آن تعیین‌کننده مسیر بازارهای بورس، طلا و ارز در هفته آتی است.

 

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، امروز چهارشنبه 22 خرداد شینزوآبه نخست‌وزیر ژاپن وارد تهران می‌شود تا به عنوان میانجی‌گر ایران و آمریکا با سران کشور به دیدار و گفت‌و‌گو بپردازد. از این رو ورود یک مقام بلندپایه غربی پس از سال‌ها به ایران در شرایط کنونی می‌تواند تعیین کننده شرایط حساس سیاسی-بین‌المللی باشد که تاثیر مستقیم بر اوضاع اقتصادی دارد.

هر گونه نتیجه و اخبار سیاسی مثبت که از مذاکرات میان ایران و ژاپن در روزهای آینده به بیرون درز کند بر بازار بورس اثر مثبت و افزاینده و بر بازارهای طلا و ارز اثر کاهنده خواهد گذاشت.

در هفته‌ای که گذشت

شاخص کل بورس اوراق بهادار در آخرین روز معاملاتی 2735 واحد رشد کرد و بر روی 233 هزار و 352 واحد متوقف شد بدین ترتیب در هفته گذشته بازدهی شاخص کل 2.8 درصد بوده است.

در هفته‌ای که سپری شد شاهد ورود حجم معاملات خوبی به بازار بودیم و فعالان بازار سرمایه اصرار بر خرید داشتند و فروشنده در بازار دیده نمی‌شد. به نظر می‌رسد اکثریت غریب به اتفاق سهامداران به اجماعی رسیده‌اند که زمان فعلی شرایط خوبی برای فروش سهام و داشتن پول نقد نیست.

2019-06-12 16_58_01-Start

توجه به صنایعی که کمتر در چشم بودند

از اواخر سال گذشته بسیاری از تحلیل‌گران بر این باور بودند که سهام موجود در صنایع داخلی و شرکت‌هایی که تولیدات آن‌ها وابسته به داخل است و با توجه به تورم موجود قیمت سهام آن‌ها بسیار ناچیز است. از این رو صنایعی مانند، محصولات غذایی، قندی‌ها، شرکت‌های رایانه‌ای، زراعت، کاشی و سرامیک و کانی‌های غیرفلزی از جمله گروه‌هایی بودند که در هفته جاری نیز مورد توجه قرار گرفتند و خرید سهام آن‌ها با تقاضای زیادی رو به رو بود.

کورتر شدن گره توافق تجاری

توافقات تجاری میان چین و آمریکا هر روز کورتر می‌شود و اثرات سو آن بر روی صنایع فلزی معدنی، پتروشیمی و پالایشی در داخل خود را نشان می‌دهد. در این گروه‌ها با توجه به نوساناتی که بازارهای جهانی در مدت اخیر تجربه می‌کنند اوضاع یک‌نواختی دیده می‌شود. از این رو صنایع داخلی روند صعودی را طی می‌کنند در حالی که صنایع دلاری درجا میزنند.

مجامع تنها کورسوی امید صادراتی‌ها

با توجه به فصل برگزاری مجامع شرکت‌های بزرگ و صادرات محور تنها با سیاست تقسیم سود بیشتر می‌توانند سهامداران را راضی نگه دارند و تنها دلخوشی برای بالا رفتن قیمت سهامشان میزان تقسیم سودی است که در مجمع صورت خواهد گرفت.

 

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها