کد خبر 50073

فاز ریزشی ادامه دار بورس

در بازار امروز شاهد ادامه ریزش‌ها بودیم به طوری که شاخص‌کل بورس اوراق بهادار با افت بیش از 5 هزار واحدی رو به رو شد.

 

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، این روزها اخبار سیاسی ایران و جهان حرف اول تاثیرگذاری بر بازار سرمایه را می‌زنند؛ پس از رفت و برگشت‌هایی که روز گذشته با آن رو به رو بودیم راه امروز بورس در شیب منفی دنبال شد.

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افت قابل توجه 5087 واحدی بر روی رقم 204 هزار و 67 واحد به کار خود پایان داد. در حالی که روز گذشته سهام کوچک بازار به خوبی توانسته بودند خلاف جهت شاخص حرکت کنند و عملکرد مثبتی را به نام خود ثبت کنند، امروز هم‌رنگ جماعت شدند و شاخص ‌هم‌وزن 890 واحد کاهش یافت.

صنایع و سهام تاثیرگذار امروز

بانکی‌‌ها، فلزات اساسی و خودرو سه گروه اولی بودند که بیشترین حجم و ارزش معاملات را به نام خود ثبت کردند. در گروه خودرو اکثریت سهم‌های این گروه با افزایش عرضه صف‌های فروش قابل توجهی را تشکیل دادند و "خدیزل" تنها نماد مثبت گروه بود که با استقبال سهامداران معامله شد.

"فولاد"، "شبندر"، "فارس"، "رمپنا"، "وبملت"، "فخوز" و "شتران" بیشترین تاثیر را در کاهش رقم شاخص ایفا کردند.

"ونوین"، "غسالم"، "دعبید"، "فجر"، "دزهراوی"، "ونفت" و "حتاید" سهم‌هایی بودند که با معاملات مثبت سعی بر این داشتند که از ریزش شاخص جلوگیری کنند اما موفق نشدند.

واگذاری سهم دولت در شرکت های بزرگ بورسی محرک رشد بورس می‌شود؟

خبرهای امروز حاکی از آن بود که قرار است فردا صبح در جلسه اصلی کمیسیون اقتصاد هیئت دولت درخصوص خروج کامل دولت از شرکت‌های بورسی و واگذاری تصدی‌گری تصمیم‌گیری شود. آن‌گونه که پیداست گویا این امر با موافقت وزارت اقتصاد هم همراه بوده است.

کشتیرانی جمهوری اسلامی، فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، هلدینگ خلیج فارس، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت تبریز، پالایش نفت لاوان، پالایش نفت تهران، پالایش نفت شیراز، پالایش نفت بندرعباس،بانک صادرات، بانک ملت، بانک تجارت، مخابرات ایران، ایران خودرو و سایپا از جمله شرکت‌هایی هستند که دولت سهم بسزایی در آن‌ها دارد.

اولین تاثیر مثبت این واگذاری‌ها این است که قیمت های فروش بلوکی سهام می‌تواند قیمت برخی از سهم‌ها را به سمت واقعی شدن پیش ببرد و شاهد بهبود وضعیت در بازار باشیم.

ارسال نظر

تازه ها