کد خبر 53090

یک کارشناس بازارسرمایه،

بیشتر اهالی بازار در نشست هم‎اندیشی کانون کارگزاران، با ماهیت موضوع تغییر قوانین بازارپایه کاملا مخالف بودند و دلیلش هم این بود که در بازارسرمایه سه مولفه شفافیت، نقدشوندگی و سلامت معاملات، باید در همه معاملات درنظر گرفته شود.

 مجتبی معتمدنیا، کارشناس بازارسرمایه، با بیان این مطلب، سه دلیل مخالفت فعالان بازار سرمایه را با اجرای قوانین جدید بازار پایه را به پایگاه خبری بااقتصاد، گفت و افزود: براساس قوانین جدید بازارپایه هر سه مولفه شفافیت، نقدشوندگی و سلامت معاملات، تضعیف می‌شود. مولفه شفافیت با عدم نمایش سفارش‌ها زیر سوال میرود همچنین برخی افراد به برخی رانت‎های اطلاعاتی دسترسی پیدا می‌کنند. اشکال دوم این است که در عمل نمی‎توان دید سهم برچه روالی معامله می‎شود و بحث مالی رفتاری کاملا تحت تاثیر قرار می‎گیرد.

وی از مشکل نقدشوندگی به عنوان دلیل سوم نام برد و تاکید کرد: با این مدل از معاملات، دامنه نوسان یک ریالی ایجاد می‌شود و در عمل سهم یا مچینگ جدید یا صف خرید است یا صف فروش، طبیعی است که نقدشوندگی را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد.

معتمدنیا، با بیان اینکه قبل از هر تغییری در قانون، ابتدا باید زیرساخت‎های آن فراهم باشد، تصریح کرد: به نظر می‎رسد بازارسرمایه مشکلات بزرگتر از این هم دارد. هر زمان که مشکلات زیرساخت‎ها حل شد می‎توان در این حوزه هم با کارشناسان فن تبادل نظر کرد تا به یک چارچوب مشخصی رسید. طبیعتا، پس از آن برخلاف آنچه تا کنون اتفاق افتاده است، می‎توان بر اساس چارچوبی مشخص، محدودیت‌‌ نوسان  بیشتری به نسبت سایر بازارها  ایجاد کرد تا جذابیت به سمت آنها حدودی کمتر شود.

وی افزود: با در نظر گرفتن اینکه هر محدودیتی اعم از صف و... فساد ایجاد می‎کند که متاسفانه در این قانون جدید بیشتر سهم‎ها یا صف خرید یا صف فروش هستند.

ویدر تشریح زیرساخت‎های معاملاتی، گفت: زیرساخت‎ها یعنی اینکه هسته معاملات هنگ نکند، دیتا بدون تاخیر به سیستم ارسال شود و نرم افزارهای آنلاین که به هسته متصل هستند دایم قطع و وصل نشوند. تعداد کابر آنلاین فعال در خرید و فروش از یک حجمی که بیشتر می‎شود کل سیستم‎ هنگ نکند، سایت تی اس ای اطلاعتش بروز باشد؛ هنوز نرم افزار و سخت افزار لازم را نداریم فقط هر روز در جهت بسط اختیارات قانون عوض می‎کنیم.

 

 

ارسال نظر

تازه ها