کد خبر 49711

بازار برگشت

بورس امروز پس از دو ریزش سنگین 7 و 8 هزار واحدی امروز به روند مثبت بازگشت و سهامداران تابلوی سبز را دوباره دیدند.

 

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، در بازار امروز شاهد تغییر روند معاملات نسبت به دو روز گذشته بودیم، امروز خبری از صف‌های فروش پر حجمی که در دو روز گذشته تشکیل شده بود، نبود و معاملات در روند مثبت آغاز شد.

شاخص کل بورس اوراق بهادار در روز جاری با 3146 واحد افزایش به روی رقم 211 هزار و 343 واحد متوقف شد. شاخص کل فرابورس ایران نیز رشد 35 واحدی و رسیدن به رقم 2605 واحد را تجربه نمود.

"فولاد" شاخص‌ساز اول بازار امروز

در معاملات روز گذشته محصولات فولاد مبارکه اصفهان در بورس کالا شاهد تغییرات قابل توجهی در قیمت و حجم محصولات بودیم. به عنوان مثال حجم معامله ورق گرم B به 170,170 تن در قیمت 5 میلیون و 695 هزار تومان رسید و ورق گرم C هم 30,580 تن در قیمت هر تن 5 میلیون و 225 هزار تومان معامله شد، این در حالی بود که برای هر دو محصول تقاضاهای بیش از عرضه بر روی تابلو رفته بود! این عوامل سبب شد تا قیمت "فولاد" در بورس اوراق بهادار امروز به 433 تومان برسد وتا حدودی کاهش قیمت‌ها در دو روز گذشته را جبران کند.

صف فروش خودرویی‌ها جمع شد

گروه خودرو بیشترین حجم و ارزش معاملات در روز جاری را داشتند. صف‌های قابل توجه  فروش در نمادهای گروه خودرویی از جمله عوامل چشمگیر در بازار امروز بود که تا پایان ساعت معاملات ادامه پیدا نکرد. امروز شاهد آن بودیم که حجم معاملات در "خساپا" به 472 میلیون سهم و در "خودرو" به 141 میلیون سهم رسید.

تاثیر اخبار سیاسی بر بازار این روزها   

در روزهای اخیر اخبار دنیای سیاست بیشترین تاثیر را بر بازار اعمال کرده‌اند. طی روزهای اخیر و همراه با قرار گرفتن بازار در مسیر اصلاح شدید تکیه بر عوامل سیاسی شدت گرفت. در شرایطی که به نظر می‌رسد موج شناسایی سود، در پی فشار عرضه پول‌های تازه‌وارد وارد روندی هیجانی شده بود، باز تحلیل‌ها از علت ریزش سهام مجددا تا گستره عوامل سیاسی پیش رفت. در این بین برخی به انتظار برای اعلام خروج کشور از برجام در نشست امروز حسن روحانی با هیات دولت اشاره می‌کردند و برخی دیگر حضور ناو امریکایی در آب‌های خلیج فارس را علت افزایش ریسک سیستماتیک عنوان می‌کردند. 

از شب گذشته اخبار پرفرکانس و همچنین پیچیده‌ای از عرصه سیاست بین‌الملل منتشر شد. این اخبار با مصاحبه دکتر ظریف با خبرگزاری رسمی روسیه و اعلام نزدیکی موعد ثبت قراردادی بین ایران و اروپا برای تجارت آزادانه نفت شروع شد و با خبر لغو سفر پمپئو به آلمان به اوج رسید. وزیر خارجه ایالات متحده به صورت ناگهانی مقصد سفر خود را به بغداد و سپس روسیه تغییر داده است. همزمانی ملاقات وزرای خارجه ایران و امریکا با لاوروف، وزیر خارجه روسیه، شائباتی در رابطه با موج جدیدی از مذاکره بین دو کشور به وجود آورده است.

نهایتا امروز نیز رئیس جمهور با تاکید بر این موضوع که ایران از برجام خارج نمی‌شود به آخرین تغییراتی که در پی آخرین تحریم‌های امریکا در رابطه با صنعت هسته‌ای کشور ایجاد شد، از جنبه‌ای داخلی تاکید کرد و همین‌طور از انتظار برای حصول نتیجه و کسب عواید از برجام صحبت کرد. 

همه این موارد تا حدودی در بازگشت آرامش به فضای معاملات بورس اثرگذار بود و سبب شد تا فضای معاملات پس از تجربه دو روز کاملا هیجانی تا حدودی در مدار آرامش قرار گیرد. 

 

 

ارسال نظر

تازه ها