کد خبر 52980

چالش‌های ادامه‌دار بر سر قوانین جدید بازار پایه

قوانین جدید و خلق الساعه سازمان بورس مبنی بر حذف نمایش سفارش‌ های خرید و فروش در بازار پایه فرابوس که هم فروشنده و هم خریدار از آن اطلاعی ندارند و تنها برای ناظر در تابلو بورس قابل رویت خواهد بود، به چالش جدید بازار سرمایه تبدیل شده و مخالفت‌های زیادی به همراه داشته است.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، از یک سو، سازمان بورس به بهانه جلوگیری از  رفتارهای هیجانی بر اساس مدل عرضه و تقاضا در بازار پایه فرابورس، قوانین جدیدی را وضع کرده است که بر مبنای آن سفارش‌های خرید و فروش سهام در تابلوهای بازار پایه جدید به صورت مخفی ( Hidden  ) انجام می شود. از سوی دیگر، سهامداران، نهادهای مالی، فعالان، سرمایه گذاران و کارشناسان بورس قرار دارند که با اجرای این قوانین مخالف هستند. در همین زمینه با حسین زمانی درمزاری، کارشناس و تحلیلگر ارشد بازار سرمایه، گفت و گو کرده ایم. وی معتقد است:« ماهیت معاملاتی که برای خریدار و فروشنده شفاف نباشد، مخدوش است و از نظر شرعی هم اشکال دارد.» به گفته زمانی، « نزول هفته گذشته در بازار پایه فرابورس پس از انتشار این خبر، جذب سرمایه را مختل کرد و مدیران سازمان بورس باید پاسخگوی سهامداران خسارت دیده باشند.» متن این گفت و گو در پی می آید.

به عنوان تحلیلگر ارشد بازار سرمایه، با قوانین جدید بازار پایه فرابورس موافق هستید؟

در نشست دیروز کانون کارگزاران، افزون بر من، بیش از 80 درصد حاضران که از سرمایه گذاران و فعالان بازار سرمایه بودند، با اجرای این قوانین مخالفت کردند. در نظر سنجی که هفته گذشته یکی از کانال های تلگرامی پرمخاطب بورسی در همین زمینه انجام داد نیز بیش از 82 درصد مخالف بودند اما با وجود خیل مخالفان، گویا سازمان بورس بنا را بر اجرای آن گذاشته است.

لطفا دلایل مخالفت تان را با اجرای قوانین جدید بازار پایه فرابورس بفرمایید.

شفافیت و نقدشوندگی، دو محور اصلی این مخالفت است که بورس را با چالش های بیشتری مواجه می کند. زمانی که تابلو معاملات برای خریدار و فروشنده روشن نباشد، این معاملات شفاف نیستند و نمی توان صرفا به ناظر بازار که به تنهایی بر تابلو معاملات اشراف دارد، اعتماد کرد. چنانچه تاکنون بیشترین تخلف ها از سوی ناظران بوده است و در این معاملات هم شائبه تقلب از سوی ناظر وجود دارد اما سازمان بورس منکر آن می شود.

پیامدهای منفی اجرای این قوانین برای بازار پایه فرابورس چیست؟

نخستین واکنش و پیامد منفی این قانون در هفته گذشته و پس از انتشار این خبر بود که در پی آن بازار پایه  نزول داشت. حالا باید از مدیران ارشد سازمان بورس به ویژه آقای رییس بپرسیم که چه کسی باید زیان ها و خسارت های سرمایه گذاران را جبران کند؟ سرمایه گذاران وقتی دارایی های شان را وارد بورس می کنند، به این معنی است که به دنبال سفته بازی نیستند و مدیران بورس باید در این زمینه پاسخگو باشند. سهامداران و شرکت ها، صاحبان اصلی و ولی نعمتان بازار سرمایه هستند و مدیران باید به نظرات شان احترام بگذارند. هدف اصلی بورس، جذب منابع و سرمایه های کشور است و نباید با اجرای چنین تصمیم های خلق الساعه و بدون کارشناسی، سرمایه ها را هدر داد.

راهکار جناب عالی برای تسهیل در بازار پایه فرابورس چیست؟ توضیح بفرمایید.

به نظر من ایرادات بازار پایه در کشور ما که از گذشته ایجاد شده است و همچنان ادامه دارد که با قوانین خلق الساعه و فی البداهه اصلاح شدنی نیست. بازار پایه مانند درختی است که نهال آن کج کاشته شده و به همین صورت رشد کرده است. حالا با چنین قوانینی نمی توان کمر خمیده آن را به راحتی، صاف کرد. ممکن است این کار به شکستن کمر درخت بینجامد و فاجعه بزرگ تری را به بار آورد. بنابراین پیشنهاد می کنم، اجرای قوانین جدید را در پریودهای زمانی مختلف و به صورت پایلوت، ابتدا از نمادهای قرمز آغاز کنند. همچنین از نقطه نظرات فعالان، استادان و کارشناسان بازار سرمایه استفاده کنند و خرد جمعی و تفکرات اهالی بازار را بکار گیرند. در غیر این صورت، مدیران ارشد بورس به ویژه رییس سازمان باید پاسخگوی ضرر و زیان سرمایه گذاران و سهامداران باشد. دیگر نمی توان با فاکتورسازی و فرافکنی از خود سلب مسئولیت کنند.

 

گفت وگو: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها