کد خبر 52703

مدیرعامل شرکت بورس انرژی ایران:

طی هفته گذشته برای ششمین بار میعانات گازی پارس جنوبی برای فروش راهی رینگ بین‌المللی بورس انرژی شد اما این بار هم تجربه موفقیت آمیزی حاصل نشد و میعانات گازی بدون خریدار از تابلو معاملات کنار رفت.

دوشنبه 13 خردادماه 98،  دو میلیون بشکه میعانات گازی توسط  پارس جنوبی با قیمت هر بشکه 67 دلار و 14 سنت در رینگ بین‌الملل بورس انرژی برای ششمین بار عرضه شد اما در نهایت تقاضایی برای خرید آن ثبت نشد. 

با توجه به عرضه ناموفق نفت در بورس انرژی ایران که پس از دور جدید تحریم های غرب انجام شد، حالا وزارت نفت با عرضه میعانات گازی در بورس انرژی موافقت کرده است و به گفته دکتر علی حسینی، مدیرعامل شرکت بورس انرژی ایران، «این یک موفقیت محسوب می شود.» حسینی هرچند به عرضه میعانات گازی در بورس انرژی بیشتر از نفت امیدوار است اما می گوید:« هیچ تضمینی برای موفقیت آن وجود ندارد، همان گونه که سایر بورس های بزرگ جهان نیز ضمانتی برای عرضه موفقیت آمیز نمی دهند.» گفت و گوی پایگاه خبری و تحلیلی «با اقتصاد» را با دکتر علی حسینی، مدیرعامل شرکت بورس انرژی ایران می خوانید.

تجربه ناموفق عرضه نفت در بورس انرژی ایران طی یک سال گذشته، برخی از کارشناسان و تحلیلگران بازار سرمایه را نسبت به عرضه میعانات گازی در بورس، ناامید کرده است. چه ضمانتی برای دچار نشدن عرضه میعانات گازی به سرنوشت عرضه نفت در بورس وجود دارد؟

عرضه کنندگان میعانات گازی مانند سایر عرضه کنندگان در بورس، با رعایت تمامی قوانین و ضوابط مربوط در بورس کالا و با اطلاع رسانی کامل، کالای خود را در رینگ بین الملل عرضه می کنند و هیچ ضمانتی برای موفقیت آن وجود ندارد. چنانچه در بورس های بزرگ دنیا نیز ضمانتی برای عرضه موفق یک کالا یا یک سهم وجود ندارد و اگر خریداران شرایط را بپذیرند، معاملات انجام می شود. با این وجود؛ تمامی تلاش مان را می کنیم که این معاملات موفقیت آمیز باشد.

همین که می فرمایید تمام تلاش تان را می کنید، یعنی برنامه یا استراتژی مدونی برای این معاملات دارید؟

بله. برنامه و استراتژی ما برای عرضه میعانات گازی در بورس انرژی، این است که اگر خریداران احتمالی این کالا، نظراتی را داشته باشند، به عرضه کنندگان انتقال دهیم و معاملات در یک فضای همکاری دوسویه انجام شود.

همان گونه که مستحضر هستید، در دور جدید تحریم های غرب، میعانات گازی هم به لیست تحریم کنندگان افزوده شد. صادرات پس از معامله در بورس چگونه خواهد بود؟ آیا موانع برطرف شده است؟

صادرات میعانات گازی هم مانند نفت با مانع تحریم ها روبروست اما در این شرایط نیز، صادرات متوقف نشده است و مانند نفت، با راهکارهای دیگری همچنان پیگیری می شود. در وضعیت عادی هم مشکلاتی در تجارت بین المللی وجود دارد چه برسد به شرایط کنونی که دشواری های خاص خود را دارد. به هر حال صادرات میعانات گازی انجام می شود.

بنابراین شما به عرضه میعانات گازی در بورس انرژی خوشبین هستید؟

بله خوشبین هستم. همین که پس از سال ها توانستیم وزارت نفت را راضی به پذیرش عرضه میعانات گازی در بورس انرژی بکنیم، یک موفقیت محسوب می شود. ما به آینده امیدواریم.

 

گفت و گو: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها