کد خبر 50175

روی خوش بازار

بازار امروز پس از روزهای ریزشی قابل توجه امروز روی خوش خود را نشان داد و شاهد بودیم که شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش بیش از 3 هزار واحدی تحت تاثیر معاملات مثبت در تمامی گروه‌ها به جز سیمان مثبت شد.

 

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، با ریزش‌های شدیدی که بورس طی روزهای گذشته تجربه کرد به نظر می‌رسد فعالان بازار سرمایه با تصور بدترین شرایطی که ممکن است به وجود آید هرگونه اتفاق بد احتمالی را پیشخور کرده‌اند.

شاخص کل بورس اوراق بهادار امروز با افزایش 3683 واحدی به روی رقم 207 هزار و 752 ایستاد و به کار خود پایان داد. شاخص هم‌وزن نیز رشد 845 واحدی و رسیدن به 43 هزار و 883 را تجربه کرد.

"فولاد"، "فملی"، "شپنا"، "شتران"، "فارس"، "شبندر" و "فخوز" تاثیرگذارترین نمادها بر افزایش رقم شاخص امروز بودند.

در فرابورس شاخص کل 45 واحد افزایش یافت و به 2539 رسید.

"زاگرس"، "مارون"، "میدکو"، "کگهر"، "ذوب"، "شراز" و "شاوان" نیز تاثیرگذارترین نمادها بر شاخص فرابورس بودند.

مجموع ارزش معاملات در بازار امروز به 1656 میلیارد تومان رسید.

تکنیکالیست‌ها اشتباه کردند؟

روز گذشته همزمان با رسیدن شاخص به رقم 204 هزار واحد موجی از تحلیل‌گران تکنیکالیست بازار بر سر یک موضوع اتفاق نظر داشتند و چارت‌هایی که منتشر شد همگی گویای این امر بود. آن‌ها معتقد بودند با وضعیت ریزشی که شاخص در پیش گرفته است دور از ذهن نیست که از کانال 200 هزار واحد هم پایین‌تر آید و پس از آن برای رسیدن به 196 تا 197 هزار واحد گام بردارد. اما رشد بازار امروز بر خلاف آن‌چه که بیان شده بود سبب تزریق امیدواری به جامعه بورسی شد.

با وجود آنکه امروز قسمتی از تحلیل تکنیکالیست‌ها را نقض کرد اما باز هم آینده بازار به مسائل مختلفی که عمدتا سیاسی هستند گره خورده است و نمی‌توان گفت تحلیل‌های تکنیکال و بنیادی کدام یک درست می‌گویند.

سیمانی‌ها تنها چراغ قرمز بازار امروز  

امروز تمامی سهم‌های بازار در مدار مثبت معامله شدند و شاهد تشکیل صف‌های پر حجمی در گروه‌های بزرگ و کوچک بودیم.

گروه‌ خودرو نیز با وجود آنکه تا یک ساعت پایانی در مدار منفی معامله می‌شد به طور ناگهانی تغییر مسیر داد و بخش قابل توجهی از عر‌ضه‌های آن به تقاضا تبدیل شد. در سهم‌هایی هم‌چون "خزامیا" افزایش خریدار و نبود فروشنده به تشکیل صف خرید منتهی گردید.

اما سیمان تنها گروهی بود که از موضع منفی خود کوتاه نیامد و تا پایان بازار صف‌های فروش شکل گرفته در نمادهایی مثل "سترانگ به قوت خود باقی ماند. در روزهای ابتدایی سال 98 سیمانی‌ها یکی از پربازده‌ترین گروه‌های بازار سرمایه بودند؛ به نظر می‌رسد با همان شیب تند و سرعتی که بالا رفته‌اند قصد عقب‌گرد و اصلاح داشته باشند، اصلاحی که موج مثبت سراسری بازار هم بر روی آن بی تاثیر است.  

 

ارسال نظر

تازه ها