کد خبر 52957

صنایع زیر فشار نرخ گذاری دستوری سازمان حمایت

با وجود نرخ گذاری های دستوری دولت بر کالاها و محصولات صنایع غذایی که همواره با مخالفت تولیدکنندگان مواجه شده، ارزش سهام شرکت های بورسی صنایع غذایی به ویژه صنعت روغن نباتی از ابتدای امسال با رشد چشمگیری همراه بوده است.

 افزایش بیش از 80 و 50 درصدی قیمت هر سهم از غمارگ و غبشهر در تابلو بورس از فروردین ماه تا 19 خرداد 98، در گروه صنایع غذایی، گویا برای صاحبان این صنعت هم باور کردنی نیست و برخی از آنها این روند بازار سرمایه را هیجانی و غیرواقعی می دانند. صنعت روغن نباتی که برای واردات مواد اولیه(روغن خام و دانه) از دولت ارز یارانه ای 4200 تومانی دریافت می کند، از ابتدای امسال خواستار افزایش نرخ بیش از 20 تا 50 درصدی انواع روغن نباتی( مایع و جامد) از وزارت صنعت و ستاد تنظیم بازار بود که در نهایت پس از چانه زنی های فراوان، دو طرف بر سر افزایش 10 درصدی روغن مایع و 20 درصدی روغن جامد به توافق رسیدند. البته مدیران کارخانه های بزرگ روغن نباتی بر این باورند که افزایش 20 درصدی قیمت روغن جامد، حاشیه پرریسکی را برای تولیدکنندگان ایجاد می کند. آنها نرخ گذاری دستوری دولت برای کنترل و تنظیم بازار کالاهای اساسی را به بهای زیان صنایع می دانند و معتقدند که دولت سال هاست با این روش، تظاهر به کاهش تورم می کند و به اصطلاح تورم را حداقلی نشان می دهد. گزارش پیش رو، مربوط به تاثیر افزایش نرخ روغن نباتی بر سهم شرکت های بزرگی مانند غبشهر و غمارگ در بازار سرمایه (بورس) است که می خوانید.

افزایش بیش از 50 درصدی روغن راضی کننده بود

gdsgd

محمود شه‌رضایی، مدیرعامل شرکت صنعتی بهشهر(غبشهر)- بزرگ ترین و قدیمی ترین شرکت تولید روغن نباتی در ایران- در گفت وگو با «با اقتصاد»، بر تفاهم دستگاه های دولتی مربوط و صنعت روغن نباتی بر سر افزایش 10 تا 20 درصدی روغن، تاکید و تصریح می کند: درخواست ما برای افزایش قیمت ها بیشتر بود اما سازمان حمایت بر اساس محاسبات خودش، این نرخ ها را تعیین و اعلام می کند و صنایع هم چاره ای جز پذیرش ندارند.

وی در پاسخ به این پرسش که محاسبات شما بر چه اساسی بوده که مورد موافقت سازمان حمایت قرار نگرفته است، می گوید: با احتساب افزایش نرخ حقوق و دستمزدها، چند برابر شدن هزینه های بسته بندی، در نظر گرفتن سود 12 درصدی برای کارخانجات و سود 7 درصدی برای بازار، در مجموع باید از 24 تا حدود 60 درصد بر نرخ روغن نباتی افزوده می شد تا صنایع از حاشیه سود مناسب برخوردار می شدند.

کاهش سود تولیدکنندگان برای حمایت از مصرف کنندگان

شه‌رضایی می افزاید: سازمان حمایت برای حمایت از مصرف کنندگان، سود صنایع و بازار را به نصف کاهش می دهد و در آخر تنها 10 درصد بر قیمت روغن های مایع و 20 درصد بر قیمت روغن های جامد اضافه کرد.

مدیرعامل غبشهر، پیامدهای حذف ارز 4200 تومانی در صنعت روغن نباتی را نگران کننده نمی داند و می گوید: بیش از 60 تا 70 درصد هزینه های تمام شده تولید روغن را واردات روغن خام تشکیل می دهد و اگر دولت ارز یارانه ای را از آن حذف کند، با توجه به اینکه روغن یکی از کالاهای اساسی و بدون جایگزین در سبد خانوار است، کاهش آنچنانی در مصرف نخواهیم داشت.

پیش بینی سال پرسود برای غبشهر

وی ارزیابی مناسبی از سال مالی جاری برای غبشهر ارایه و اظهار می کند: در سال گذشته افزایش نرخ نداشتیم اما امسال دولت به درخواست صنعت پاسخ مثبت داد و با افزایش نرخ روغن های نباتی و البته در صورت تامین بموقع ارز 4200 تومانی از سوی بانک مرکزی، سال مالی خوبی را پیش رو خواهیم داشت.

شه‌رضایی مشکل اصلی صنعت را تامین به موقع ارز از سوی بانک مرکزی می داند و می گوید: اگر بانک مرکزی ارز 4200 تومانی را برای صنعت تامین کند، مشکلی در واردات روغن حتی در تحریم ها نخواهیم داشت و مبادلات مالی هم مانعی بر سر راه تولید محسوب نمی شود!

چاره ای جز پذیرش افزایش 10 و 20 درصدی نرخ ها نداشتیم

2019-05-19+08_36_30-Cortana

در همین حال، دکتر حسین نیکخواه ابیانه، مدیرعامل شرکت مارگارین(غمارگ)، در گفت وگو با «با اقتصاد»، افزایش 10 درصدی قیمت روغن مایع را نسبتا خوب وافزایش 20 درصدی نرخ روغن جامد را بسیار کم و با حاشیه سود اندک همراه با ریسک بالا ارزیابی می کند.

وی با انتقاد از سازمان حمایت در قیمت گذاری روغن نباتی، تصریح می کند: این نرخ ها به ویژه در احجام روغن جامد ( حلب ها 4.5 و 16 کیلوگرمی)، مشکل بازار را حل نمی کند و افزایش 20 درصدی با توجه به هزینه های تمام شده تولید این محصول، اصلا منطقی نیست.

به گفته مدیرعامل غمارگ، صنایع روغن نباتی هم زیر فشار سازمان حمایت، با این نرخ ها موافقت کرده است.

نرخ گذاری سازمان حمایت بر اساس کدام محاسبات کارشناسی؟

وی می افزاید: ریسک بالای ارزی، افزایش هزینه ها مانند دستمزدها (40 درصد)، دموراژها، مبادلات مالی خارجی و فریت کالا به ایران، نوسان نرخ ارز، مشکلات در ترخیص پول از بانک های خارجی(16 درصد افزایش) و موارد دیگر، قیمت تمام شده تولید را گران کرده است.

نیکخواه تصریح می کند: این قیمت ها از منطق اقتصاد پیروی نمی کند، حالا آقایان در وزارت صنعت و سازمان حمایت با چه محاسباتی به این رقم (10 و 20 درصد) رسیده اند و این محاسبات را بر چه اساسی انجام داده اند، ما نمی دانیم. به هر حال ما مجبور هستیم که با نرخ گذاری دستوری دولت موافقت کنیم حتی با احتساب زیان در تولید روغن جامد!

برای تامین مواد اولیه روغن، حاضر به همکاری با  GTC هستیم

مدیرعامل غمارگ برخلاف همتای خود در غبشهر، مبادلات مالی برای واردات نهاده های تولید (روغن خام و دانه) را یکی از مشکلات اصلی صنعت می داند و می گوید: امیدواریم دولت نگاه ویژه و جدی به تامین کالاهای اساسی داشته باشد و رفتار منطقی بر واردات این محصولات حاکم کند، حتی اگر شرکت بازرگانی دولتی(GTC ) را مامور به واردات کند ما حاضر به همکاری هستیم.

سود سالانه نیم درصدی غمارگ، شبیه شوخی است!

نیکخواه افزایش 80 درصدی قیمت سهام غمارگ در بورس را هیجانی ارزیابی می‌کند و درباره سود 6.5 میلیاردی این شرکت در سال مالی 97 می گوید: برای کارخانه ای با 100 تا 120 میلیارد تومان فروش سالانه، 6.5 میلیارد تومان سود( نیم درصد) یک شوخی است و هیچ تناسبی با بازار و علم اقتصاد ندارد.

نرخ گذاری سازمان حمایت، ضمانتی برای سود صنایع نمی دهد

WhatsApp Image 2019-06-10 at 14.40.30

در همین راستا، ابوالحسن خلیلی، رییس هیات مدیره کشت و صنعت شمال(غنچه)، می گوید: صنعت، از 2 ماه پیش درخواست افزایش قیمت روغن نباتی را به وزارت صنعت داده و مدارک و مستندات محاسبات کارشناسی آن را نیز ارسال کرده بود.

وی می افزاید: بر اساس این محاسبات، از آنجایی که هزینه های بسته بندی شامل pet و حلب و مواد افزودنی افزایش یافته است و شامل ارز 4200 تومانی نمی شود، هزینه های تمام شده تولید را گران می کند. به همین دلیل افزایش نرخ روغن نباتی باید انجام می شد.

به گفته خلیلی، دولت باید پیش از ماه رمضان این افزایش نرخ را اعلام می کرد اما بنا به شرایط اقتصادی و همچنین مناسبتی، به بعد از ماه رمضان موکول کرد.

رییس هیات مدیره کشت و صنعت شمال نیز با انتقاد از سیاست سازمان حمایت، تصریح می کند: سازمان حمایت تنها به قیمت تمام شده کالا(روغن) بسنده می کند و متضمن سود و زیان صنایع نمی شود.

 

گزارشگر: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها