کد خبر 50789

شاخص متعادل متمایل به منفی

شاخص کل بورس اوراق بهادار در روز جاری با افزایش اندک 103 واحدی متاثر از معاملات مثبت "پارس"، "همراه" و "شبریز" رو به رو شد.

 

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، در روز جاری بازار در دو راهی افزایش و کاهش مانده بود و متاثر از معاملات مثبت و منفی که انجام می‌گرفت با نوسانات مثبت و منفی رو به رو می‌شد.

در پایان مقاومت شاخص در برابر روند کاهشی جواب داد و امروز را با افزایش 103 واحدی و توقف بر روی رقم 212 هزار و 851 واحد به پایان برد.

شاخص هم‌وزن حرکت در مسیر صعودی را بدون وقفه پیش گرفت و با 400 واحد افزایش بر روی رقم 47 هزار و 148 واحد به کار خود پایان داد.

در فرابورس شاخص کل توانست 20 واحد افزایش یابد و بر روی 2633 متوقف شود. "ذوب"، "دماوند"، "مارون"، "کگهر"، "شرانل"، "شپاس" و "کرمان" سهم‌هایی بودند که سبب افزایش رقم شاخص کل فرابورس شدند.

ارزش کل معاملات بورس و فرابورس در روز جاری 1729 میلیارد تومان بود. 

پیش‌بینی‌ها درست نبود

روز گذشته به دنبال انتشار خبری مبنی بر اینکه در جلسه شورای عالی اقتصاد به ریاست حسن روحانی با معافیت مالیاتی از محل تجدید ارزیابی دارایی موافقت شده است، گمانه‌زنی‌ها برای بازار امروز به سمت صعودی رفت. اما اتفاقی که در روز جاری به وقوع پیوست بسیار متفاوت با چیزی بود که انتظار آن را داشتیم. در گروه خودرو که بیش از سایرین به تصویب این قانون نیاز دارند موجی از عرضه شکل گرفته بود و شاهد افت قیمتی در نمادهای "خودرو" و "خساپا" بودیم. در مقابل تقاضا برای خرید قطعه‌سازان بهتر از خودروسازان بود.

پالایشی‌ها چراغ سبز گروه‌های بزرگ

پالایش نفت تهران به عنوان اولین پالایشگاه صورت‌مالی سال 97 خود را منتشر کرد که در شاهد عملکرد مثبت و قابل توجه "شتران" بودیم. در سال گذشته سود خالص برای هر سهم با افزایش 142 درصدی حدود 134 تومان گزارش شده که این آیتم به عنوان یکی از مهم‌ترین گزینه‌های تصمیم‌گیری خرید و فروش سهم برای سهامداران سیگنال مثبت را صادر کرد.

در کنار موضوع بیان شده روانکارهای این گروه که از چند روز گذشته تحت تاثیر افزایش نرخ با تقاضای قابل توجه همراه هستند امروز هم به این مسیر ادامه دادند. در نتیجه گروه فرآورده‌های نفتی توانست چراغ سبز بازار در میان گروه‌های بزرگ باشد.

سهم‌های کوچکی که خودنمایی می‌کنند

همان‌طور که در ابتدا بیان کردیم امروز شاهد رشد شاخص هم‌وزن بودیم؛ بارها بیان کرده‌ایم که افزایش شاخص هم‌وزن به معنی رشد قیمتی سهامی است که تاثیر کمتری بر روی شاخص کل ایفا می‌کنند اما معاملاتشان طی یک روز کاری مثبت است. امروز نیز شاهد چنین رویدادی بودیم. نمادهای گروه انبوه‌سازی، دارو، بیمه و تک سهم‌هایی مثل "حفاری" و "فاراک" توانستند تا سقف حد مجاز روزانه افزایش یابند و برخی از آن‌ها تشکیل صف خرید دادند.

ارسال نظر

تازه ها