کد خبر 52843

در بازار امروز

شاخص کل بورس اوراق بهادار امروز یکشنبه 19 خرداد 98 با یک جهش دیگر از سقفی که پیش از این ساخته بود عبور کرد و در مرز رسیدن به 230 هزار واحد متوقف شد.

 

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شاخص کل بورس اوراق بهادار امروز با یک رشد قابل‌توجه 2920 واحدی بر روی رقم 229 هزار و 808 واحد متوقف شد. در فرابورس نیز شاخص 31 واحد رشد و رسیدن به رقم 2927 واحد را به نام خود ثبت کرد.

"فولاد"، "وبملت"، "رمپنا"، "کچاد"، "حکشتی" و "خودرو" بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص کل را داشتند و "بفجر" با تاثیرگذاری منفی در میان تاثیرگذاران شاخص ظاهر شده بود.

با احتساب رشد امروز در بازرا سرمایه، بازدهی شاخص کل از ابتدای سال جاری از  28 درصد فراتر رفت و در میان بازارهای موازی پیشتاز است.

صف‌های خرید در صنایع مختلف

امروز صنایع مختلف در بازار شاهد افزایش تقاضا برای خرید بودند. افزایش نرخ‌هایی که یکی پس از دیگری سر می‌رسند اولین محرک این روزها در گروه‌های کوچک است.

دبیر انجمن صنفی صنعت سیمان از اعلام افزایش نرخ‌ها در سیمان طی روزهای آتی خبر داد به دنبال این خبر گروه سیمان امروز هم با بهانه افزایش نرخ صف خرید در اکثر نمادها تشکیل داد.

در گروه موادغذایی اعلام افزایش نرخ در روغنی‌ها طی روز گذشته توسط غبشهر منتشر شد، علاوه بر این از گوشه و کنار سخنانی پیرو افزایش نرخ در لبنیات شنیده می‌شود، این دو عامل هم بهانه امروز افزایش دسته جمعی قیمت در گروه موادغذایی شد.

افزایش قیمت در محصولات شوینده امروز رسما توسط پاکسان اعلام شد و به دنبال اعلام این خبر نمادهای وابسته در غیاب و توقف "شپاکسا" به علت افشای اطلاعات با اهمیت با استقبال خوبی رو به رو شدند.

در میان تمامی گروه‌ها و نمادهایی که با استقبال برای خرید مواجه شده بودند، بیشترین ارزش صف خرید در گروه خودرو رقم خورد.

شرکت‌های بزرگ هنوز صورت مالی نداده‌اند

شرکت‌هایی بزرگ بورس هم‌چون "فولاد" و "فملی" هنوز صورت‌های مالی مربوط به سال 97 را منتشر نکرده‌اند و با توجه به اوضاع نوسانی و نامساعدی که در بازار جهانی وجود دارد انتظار می‌رود انتشار صورت ‌های مالی بتواند سکو پرتابی برای بهبود وضعیت سهام آن‌ها باشد تا از بازار جا نمانند. هرچند امروز در کنار گروه‌های کوچک تقاضا برای خرید غول‌های بازار هم تقویت شد اما با این حال نیاز به یک محرک قدرتمند برای بهتر شدن وضعیت در آن‌ها حس می‌شود.

علاوه بر شرکت‌های بزرگ، بانک‌ها هم دیگر گروهی هستند که فعالان بازار در انتظار انتشار صورت‌مالی آن‌ها هستند.

دو اتفاق عجیب در بازار

نماد معاملاتی شرکت تولید ژلاتین کپسول ایران (دکپسول) امروز پس از برگزاری مجمع عمومی عادی بازگشایی شد؛ در این بازگشایی نماد این شرکت افزایش قیمت بیش از 135 درصدی را پشت سر گذاشت و سپس متوقف شد، تا پایان معاملات خبری از بازگشایی آن نبود و برخی در بازار منتظر بودند تا باطل شدن معاملات آن اعلام شود که تا زمان تنظیم این گزارش خبری بر این اساس منتشر نشد.

در مقابل نماد "همراه" نیز امروز پس برگزاری مجمع باز شد و با افزایش 50 درصدی رو به رو گردید، بازگشایی "همراه" شاخص را با یک جهش چشمگیر مواجه کرد و شاخص تا 232 هزار واحد پیش رفت، اما در نهایت معاملات "همراه" باطل اعلام شد و شاخص به وضعیت قبل بازگشت.

سقوط دلار در روز پرشتاب بورس  

در معاملات امروز بازار ارز، دلار از کانال 13 هزار تومانی خارج شد و با کاهش ادامه دار خود به حدود 12,900 تومان رسید.

 

 

ارسال نظر

تازه ها