کد خبر 53054

مدیرعامل فرابورس پاسخ می‌دهد

امیرهامونی با بیان آنکه شرکت‌های حاضر در بازار پایه 20 درصد ارزش کل بازار فرابورس را به خود اختصاص داده‌اند از علت تغییر در قوانین این بازار گفت.

مدیرعامل فرابورس ایران  در خصوص جزئیات جلسه روز گذشته سازمان بورس که با موضوع بررسی قوانین جدید بازار پایه و نقطه‌نظرات فعالان بازار سرمایه برگزار شده بود، شفاف‌سازی کرد و در خصوص علل و عواملی که منجر به تغییر قوانین بازار پایه شد، توضیحاتی ارایه داد.

امیر هامونی درباره دستورالعمل جدید بازار پایه گفت: دستورالعمل جدید بازار پایه فرابورس برای جلوگیری از سوءاستفاده برخی افراد که در فضای مجازی اقدام به فروش اطلاعات می‌کنند ابلاغ شد، اما پس از ابلاغ این دستورالعمل، مخالفت‌های زیادی از طریق همین افراد و برخی از فعالان بازار انجام شد و آن‌ها اظهار داشتند که با این دستورالعمل جدید نقدشوندگی و شفافیت بازار تحت تاثیر قرار می‌گیرد و مردم دچار مشکل می‌شوند.

وی ادامه داد: متاسفانه این فضا را همان افرادی به وجود آوردند که از آن سوءاستفاده می‌کردند و برخی از فعالان بازار با آنان همراه شدند و قرار شد تا فعالان بازار از طریق کانون نهاد‌های سرمایه‌گذاری و کانون کارگزاران نقطه‌نظرات خود را در ۵ مقوله تا شنبه هفته آینده به صورت مکتوب به سازمان بورس ارائه کنند تا سازمان بورس در این خصوص تصمیم‌گیری کند.

 مدیرعامل فرابورس درباره این ۵ مقوله توضیح داد: اجرا شدن این دستورالعمل به صورت دفعی و یا طبق زمان‌بندی‌های مختلف و تدریجی، پنهان بودن سفارش‌های خرید و فروش و مشخص کردن قیمت‌ها -که البته قیمت سهام برای هر سهم مشخص است اما برای اینکه از سوءاستفاده‌های احتمالی جلوگیری شود هر فرد فقط از قیمت سهام خود خبردار می‌شود-، نحوه محدودسازی لات سایزها (سفارش‌های مشخص) برای جلوگیری از سیگنال‌‌دهی، مشخص بودن روز‌های کشف قیمت و همچنین پیشنهادات درباره دامنه نوسان یک ریال یا یک درصد پنج مقوله‌ و محوری هستند که فرابورس برای ارائه نظرات فعالان بازار در خصوص بازار پایه مشخص کرده است.

به گفته هامونی در حال حاضر ۳۰۰ شرکت در فرابورس فعال هستند که ۱۷۹ شرکت در بازار پایه قرار دارند و ۲۰ درصد از ارزش کل بازار فرابورس را به خود اختصاص داده‌اند.

 

هامونی با بیان اینکه در حال حاضر امکان حضور ۶۲ شرکت در بازار‌های بالاتر از بازار‌های پایه وجود دارد و این شرکت‌ها باید درخواست پذیرش خود را به فرابورس اعلام کنند، ادامه داد: بازار پایه فرابورس به موجب قانون ایجاد شده و شرکت‌های سهامی عام که استاندارد‌های پذیرش در تابلوهای اصلی بورس و فرابورس را ندارند یا به دلیل از دست دادن شرایط پذیرش سهام بازارها تابلوها اخراج شده‌اند، نماد معاملاتی آن‌ها برای انجام دادوستد سهام در این بازار درج می شوند.

به گفته وی شرکت‌هایی که به لحاظ عملکردی شفاف نیستند و یا شفافیت کمتری نسبت به شرکت‌های پذیرش‌شده در بازارهای اول و دوم دارند در بازار‌های پایه حضور پیدا می‌کنند و این شرکت‌ها ریسک بالاتری برای سرمایه گذاران دارند. 

هامونی با اعلام اینکه افرادی که در این بازار حضور دارند بالغ بر ۹۵ درصد حقیقی هستند و حدود ۵ درصد از فعالان این بازار را حقوقی‌ها تشکیل می‌دهند، گفت: برای مردمی کردن اقتصاد غیر از بازار سرمایه راه دیگری وجود ندارد و برخی از مردم که سواد مالی کافی ندارند بهتر است از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری به این بازار ورود کنند تا با ضرر و زیان روبه‌رو نشوند و این افراد بهتر است وارد بازار پایه که ریسک بالاتری دارد نشوند.

هامونی افزود: ما در بازار پایه، شاهد پدیده‌هایی مثل دستکاری قیمت‌ها روی برخی از نماد‌ها هستیم و به لحاظ تخلفات و جرایم بورسی بازار پایه سهم بیشتری نسبت به بقیه بازار‌ها دارد و از ۹ پرونده قضایی که به دادگاه رفته ۸ پرونده از آن مربوط به بازار پایه فرابورس بوده است.

 وی ادامه داد: فضای مجازی یکی از جولانگاه‌های این افراد سودجو بود که منافع شخصی داشتند و اقدام به فروش اطلاعات در فضای مجازی کردند و به دلیل این مسایل و سوءاستفاده‌هایی که در بازار پایه وجود داشت ما اقدام به اصلاح برخی از دستورالعمل‌ها دربازار پایه کردیم.

هامونی گفت: با وجود فضای مجازی به راحتی نمی‌شود بازار را مدیریت کرد، اما ما لازم می‌دانیم که برای رفع کاستی‌ها، دستورالعمل‌های خود را بهبود ببخشیم و با اعمال این دستورالعمل جدید، امکان سوءاستفاده از فضای مجازی و امکان سوءاستفاده نادرست از فضای سفته‌بازی بازار محدود می‌شود./صداوسیما 

 

ارسال نظر

تازه ها