کد خبر 53030

پیشنهاد یک کارشناس بازارسرمایه درباره اصلاح قانون بازارپایه؛

تغییر قانون بازارپایه، موضوعی است که از هفته گذشته فضای بازار را به شدت تحت تاثیر خود قرار داد و عکس‎العمل بسیاری از فعالان و کارشناسان این بازار را در پی داشت. فردین آقابزرگی مدیرعامل کارگزاری بانک آینده در گفت و گو با پایگاه خبری بااقتصاد به شرطی با اجرای این قانون موافق است که این تغییرات مشمول بازه زمانی شود.

 

فردین آقابزرگی بیان کرد؛ اگر قرار است قانونی در این بازار تغییر کند، باید از قبل اطلاع‎رسانی شده و اهالی بازار در جریان این تغییرات قرار بگیرند یا دست‎کم از کارشناسان در این خصوص نظرسنجی شود، چرا که تغییرات ناگهانی در بازارسهام پیش از این نیز شوک‎هایی به این بازار وارد کرده است.

به عنوان فعال حوزه بازارسرمایه نظر موافق یا مخالف خود را با این دستورالعمل بگویید.

به طور کلی در اجرای هرگونه تغییر در قوانین، بخصوص در ابتدای هر تغییری، به منظور اطلاع رسانی و ایجاد آمادگی برای ایجاد ظرفیت اجرای چنین تغییراتی یک بازه زمانی لازم است. بازه زمانی می‌تواند از طریق همفکری، هم‎اندیشی و تبادل نظر با فعالان بازار خیلی کاملتر و دقیق‎تر اجرا شود تا اتفاقی که هم‎اکنون شاهد آن هستیم رخ ندهد. بازخورد این رویداد در بازار به طور معمول وقفه‌ای ایجاد می‎کند.

مگر قبل از اجرای یک دستورالعمل در بازاسرمایه از کارشناسان و اهالی بازار، نظرسنجی انجام نمی‎شود؟

اصولا باید نظر مشورتی بخواهند اما دست‌کم درخصوص این دستورالعمل نظرسنجی انجام نشده یا به طور دقیق این اتفاق نیفتاده است. وقتی مطالعات تطبیقی انجام می‌شود به طور معمول می‎گویند ما در بورس‎های خارج از کشور مطالعه کرده‌ایم. به ویژه اینکه پیشرفته‎ترین بورس که بورس آمریکا است را بررسی می‎کنند و می‎گویند این قوانین در آنجا هم اجرا می‎شود. این درحالی است که به دلیل اینکه ساختار اقتصاد و بازارسرمایه ما قابل مقایسه با بسیاری از اقتصادها و بازارهای سرمایه در دنیا نیست، بنابراین باید متناسب با شرایط خاص خودمان البته نه اینکه بومی سازی کنیم اما منطبق با این شرایط قوانین و مقررات وضع کنیم.

پیشنهاد شما چه بود؟

پیشنهاد من این بود که اگر قرار است تعداد زیادی شرکت (183) طبقه‌بندی شود و مواردی مثل اطلاع‎رسانی، ایجاد وقفه در ساختار مالی و حقوقی شرکت را معیار قرار دهیم، برگردیم به همان دستورالعمل‌های پذیرش شرکت‎ها در بورس یا فرابورس و همه شرکت‎ها را به شکل خیلی شفاف از ابتدای مراحل پذیرش تا زمانیکه بر روی تابلوهای بورس، فرابورس یا پایه موجود هستند، طبقه‎بندی کنیم که استفاده کننده یا فعال بازار بداند، شرکتی که در بازار اول یا فرابورس قرار دارد چه تفاوتی با سایر شرکت‎ها در طبقات دیگر دارد. فرض مثال اگر شناوری یک شرکت کم است و یک سال زیان ده بوده یا هر مشخصه دیگر، اطلاع رسانی شود.

اما ایجاد هرگونه محدودیتی در فضای اقتصادی و فضای کسب وکار به تنهایی مانع بزرگی است. اما چون ظرفیت باز بودن همه این موارد، ازجمله بازبودن محدوده نوسان قیمت یا درنظر نگرفتن سایر شرایط و ضوابط پذیرش را نداریم، بنابراین ناچاریم، به مرور و به شکل پلکانی به فعالان بازار آموزش دهیم و آنها را در جریان این تصمیمات قرار دهیم. ضمن اینکه فرآیند نقدشوندگی و ایجاد شفافیت را که از طریق بورس می‎خواهیم ایجاد کنیم، به حداقل نرسانیم، به نظر می‌رسد در طبقه‎بندی جدید هر نمادی تا یک معامله در هفته یا در ماه پیش‎بینی شده است که این محدودیت است، اما اینکه اطلاع رسانی کنیم و شرایط پذیرش و معاملات هر کدام از شرکت‌ها در بازارپایه را اعلام کنیم و بگوییم بنابه دلایل مختلف اعم از اینکه سرمایه کافی ندارد، زیان ده بوده یا مشمول ماده 129 است، یا تغییرات پیش‎بینی های مداوم در وضعیت مالی شرکت یا در ارائه صورت‎های مالی تاخیر داشته است؛ اطلاع رسانی شود.

پیشنهاد دادم بعضی از موارد به این قانون اضافه شود، مثل تغییرات مداوم در پیش‎بینی‎ها و وضعیت مالی شرکت، شمولیت ماده 129 صدور قانون تجارت یا تاخیر در اطلاع‎رسانی تخلفات مدیران شرکت‎ها یا افزایش زیان دهی شرکت، اظهارنظر حسابرس درخصوص عدم داشتن  نظام کنترل داخلی، اظهار نظر درخصوص فرآیند پولشویی و.. حتی آن چارچوب‎هایی که در ابتدای پذیرش برای شرکت‎ها درنظر گرفته می‎شود، همه بتوانند ببینند.

من صرفا این مساله را در قالب اصلاحیه و دستورالعمل بازارپایه نمی‌بینم حتی معتقدم درباره بازاربورس، فرابورس و بازار پایه فرعی هم باید به این شکل قوانین اعمال شوند. البته نه به منظور محدودیت بلکه اطلاع رسانی، به طور مثال شرکتی در بورس و بازار اول معامله می‎شود و فاقد اکثر شرایط پذیرش بورس است اما درحال معامله است یا به سهامداران این شرکت‎ها درباره این شرکت‎ها اطلاع رسانی کنیم البته نه اینکه مانع ایجاد کنیم بلکه برای آن دسته از شرکت‎هایی که گروه سهامداری اشان فاقد آن شرایط و ضوابط پذیرش هستند، شروط محکم‎تری بگذاریم.

به طور مثال، یک هلدینگ که چند شرکت دارد و همه دارای مشکلات سهام شناور آزاد، اطلاع رسانی و...دارد، اگر خواست معامله ای در بازار پایه انجام دهد، محدودیت بیشتری برایش ایجاد کنیم.

کلام آخر:

هرگونه محدودیت در فضای کسب و کار، مانع تلقی می‎شود و برای کاهش و اصلاح ریسک موجود در فرآیند معاملات بازارپایه ایجاد التهاب و تغییر در قوانین مقررات به تنهایی ریسک مضاعفی را به بازار تحمیل می‎کند که نیازمند یک فاصله زمانی صرفا به منظور افزایش اطلاعات، افزایش آگاهی فعالان بازار و ایجاد شرایط معاملاتی برای شرکت‎ها البته نه به شکلی که در حال حاضر یک معامله بیشتر نمی‌توانند انجام دهند، بلکه شرایط را خیلی نقدشونده تر و شفافتر اصلاح کنیم.

 

گفت و گو:مهکامه علیقلی 

ارسال نظر

تازه ها