کد خبر 49594

تداوم روند نزولی در بازار سرمایه

طی روزهای جاری شاهد ریزش چشمگیر بازار بوده‌ایم. به طوری که در روز جاری (سه شنبه، 17 اردیبهشت)شاخص کل بیش از هفت هزار واحد افت کرد که دلیل اصلی افت شاخص افزایش ریسک در بازار بوده است؛ بهترین استراتژی در این شرایط عدم معامله و نظاره گر بودن بازار می‌باشد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، بازار سرمایه در روز جاری به روند کاهشی خود ادامه داد و شاخص کل بورس اوراق بهادار با افت 7624 واحدی به 208 هزار و 196 واحد رسید. 

طی روزهای معاملاتی در فروردین و اردیبهشت ماه همواره شاهد سبزپوش بودن و رشد قابل توجه بازار بوده‌ایم. به طوری که شاخص کل رکورد تاریخی بر جای گذاشت و از 200 هزار واحد نیز عبور کرد و حتی بالاتر از 224 هزار واحد قرار گرفت.

اما در معاملات چند روز اخیر شاهد روند نزولی شاخص کل می‌باشیم. آنچه که بدیهی می‌باشد بازار بعد از رشد قابل توجه در ماه‌های اخیر نیاز به استراحت و روند اصلاحی داشته و دیر یا زود شاهد برگشت شاخص برای اصلاح بوده‌ایم. اما علاوه بر نیاز بازار به اصلاح، افزایش ریسک در بازار موجب شده است شدت اصلاح افزایش یابد. عدم تمدید معافیت نفتی از سوی امریکا، تنش تجاری بین چین و آمریکا و همچنین در روز جاری اعلام رئیس جمهور مبنی بر خروج ایران از معاهده برجام، سمت و سوی بازار را به افزایش تنش هدایت کرده است که موجب ریزش قابل توجه بازار شده است.

اما علاوه بر موضوعات ذکر شده، رفتار هیجانی معامله‌گران در تشکیل صف‌های طولانی مشهود می‌باشد. در سال جاری به دلیل بازدهی قابل توجه بازار شاهد ورود سهامداران زیادی به بازار بوده‌ایم که این موضوع در ذات خود به سود بازار می‌باشد و موجب عمق بخشیدن به بازار می‌گردد اما رفتار هیجانی این سهامداران می‌تواند به تشکیل صف‌ها و افت و خیز بازار دامن بزند.

بنابراین با توجه به شرایط پیش آمده می‌توان جهت حفظ سرمایه از معامله در شرایط پر ریسک خودداری کرد و در شرایط باثبات‌تر می‌توان به بازار بازگشت. به نظر می‌رسد ریسک‌های روزهای اخیر طی روزهای آتی کاهش یابند، چراکه موضوع تعرفه‌های امریکا و چین طی نشست‌های آتی مشخص خواهد شد و در رابطه با خروج ایران از برجام موارد خروج به طور دقیق در روزهای اتی ذکر خواهد شد و شفافیت این موضوع می‌تواند به تصمیم‌گیری دقیق‌تر فعالین بازار ختم شود و در مورد اصلاح شاخص کل می‌توان گفت، بعد از اصلاح شاهد روند مثبت در بازار خواهیم بود. همچنین قرار داشتن در فصل مجامع می‌توان پوششی برای کاهش ریسک‌های موجود باشد.

 

ارسال نظر

تازه ها