کد خبر 52746

در اولین روز کاری بازار سرمایه

امروز شنبه 18 خرداد 98 شاخص کل بورس اوراق بهادار با 95 واحد کاهش و ایستادن بر روی رقم 226,888 واحد به کار خود پایان داد؛ شاخص کل فرابورس هم حدود 14 واحد کاهش یافت و بر روی رقم 2,896 واحد متوقف شد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، بورس اوراق بهادار کار خود را پس از تعطیلات در شیب منفی آغاز کرد. در ابتدای ساعت معاملات شاهد کاهش 700 واحدی شاخص کل بودیم اما رفته رفته با افزایش تقاضا تاثیر عرضه‌ها کمرنگ‌تر شد و در پایان شاخص کل بورس اوراق بهادار با افت 95 واحدی و رسیدن به رقم 226 هزار و 888 واحد به کار خود پایان داد.

رشد شاخص هم‌وزن بی توجه به شاخص کل

 گروه پتروشیمی تحت تاثیر جو منفی که تحریم‌های امریکا بر روی هلدینگ خلیج فارس اعمال کرد امروز معاملات منفی را دنبال کردند. "فارس" و "پارس" دو نماد اول در تاثیرگذار منفی بر شاخص کل بودند. اما در میان پتروشیمی‌ها، "شیراز"، "شپدیس" و "خراسان" که اوره‌ساز هستند متاثیر از ثبات نرخ اوره جهانی امروز معاملات مثبت را در پیش گرفته بودند.

امروز "غبشهر" خبر دریافت مجوز افزایش 10 درصدی روغن خام و 20 درصدی روغن نیمه جامد را اعلام کرد، این خبر در کنار عوامل بنیادی که پیش از این برای غذایی‌ها وجود داشت سبب شد تا این گروه یکپارچه سبز باشند و افزایش تقاضا برای خرید سهام در این گروه به تشکیل صف‌های خرید در بیشتر نمادها بیانجامد.

گروه‌های سیمان و انبوه‌سازی نیز امروز با افزایش تقاضا رو به رو بودند و معاملات مثبت در آن‌ها جریان داشت. نمادهای "کرمان" و "ستران" در این دو گروه مدت‌ها است که صف خرید خود ار حفظ کرده‌اند و امروز هم به این روند ادامه دادند.

دارویی‌ها به استثنای "دزهراوی" و "دعبید" همگی در مدار مثبت قرار داشتند و معاملات آن‌ها افزایش قیمت در سهام این گروه را به همراه داشت.

تمامی مواردی که بیان شد سبب گردید تا شاخص کل هم‌وزن با افزایش 841 واحدی رو به رو باشد و بر خلاف شاخص کل چراغ سبز خود را روشن نگه دارد.

استقبال از نمادهای قطعه‌ساز در گروه خودرو

هر چند در دقایق پایانی شاهد رنج کشی منفی به مثبت در نماد "خساپا" بودیم اما در گروه خودرو از ابتدای معاملات امروز قطعه‌ساز مورد توجه ویژه بودند و در مدت زمانی که عرضه به تقاضا پیشی گرفته بود هم نمادهای قطعه‌سازان با استقبال برای خرید رو به رو بودند.

توجه به سهام گروه خودرو در شرایطی ایجاد شده که سهام گروه‌های کالا محور متاثر از بازار جهانی و نوسانات روی داده در آن هستند.

 

ارسال نظر

تازه ها