کد خبر 52367

نظر یک کارشناس بازار سرمایه درخصوص بازار پایه

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان ویژگی‌های منفی که در حال حاضر در بازار پایه جریان داشت، تغییرات اعمالی بر روی این بازار را مناسب دانست و از آن حمایت کرد.

 

محمد خبری‌زاد در گفت و گو با خبرنگار "با اقتصاد" گفت: بازارپایه به بازنگری در قوانین احتیاج داشت، قیمت‌هایی که در این بازار بود، نوسان‌های نامعقولی داشت، این شرکت‎ها اطلاعات شفافی در کدال نداشتند و با شایعه و سفته‎بازی و خارج از اخلاق حرفه‎ای قیمت‌های بالایی را ثبت می‎کردند.

 

تغییراتی در دست اجرا هستند، باعث می‌شوند که سهم‎ها و سفارش‌‎ها مشخص نشده و بسیاری از افراد که قصد دارند وارد بازار شوند با بررسی وضعیت شرکت‎ها تصمیم درست‌تری بگیرند.

تنها نگرانی که درخصوص این بازار وجود داشت، این بود که پیش از اجرایی شدن اطلاع‌رسانی‌های دقیقی به سهامداران نشود و به یکباره شوکی به بازار و سهامدار خرد وارد شود و آنها متضرر کند؛ چرا که بیشتر بازیگران بازارپایه سهامداران خرد یا سهامداران حقوقی همان شرکت‎ها هستند.

اینکه کارگزان بدانند قرار است چه اتفاقی بیفتد و سهامداران را از این تغییرات آگاه کنند، اتفاقی است که در طولانی مدت به افراد کمک می‌کند. بارها در کارگزاری‎ها مشاهده شده است که به دلیل بی‎اطلاعی از سهم، ضررهای بسیاری در این بازار دیده‌اند. اما برخی با رانت‎های اطلاعاتی که داشتند سود بردند.

سفته‎بازی جزیی از ذات هر بازار است، معتقدم در بازاری که شفافیت اطلاعات وجود دارد، سفته‎بازی می‎تواند به روند بازار کمک کند اما در این بازار سفته‎بازی از جنبه منفی جریان داشت. به طوری‌که اگر به سهم‎هایی که مورد توجه بازار هستند نگاه کنید متوجه می‎شوید که از بخش منفی سفته‎بازی استفاده می‎کنند نه آن بخشی که باعث شناوری سهم شده و سرمایه‎ای وارد شرکت می‎کند.

 

ارسال نظر

تازه ها