کد خبر 52959

نتیجه نشست بررسی مقررات درج و عملیات بازارپایه؛

در جلسه ای که امروز با حضور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، معاونان و مدیران این سازمان، روسای کانون ها و مدیرعامل فرابورس برگزار شد، مقررات درج و عملیات بازار پایه به بحث و تبادل نظر گذاشته شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، امیر هامونی، مدیرعامل فرابورس ایران در این خصوص اعلام داشت: در جلسه نکات مهمی در خصوص محاسبات و گزارشات کارشناسی در این خصوص مطرح و گزارش مفصلی در این خصوص از سوی فرابورس ارائه شد. در عین حال، دلایل کارشناسی تغییرات مقررات بازار پایه از سوی فرابورس نیز اعلام شد.

وی ادامه داد: تمامی نکات طرح شده در این محور بود که در نهایت اتفاق نظر در خصوص اصلاح مقررات بازار پایه وجود داشت. اما روی جزئیات و برخی از نکات که در جلسات گذشته کانون هم طرح شده بود مباحثی صورت گرفت.

مدیرعامل فرابورس ایران در ادامه به نتیجه جلسه امروز اشاره کرد و گفت: قرار بر این شد که کانون ها با جمع آوری نظرات کارگزاران و نهادهالی مالی در خصوص تدریجی یا دفعی بودن دستورالعمل بازار پایه اعلام نظر کنند. به این دلیل که کانون ها نقطه اتصال بدنه نظارتی بازار سرمایه با سهامداران و معامله گران حقیقی و حقوقی هستند لذا، جمع آوری نکات، نظرات، پیشنهادات و انتقادات در خصوص اجرای این دستورالعمل به عهده این نهادها گذاشته شد.

هامونی گفت: به این ترتیب تا روز شنبه هفته آینده مورخ ۲۵ خرداد ۹۸ تمامی نظرات در خصوص تدریجی بودن و دفعی بودن این دستورالعمل به سازمان بورس و فرابورس از طریق کانون ها اعلام خواهد شد.

وی ادامه داد: در خصوص مخفی بودن یا نمایش سفارشات نیز نکاتی مطرح و قرار بر این شد که کانون ها نظرات اهالی بازار سرمایه را در این خصوص جمع آوری و اعلام کنند. مخفی بودن سفارشات در پیش گشایش یا برای کل بازار نیز معطوف به جمع آوری نظرات از سوی کانون ها شد.

مدیرعامل فرابورس ایران در ادامه به حجم مشخص سهام مورد معامله اشاره و تصریح کرد: در حال حاضر اندازه این حجم "یک" است و قرار شد که در این خصوص نیز نظرت از سوی کانون ها ارائه شود. مصوبات هیات مدیره فرابورس در خصوص عدم تغییر این اندازه بود و تا ۶ ماه آینده نیز این اندازه تغییری نکند اما گویا در این خصوص نیز دغدغه هایی از سوی کانون ها و سهامداران مطرح و مقرر شد در این خصوص نیز کانون ها نظرسنجی های لازم را صورت دهند و نتیجه را تا روز شنبه به فرابورس و سازمان بورس ارائه کنند.

هامونی ابراز داشت: در خصوص روزهای معاملاتی تابلوها، که دو روز در هفته تعیین شده بود، نیز پیشنهاداتی طرح می شود. همچنین در خصوص دامنه نوسان در روزهایی که کشف قیمت نداریم نیز بحث و گفت و گو شد که در این خصوص مقرر شد کانون ها در خصوص دامنه نوسان نیم درصدی تا یک درصدی هم نظرسنجی هایی را انجام دهد.

این مقام مسئول اظهار داشت: به این ترتیب، سازمان بورس ضرب الاجل را به منظور ارائه آخرین پیشنهادات برای اصلاح بازار پایه ، روز شنبه ۲۵ خرداد ماه ۹۸ قرار داد تا عزیزان تمامی نظرات و پیشنهادات خود را در این خصوص تا روز مقرر به کانون ها اعلام کنند.

وی در خصوص بحث فقهی مقررات بازار پایه عنوان کرد: در اولین جلسه کمیته فقهی در هفته جاری مبحث مقررات بازار پایه مطرح می شود تانظرات اعضای کمیته نیز در این خصوص اتخاذ می شود.

منبع: سنا

ارسال نظر

تازه ها