کد خبر 49393

کارگزاری بورس بیمه ایران برگزار کرد:

کارگاه آموزشی بررسی بازارها، شاخص های کلان بازار سرمایه و تحلیل سرمایه در کارگزاری بورس بیمه ایران توسط مهبد قندچی، تحلیلگر بازار سرمایه، برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، مهبد قندچی در این کارگاه تحلیلی ابتدا با مقایسه بازارها از دهه 70 تاکنون (در دولت‌های مختلف) بازدهی آنها را بررسی کرد. به گفته وی، تمامی دولت ها در 4 سال نخست، با اعمال سیاست های پوپولویستی و سرکوب نرخ ارز، تلاش کردند تورم را کنترل کنند.

این تحلیلگر بازار سرمایه تصریح کرد: چنانچه بررسی ها نشان می دهد، روسای دولت ها در ادامه و در 2 سال آخر دوره دوم ریاست جمهوری شان، سیاست رهاشدگی را در پیش گرفتند که منجر به بازدهی بیشتر تمامی بازارها بخصوص بازار سرمایه شد.

قندچی میانگین بازدهی بازار سرمایه را از سال 71 تا 75 در دولت هاشمی رفسنجانی 60 درصد، از سال 76 تا 83 در دولت خاتمی 66 درصد، از سال 84 تا 91 در دولت احمدی نژاد 46 درصد و از سال 92 تا 97 در دولت روحانی 35 درصد، اعلام کرد.

وی با اشاره به پارامترهای تاثیرگذار بر بازار سرمایه، اظهار کرد: عواملی مانند قیمت طلا، فلزات اساسی و شاخص دلار، نرخ ارز محلی(ریال)، نوسانات قیمت نفت و شاخص داوجونز (30 شرکت برتر بورس آمریکا) بر بازار سرمایه تاثیرگذار هستند.

این تحلیلگر بازار سرمایه، به بررسی تک تک پارامترهای موثر پرداخت و گفت: انتظار می رود طلا پس از یک دوره رکود طولانی مدت، به مرور وارد دوره رونق شود. وی گفت: با توجه به متزلزل بودن شاخص دلار، انتظار می رود فلزات رنگینی همچون مس، سرب و روی روند نوسانی و اصلاحی را در پیش بگیرند.

کارشناس تحلیل کارگزاری بورس بیمه ایران به بازار نفت هم اشاره و اظهار کرد: نوسانات قیمت نفت تاثیر مستقیم دو درآمد دولت و در نتیجه هزینه های عمرانی کشور دارد. انتظار می رود قیمت نفت در محدوده ۶۹ تا ۷۷ دلار برای یک تا یک و نیم سال آینده در نوسان باشد.

قندچی، تحلیل نسبت دلار به ریال را بواسطه برتری بانک مرکزی در بازار ارز غیر قابل اتکا دانست، با این حال پیش‌بینی کرد دلار برای یک پروسه 8 تا 10 ماه نوسان محدودی را در بازه قیمتی 13تا 15 هزار تومانی تجربه کند. برای سکه طلا نیز محدوده ۴ میلیون و۶۰۰ هزار تا ۵ میلیون و 500 هزار تومان پیش بینی می شود.

مهبد قندچی متوسط قیمت مسکن در شهر تهران را طی دوره های مختلف (از دهه 70 شمسی) بررسی نمود و با توجه به الگوبرداری از رشد دولت احمدی نژاد پیش بینی کرد که رشد قیمت مسکن تا محدوده 13.5 میلیون تا 15 میلیون تومانی (به ازای هر مترمربع) ادامه داشته باشد.

وی در ادامه این کارگاه به بررسی شاخص های بازار سرمایه پرداخت و گفت: برای شاخص کل انتظار رشد 50 درصدی و برای شاخص هم‌وزن انتظار بازدهی بیش از 70 درصدی وجود دارد. در شاخص صنایع برتر، نیز برای فلزات اساسی افق 30 تا 35 درصدی پیش بینی شد. 

قندچی افزود: کانی فلزی هم مشابه فلزات اساسی حرکت می کند و برای این صنعت همین میزان بازدهی مورد انتظار است، اما وی بازدهی بیشتری را برای 2 صنعت پتروشیمی و پالایشی متصور شد. 

به گفته قندچی، شاخص گروه پتروشیمی توانایی بازدهی 40 درصدی و دماسنج گروه پالایشی بواسطه رشد نرخ ارز و ثبات نسبی قیمت نفت در بازارهای جهانی، پتانسیل رشد 50 درصدی را دارد. 

این تحلیلگر بازار سرمایه در ادامه، شاخص صنایعی نظیر بانکداری، بیمه، خودروسازی، داروسازی، مواد غذایی، تایرسازی، سیمانی، انبوه سازی و نسبت شاخص های کل به دلار، سنجش ارزش معاملات و ریسک به ریوارد بازار را بررسی و پیش بینی کرد بازار سرمایه در میان مدت به روند صعودی خود ادامه دهد.

 

خبرنگار:مولود غلامی

ارسال نظر

تازه ها