کد خبر 50412

آنچه در بازار امروز گذشت

در معاملات امروز بورس شاهد افزایش رقم شاخص هم‌وزن در کنار افت شاخص کل بودیم. این موضوع نشان‌دهنده آن است که با توجه به ریسک‌هایی که هم‌اکنون در بازار وجود دارد سهام شرکت‌های کوچک برای خرید قابل اطمینان‌تر هستند.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، آخرین روز معاملاتی هفته با کاهش 728 واحدی شاخص کل و رسیدن به رقم 211 هزار و 17 به کار خود پایان داد.

شاخص کل هم‌وزن متاثیر از معاملات مثبتی که در گروه‌های انبوه‌سازی، دارو، ماشین‌آلات و تک سهم‌های دیگر جریان داشت توانست 506 واحد افزایش یابد و بر روی 45 هزار و 737 واحد متوقف شود.

شاخص کل فرابورس ایران نیز در روز جاری 4 واحد کاهش یافت و به رقم 2583 واحد رسید.

بازگشایی روانکارها پس از انتشار مجوز افزایش قیمت‌ها  

سه نماد "شبهرن"، "شسپا" و "شنفت" بعد از شفاف‌سازی در رابطه با تغییر نرخ فروش محصولات و هم‌چنین نرخ خوراک مصرفی امروز به چرخه معاملات بازگشتند و حمایت از شاخص‌کل را به دنبال داشتند.

"شسپا" با رشد 17.41درصدی نسبت به قیمت پایانی قبلی بازگشایی شد و نمادهای "شبهرن" و "شنفت" نیز هر کدام به ترتیب رشدهای 20 و 30 درصدی را به هنگام بازگشایی تجربه کردند.

نماد شرکت‌های روانکار در آخرین روزهای فروردین به دلیل ابهاماتی که بر سر افزایش نرخ داشتند متوقف شدند و در روزهای اخیر با توجه به افشای اطلاعات مبنی بر افزایش 60 تا 70 درصدی قیمت محصولات، امروز بازگشایی شدند.

بازگشایی روانکارها توانست کمی از افت شاخص را جبران کند و فشار عرضه‌هایی که بر روی شاخص وارد شده بود را بی نتیجه کند.

بازدهی بیش از ۱۸ درصدی بورس در سال جاری

در ابتدای سال ۱۳۹۸ شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در تراز ۱۷۸ هزار و ۶۵۹ واحدی قرار گرفت و تا امروز بیش از ۳۲ هزار واحد رشد کرده و از ۲۱۰ هزار واحد گذشته که در نتیجه بازدهی بیش از ۱۸ درصدی را به سرمایه‌گذاران داده است.

شاخص بازار اول در ابتدای سال در نیمه کانال ۱۳۳ هزار واحدی قرار داشت و میزان تغییر آن از ابتدای سال بیش از ۲۵ هزار واحد بود. در نتیجه این شاخص نیز بیش از ۱۹ درصد رشد کرده است. همچنین شاخص بازار دوم بیش از ۵۷ هزار واحد معادل ۱۶ درصد رشد کرده است.

این آمار در حالی است که در ابتدای سال ۱۳۹۷ شاخص کل بازده نقدی و قیمتی در تراز ۹۵ هزار و ۸۱۹ واحدی قرار داشت اما بعد از ۱.۵ ماه از سپری شدن سال ۱۳۹۷ این شاخص بیش از ۲۰۰۰ واحد افت کرد؛ البته این افت پایدار نماند و با شروع ماه سوم سال، تاریخ‌سازی‌ها و رکوردشکنی‌ها آغاز شد.

با توجه به این آمارها روند حرکتی نماگر اصلی بازار در سال جاری نسبت به سال قبل کاملاً متفاوت بوده است؛ به طوری که این شاخص در ۱.۵ ماه ابتدایی امسال بیش از ۳۲ هزار واحد رشد کرده اما در مدت مشابه سال گذشته این شاخص با افت ۲۰۰۰ واحدی مواجه بوده است.

در این میان فضای کلی معاملات از نظر حرکت سرمایه‌گذاران به سمت عرضه یا تقاضا در بازار را می‌توان در ۱۴ ماه جاری به هم نزدیک دانست، چراکه در این ماه‌ها شرایط بازار نسبتاً هیجانی و کم ارتباط با میزان تولید و فروش شرکت‌ها بود و تصمیمات سرمایه‌گذاران از بازارهای غیر مولدی همچون بازار ارزهای خارجی تأثیر می‌پذیرفت.

اگر بخواهیم به ارزش معاملات نیز از ابتدای امسال تاکنون نگاهی داشته باشیم باید گفت این عدد از ابتدای سال جاری بیش از ۳۵۲ هزار میلیارد ریال بوده و حجم معاملات به ۱۴۰ هزار و ۲۹۴ رسیده است.

تعداد معاملات انجام شده نیز به حدود ۹ میلیون نوبت رسیده است که این آمارها نسبت به ماه‌های انتهایی سال گذشته رشد نسبتاً بالایی را نشان می‌دهد.

 

 

ارسال نظر

تازه ها