کد خبر 51865

سازمان خصوصی سازی خبر داد؛

مشاور رییس سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به برگزاری جلسه هیات واگذاری، از عرضه سهام دولت در ۶ شرکت پالایشی و یک شرکت پتروشیمی به صورت بلوکی و نقد در بورس خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، جعفر سبحانی، مشاور رییس سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه در این جلسه که قیمت‌گذاری سهم دولت در ۱۸ شرکت که همه بورسی هستند آغاز شده است و قرار است دولت سهم باقی مانده خود  در این شرکت‌ها را واگذار کند.

وی افزود: از این ۱۸ شرکت، سه شرکت مربوط به گروه یک هستند که دولت موظف است تمامی سهام خود را در این شرکت‌ها واگذار کند و سهمی در آنها نداشته باشد.

سبحانی، تاکید کرد: ۱۵ شرکت باقی مانده که شامل شرکت‌های پالایشی و پتروشیمی  نیز می‌شوند که در گروه 2جادارند و دولت با وجود آنکه می‌توانست سهم ۲۰ درصدی خود را در این شرکت‌ها حفظ کند اما برای افزایش سهم بخش خصوصی و کاهش تصدی گری دولتی، تصمیم به واگذاری سهم خود گرفته است.

وی با اشاره به سهم دولت در ۶ شرکت پالایشگاهی شامل پالایش نفت لاوان، تهران، تبریز، بندر عباس، شیراز و اصفهان و هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، گفت: سهم دولت در ۵ شرکت پالایشی اول ۲۰ درصد و در پالایش نفت اصفهان ۹.۹ درصد است. همچنین دولت ۱۹ درصد از سهام هلدینگ خلیج فارس را در اختیار دارد که در این مرحله واگذار خواهد شد.

به گفته سبحانی، بر اساس تصیمم هیات واگذاری، قرار است سهام دولتی در این ۱۸ شرکت به صورت بلوکی و نقدی واگذار شود و برای آنکه بازار سرمایه کشش لازم را داشته باشد و بازار متلاطم نشود، واگذاری‌ها تدریجی خواهد بود.

 وی ادامه داد: درحال حاضر، نزدیک به ۱۰ شرکت از ۱۸ شرکت مورد نظر آماده واگذاری است و در آینده‌ای نزدیک، عرضه سهام دولتی در بورس آغاز خواهد شد.

مشاور رییس سازمان خصوصی سازی با اشاره به اینکه قیمت‌گذاری شرکت‌های بورسی بسیار آسان است، افزود: قیمت سهم مورد نظر بر روی تابلو بورس در آخرین روز پیش از واگذاری می‌تواند معیار قیمت‌گذاری عرضه باشد.

سبحانی به ارزش سهام دولت در این ۱۸ شرکت اشاره کرد و گفت: تصمیم فعلی هیات واگذاری، عرضه سهام به صوت بلوکی و نقدی است اما اگر پس از عرضه، خریداری وجود نداشت، ممکن است طریقه عرضه تغییر کند.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

تازه ها