کد خبر 47425

در سال 97

بر اساس اعلام شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه طی سال 97 تعداد 895 هزرا کد سهامداری جدید صادر شده است؛ یکی از اقدامات موثر و مفید بازار سرمایه در سال گذشته راه‌اندازی سجام بوده است که با استفاده از آن سهامداران یک بار برای همیشه اطلاعات خود را ثبت می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد به نقل از سمات، شرکت سپرده گذاری مرکزی اعلام کرد : بیش از 895 هزار کد سهامداری جدید در سال 97 در بازار سرمایه صادر شد تا تعداد کدهای سهامداری به رقم 10 میلیون و 844 هزار کد برسد.

این شرکت اعلام کرد : با صدور 215 کد سهامدار خارجی جدید در سال گذشته، تعداد کدهای سهامداران خارجی بازار سرمایه ایران به رقم  1290 کد رسید.

جدیدترین گزارش ها حاکی از آن است که سهامداران فعال بازار سرمایه افزایش چشمگیری داشته است به طوری‌که 840 هزار کد حداقل یک تا 10 معامله (خرید یا فروش)، 77 هزار کد بین 11 تا معامله و بیش از 100 هزار کد نیز بیش از 20 معامله در اسفندماه گذشته انجام دادند.

گفتنی است، صدور کد سهامداران از سال گذشته با راه اندازی سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان (سجام) به صورت آنی انجام می شود.

پیش از این، اشخاص حقیقی برای دریافت کد معاملاتی باید به یک شرکت کارگزاری مراجعه و پس از احراز هویت و تکمیل فرم های مربوطه، 24 تا 48 ساعت منتظر صدور کد معاملاتی خود می‌شدند.

اما در روش جدید، این اشخاص می توانند با ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد پیگیری به نزدیکترین شرکت کارگزاری مراجعه و به صورت آنی کد سهامداری خود را دریافت کنند.

بر اساس این گزارش، سجام یک سامانه زیر ساختی برای شناسایی مشتریان جهت ورود به باشگاه بزرگ بازار سرمایه ایران است که تمام فعالان این بازار اعم از سرمایه گذاران، مشتریان و مدیران نهادها در این سامانه، فقط یک بار برای همیشه اطلاعات خود را در آن ثبت خواهند کرد و پس از احراز هویت حضوری قادر به دریافت خدمات مبتنی بر داده های تایید شده خواهند بود.

بر اساس این گزارش، از طریق این سامانه اطلاعات هویتی،  شماره حساب، شماره موبایل، آدرس الکترونیکی و اقامت دایمی فرد ثبت می شود و از آن به بعد هیچ نهاد مالی نیازی به دریافت مجدد اطلاعات آن سهامدار را ندارد.

بر اساس این گزارش، سهامداران می توانند با مراجعه به سایت www.sejam.ir  ثبت نام خود را به صورت الکترونیکی انجام دهند.

 

ارسال نظر

تازه ها